Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

V IV. lige plníme očakávania, tvrdí Miloš Gallo

Sportnet|Publikované 5. okt 2006 o 22:00

Rožňava - Predseda Baníka Štítnik K.T. Miloš Gallo patrí k dlhoročným futbalovým funkcionárom. Futbalisti štítnického klubu sa v tejto sezóne dostali

do IV. ligy a ako nováčik sa držia v strede tabuľky. Po odstúpení Tatrana Betliar z tejto súťaže pred pár rokmi, tak hráči Baníka spolu s Rožňavčanmi reprezentujú Rožňavský okres.

Po pár rokoch má náš okres dvojnásobné zastúpenie v IV. lige. Ako vyzerá prvých desať kôl z vášho pohľadu?

"Naše mužstvo splnilo očakávania sponzorov i fanúšikov. V tabuľke pravdy máme jeden plusový bod, patríme tak medzi úspešnejšie mužstvá. Myslím, že na dve až tri zápasy, kde sme doslova vybuchli, v ostatných zápasoch sme podali výkony zodpovedajúce kvalite mužstva."

V čom vidíte v porovnaní s V. ligou hlavné rozdiely?

"Je to minimálne o triedu vyššia súťaž, hrá sa tu kultivovanejšie a hlavne rýchlejšie. V V. lige bola polovica mužstiev, ktoré hrali staticky a rozhodovalo sa len hrubou silou. V IV. lige sú aj výsledky, kde vyhrajú hostia a nič sa nedeje. Čo sa týka okresu, je bieda, že má zastúpenie len v IV. lige, pretože od úrovne futbalu v Rožňave či chceme alebo nie sa odvíja úroveň mužstiev aj v okrese. Myslím, že by sa mali zamyslieť. Hrať by sa mala súťaž o dve či tri triedy vyššia, čím by bol aj záujem divákov väčší. Pretože to sú amatérske podmienky, futbal hrajú len tí, čo ho majú ozaj radi. Futbal musí okrem športovej mať aj spoločenskú a kultúrnu úroveň. Myslím si, že to v okrese pokrivkáva. Okrem štadióna v Kunovej Teplici žiadny iný nespĺňa kritériá vyššej kvality. Hracie plochy, sociálne zariadenia sú na nízkej úrovni. Od 50-tych rokov, keď sa mnohé vybudovali, máločo sa na ich urobilo. Všetko je to zaspané. Pokiaľ nebude zázemie futbalu na vyššej úrovni, mládež sa nebude hrnúť do tohto športu a môžeme očakávať stagnáciu a pokles."

Pri hľadaní posíl pre Štítnik K.T. ste navštevovali zápasy okresných súťaží. Našli ste niekoho?

"Jediným hráčom, ktorý by mohol podľa mojich kritérií nastúpiť v IV. lige bol Maroš Vido z Vyšnej Slanej. No odmietol, má už iné priority. Ak by prejavil záujem, bol by platným hráčom v našom mužstve."

Aký je teda okresný futbal?

"Myslím si, že sa robí, až na dva, tri kluby živelne, bez tréningového procesu a hráči sa zídu len v nedeľu. Je to vidieť. Kvalitu a bojové zástavy držia väčšinou hráči po tridsiatke. Mladí dopĺňajú tento kolorit, pokiaľ sa to nezmení a mladí hráči začnú tvrdiť muziku, tak ťažko očakávať nejaké zlepšenie."

Vidíte nejakú cestu z týchto problémov?

"Existuje viacero ciest, ale ťažko realizovateľných pre náš región. Prísun hráčov z iných okresov je závislý na ekonomickej báze. Tú nemá ani jedno mužstvo. Takže v blízkej budúcnosti nevidím nejaký futbalový boom, že by sme sa dočkali v okrese časov, aké tu boli v 80-tych rokov v Jelšave a v 90-tych rokoch v Rožňave. Myslím si, že desaťročie treba zasa počkať kým sa ekonomická situácie a aj postoj ľudí zmení."

S čím ste sa ešte stretli na okresných trávnikoch?

"Myslím si, že je tu veľmi nízka kultúra správania sa divákov. Prevláda skôr vulgárne povzbudzovanie ako nejaký lokálpatriotizmus, prípadne pochvala hráčov. Oni často nemôžu za to, že nemajú vyššiu úroveň, lebo nemajú vytvorené podmienky, týka sa to hracej plochy, športového výstroja, ale i zamestnania či školy. Ťažko môže podať dobrý výkon, keď sa na ihrisko dostane raz alebo dvakrát do týždňa. Voľakedy boli v každom okresnom mužstve jeden či dvaja hráči, ktorí mohli po dvoch či troch týždňoch tréningu nastúpiť v III. lige. Príkladom môže byť Jozef Milko, ktorý jednu nedeľu hral v Štítniku okres a druhú nedeľu nastúpil za Tatran Prešov v I. lige. V dnešnom futbale by to možné asi nebolo. Výkonnostný rozdiel je veľký. Maximálne tak o dve súťaže."

No búrlivá atmosféra zvykla byť aj v Kunovej Teplici.

"Myslím si, že v Kunovej Teplici je už komorné prostredie. Niekedy však preletia iskry na výkon arbitrov, v dnešnom futbale je to bežné. Tiež sa stalo, že mužstvá v domácom prostredí prekročili kolorit slušnosti. Aj hráči Štítnika K.T. sú len z mäsa a krvi a stalo sa, že v jednom či dvoch stretnutiach použili zbrane, ktoré nie sú im vlastné. No tadiaľ cesta nevedie."

Akú návštevu očakávate v derby s Rožňavou?

"Zápas časovo koliduje so zápasom reprezentácie s Walesom. Neviem, či ho bude dávať televízia. Ak nie, tak počítam, že príde až 1500 ľudí. Záleží aj od počasia. Nejaké mimoriadne opatrenie nerobíme, možno zvýšime počet usporiadateľov. Treba si uvedomiť, že sme tu pár kilometrov od seba a jeden druhého budeme potrebovať. Všetci zainteresovaní by mali na to myslieť, aby sa nezarúbali brány pre spoluprácu do budúcnosti."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.