Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

V Heninovej zhasol plameň, tvrdí tréner

Dvadsaťpäťročná Justine Heninová je za posledný rok druhou Belgičankou, ktorá sa rozlúčila s tenisom. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 16. máj 2008 o 00:00

Je koniec krásneho dobrodružstva, oznámila Belgičanka Justine Heninová – s tenisom sa rozlúčila na vrchole kariéry.

BRUSEL. Kráľovná odchádza. Svetový tenis krátko pred Roland Garros zaskočila informácia o ukončení profesionálnej kariéry svetovej jednotky Justine Heninovej. Dvadsaťpäťročná hráčka je za posledný rok druhou Belgičankou, ktorá sa rozlúčila s tenisom – pred dvanástimi mesiacmi sa rovnako rozhodla aj Kim Clijstersová.

Heninová rozhodnutie odôvodnila vyčerpanosťou. ,,Áno, je koniec krásneho dobrodružstva,“ potvrdila Heninová a dodala, že bola unavená a mala problémy s kolenom. Aj z týchto dôvodov sa v poslednom čase odhlasovala z turnajov. ,,Musím sa nadýchnuť čerstvého vzduchu,“ povedala.

Nový život

Heninová sedela na tenisovom tróne až 116 týždňov, na odmenách zarobila 19,5 milióna dolárov. Vyhrala 41 turnajov, z toho sedem grandslamových, v roku 2004 olympiádu a tešila sa aj z víťazstva vo Fed Cupe. ,,Je predo mnou nová časť života, teším sa,“ vyhlásila.

Profesionálnu kariéru odštartovala v roku 1999 a o štyri roky sa stala prvou Belgičankou, ktorá triumfovala na jednom z podujatí veľkej štvorky - vo finále Roland Garros zdolala krajanku Clijstersovú. V roku 2006 sa dostala do finále všet– kých grandslamových turnajov, čo sa naposledy podarilo legendárnej Nemke Steffi Grafovej. Na začiatku roka 2007 stroskotalo jej manželstvo s Pierrom Hardennom, napriek tomu sa rýchlo vrátila do svetovej špičky a ešte v tej istej sezóne vyhrala desať turnajov vrátane záverečného šampionátu WTA Tour v Madride.

Víťazstvá ju prestali napĺňať

,,Za odchodom Justine Heninovej zo súťažných dvorcov treba hľadať stratu hladu po úspechu, ktorá vyplynula zo zmeny vzťahu k jej otcovi a rodine,“ interpretoval nečakanú rozlúčku belgickej tenistky Carlos Rodriguez, ktorý viac ako 12 rokov viedol jej tenisové kroky.

,,Tenis sa pre Justine stal niečím viac, ako iba možnosťou sláviť úspechy. Víťazstvá ju prestali napĺňať,“ ponúkol pohľad do vnútorného sveta svojej zverenkyne tréner. „Tenis jej slúžil na ventilovanie citov. Teraz dospela k zmiereniu, preto už v nej viac nehorel ten plameň, ktorý zapaľoval túžbu po víťaz­stvách.“

Jednotkou bude Ruska

V pondelok sa stane jednotkou dlhodobého svetového rebríčka WTA Tour opäť Ruska Maria Šarapovová. Po tom, ako Belgičanka požiadala o vyčiar­knutie z renkingu, sa všetky hráčky posunú o jedno miesto hore. „Rebríček som nikdy nepovažovala za najdôležitejšiu vec. Mojím hlavným cieľom je víťaziť. Ak sa vám to darí, potom sa to zákonite premietne aj do počítačového poradia,“ reagovala na novú situáciu Šarapovová.

Súvisiace články