Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V. Janočka ešte nemátajú vzájomné súboje s Beckhamom

Sportnet|Publikované 9. okt 2002 o 22:00

Košice - Špílmacher Austrie Viedeň Vladimír "Oki" Janočko momentálne prežíva doteraz jedno z najlepších období vo svojej kariére. V mužstve, ale i

celej rakúskej lige je osobnosťou, ktorú potvrdzuje i na trávniku. Jeho mužstvu sa darí, vedie so 7-bodovým náskokom pred Paschingom, pričom Oki strelil 5 gólov a dostal i rovnaký počet žltých kariet. Blysol sa i v Pohári UEFA, keď v domácom stretnutí so Šachťorom Doneck (5:1) strelil dva góly. Porozprávať sa s ním o blížiacom zápase roka teda nebol problém.

"Každý hráč by sa mal tešiť na takýto zápas. Rovnako je to i u mňa. Konfrontáciu s anglickým futbalom som absolvoval v košickom drese, keď sme v Lige majstrov hrali proti Manchesteru United. Nastúpil som v oboch zápasoch. O rok neskôr, keď sme hrali proti Liverpoolu som nedostal príležitosť. Hra bola z našej strany celkom dobrá, len výsledky neboli, ako by sme si želali. Chýbali nám skúsenosti, ktoré rozhodli."

Angličania majú výborný tím. Čo by mohlo na nich platiť, keď v týchto dňoch rozoberáte ich zápasy a debatujete o taktike? Majú vôbec slabšiu stránku?

"Určite by mal na nich platiť kolektívny výkon a hra po zemi, lebo majú dosť vysokých, urastených hráčov, ktorí vo vzduchu kraľujú a nám, nižším hráčom, sa tam len ťažko bude presadzovať. Po zemi je schodnejšia cesta, aby sme niečo vymysleli."

Večer vás už mátajú myšlienky súbojov Janočko Beckham?

"Ešte na to nemyslím. Nakoniec, ešte ani neviem, aké úlohy dostanem a v ktorom priestore sa budem pohybovať."

Pre vás by to mala byť výhoda. Predsa len radšej sa presadzujete individuálne a nerobí vám problém i zakombinovať na malom priestore, ako sa vyžívať v nakopávaných loptách.

"V modernom futbale sa viac preferuje kombinačná hra, ako bezduché nakopávanie lôpt. Myslím si, že sa tento štýl presadzuje čoraz viac i v Anglicku."

Čo sa týka kombinačnej hry, tak v Turecku ste boli v tomto smere dosť osamotený. Veľmi ste nemali s kým tvoriť, pretože spoluhráči akoby sa chceli čím skôr zbaviť lopty. Keby ste si mohli vybrať, s kým by ste si chceli zahrať v strede poľa?

"V prvom rade musí zabrať celé mužstvo, lebo od neho závisí i výkon jednotlivca. Ak zahrá dobre i jednotlivec môže vyniknúť. Je úplne jedno s kým budem hrať, všetko záleží na tom, koho postaví tréner."

V Austrii Viedeň podávate výborné výkony. Zostane vám forma i pre reprezentáciu?

"Dúfam, že forma vydrží a bol by som rád, keby aj gradovala. Do každého zápasu nastupujem s tým, aby som ho odohral čo najlepšie. Hoci v posledných zápasoch sa mi zdá, že mám celkom dobrú formu, stále sa kvalitne pripravujem na každé vystúpenie. Nič neponechávam na náhodu."

V klube máte väčšiu voľnosť v strede poľa. Privítali by ste tento fakt i v reprezentácii, alebo podobná alternatíva neprichádza ani do úvahy?

"Bolo pár zápasov, v ktorých som mal väčšiu voľnosť, ako napríklad proti Donecku, kde som hral útočníkmi, takže som nemusel toľko brániť ako v zálohe. V takomto prípade mi ostáva viac úloh pre útočnú činnosť, aby sme sa pokúšali prečísliť súperovu obranu. Uvidíme, aké zloženie jedenástky určí tréner. Od toho sa bude odvíjať i moja hra."

Vášmu klubu sa darí výborne. Suverénne vedie tabuľku v rakúskej najvyššej súťaži a na prekvapenie presvedčivo vyradil ambiciózny Šachťor Doneck. Napriek tomu z ničoho nič došlo k výmene trénera. Úspešného Waltera Schachnera vystriedal kontroverzný Nemec Christoph Daum, ktorého najviac preslávila kokaínova aféra. Hoci ste už na otázky týkajúce sa tejto museli zrejme viackrát odpovedať, aj tak, prekvapila vás táto výmena?

"Práve, že sa o tejto téme s novinármi ešte nehovoril. Určite ma zaskočila. A nielen mňa, ale i všetkých hráčov, fanúšikov a ľudí okolo futbalu. Vlastne zaskočení nezostali len tí, čo na tom pracovali."

Výmena v takejto priaznivej situácii si v Rakúsku vyslúžila obrovskú vlnu kritiky od odborníkov, známych osobností a najmä tlače. Kanadsko-rakúsky multimilionár a boss Austrie Frank Stronach sebavedomo konštatoval, že dáva do klubu peniaze a môže teda rozhodovať o osobe trénera. Vy si tiež myslíte, že to bolo unáhlené a akési megalomanské gesto?

"Určite je to veľké prekvapenie pre všetkých, lebo vo futbale sa veľmi nestáva a je nezvyčajné, aby došlo k výmene, keď sa mužstvu darí. Postúpili sme do 2. kola Pohára UEFA, s náskokom vedieme rakúsku ligu, máme dobré mužstvo, takže odvolanie trénera vyznieva v tejto situácii neuveriteľne. Celá futbalová verejnosť i odvolaný tréner tým boli veľmi zaskočení. Ťažko na to momentálne reagovať. Je to rozhodnutie tých najvyšších. Asi chceli mať na trénerskom poste nejaké veľké meno, tak s k tomu odhodlali."

Aké boli vaše prvé pocity, prípadne spoluhráčov, keď vám v šatni oznámili túto novinku?

"Všetci sme boli doma, lebo tréning nás čakal až neskôr. Ja som sa výmenu dozvedel z telefonátu a určite som ňou nebol nadšený. Trochu som bol i nervózny, lebo predsa len nám hra išla, zvykli sme si na určitý štýl práce trénera i hry na ploche. Teraz príde opäť nový tréner, s novými taktickými prvkami, na ktoré si budeme musieť zvykať. Dá sa povedať, akoby sme začínali odznova."

Pred zápasom Turecko Slovensko bola Austria na pretrase hlavne tým, že bola vážnym záujemcom o služby nemeckého futbalistu Stefana Effenberga. Spomínali ste, že v šatni neboli hráči veľmi nadšení jeho príchodom, ktorý sa nakoniec neuskutočnil, keďže prestúpil k Mirovi Karhanovi do Wolfsburgu. Stronachovi však tento druhý pokus už vyšiel. Keby bolo na vás hráčov, asi by ste neboli veľmi naklonení tejto myšlienke, čo?

"Keďže nevyšiel pokus na angažovanie Effenberga, hľadal majiteľ klubu ďalšiu hviezdu. Tentoraz mu pokus vyšiel. Majiteľ má veľké ciele, rád by videl Austriu hrať v Lige majstrov, takže asi nechcel ponechávať nič na náhodu a angažoval hviezdne meno."

Daumovi vyšla premiéra nad očakávanie zvíťazili ste v Grazi nad GAK 4:0. Zmenila sa vaša pozícia u nového trénera? Rozprávali ste sa už spolu?

"Spolu sme ešte nerozprávali, lebo k mužstvu prišiel iba 24 hodín pred zápasom, takže zostavu i taktika bola určená ešte starým trénerom. S jediným, s kým komunikoval bol kapitán mužstva. Neviem povedať, aké má informácie tréner o kádri, aký má prehľad o hráčoch a ako ich pozná. Videl však náš zápas proti Donecku."

V 2. kole Pohára UEFA vám žreb určil portugalský celok FC Porto. Čo vy na to?

"Určite som si neželal nejaký tím z východnej Európy, ako bol teraz Doneck. Radšej by som bral nejaký renomovanejší celok, s ktorým, ak by sme prehrali, nič by sa nestalo, no postup by bol úspechom. FC Porto je kvalitný klub, my však máme momentálne veľmi dobré mužstvo a myslím si, že je v našich silách zdolať Portugalcov."

Na internetovej stránke Austrie sme si všimli, že všetci hráči máte precízne urobené fotografie, skoro umelecké diela. Samozrejme, všetko ladené do fialovej klubovej farby. Ste dosť fotogenický, máte aj nejaké reklamné aktivity?

"Nemám žiadne, moje fotografie sa neobjavujú na žiadnych výrobkoch. Všetko je to len v rámci Austrie. Stále si vyberú nejakých futbalistov, s ktorými potom urobia zopár záberov na plagáty. Ja si nemyslím, že som fotogenický typ. Čo sa týka reklamy, možno by som porozmýšľal."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.