Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

V Grécku odštartovali bezprecedentnú bezpečnostnú operáciu

TASR|1. aug 2004 o 21:39

Atény 1. augusta (TASR) - V dejisku OH 2004 odštartovala v nedeľu rozsiahla bezpečnostná operácia, ktorá v mierovej histórii Európy nemá obdobu. Podľa ...

Atény 1. augusta (TASR) - V dejisku OH 2004 odštartovala v nedeľu rozsiahla bezpečnostná operácia, ktorá v mierovej histórii Európy nemá obdobu. Podľa organizátorov aténskej olympiády bude metropola Grécka v dňoch 13. až 29. augusta najbezpečnejším miestom na svete.

V gréckych pobrežných vodách od nedele operuje asi 35 lodí vojenského námorníctva a niekoľko plavidiel pobrežnej stráže. Do Grécka dorazila aj prvá posila z NATO, ktorou je špeciálna česká jednotka. Tri dni pred otvorením olympijských hier plánuje NATO nasadiť lietadlá typu AWACS, ktoré budú zaisťovať bezpečnosť vzdušného priestoru. "Toto je najväčšia operácia gréckej armády od druhej svetovej vojny. V plánoch sme mysleli na všetko," povedal grécky armádny generál Vassilis Giannopoulos.

V rámci bezpečnostných opatrení pristúpili organizátori aj k obmedzeniam dopravy, keď na hlavných tepnách mesta vymedzili tzv. olympijské uličky, na ktoré budú mať ľudia prístup len so špeciálnym povolením.

Podľa gréckeho ministra obrany Spiliosa Spiliotopoulosa zatiaľ neexistujú informácie o plánovaných teroristických útokoch, no organizátori nemohli ponechať nič na náhodu. Náklady na bezpečnosť OH 2004 sa vyšplhali už na 1,2 miliardy eur, čo je viac ako trojnásobok sumy, ktorú použili na tento účel organizátori OH 2000 v Sydney. O bezpečnosť sa počas olympiády bude starať až 70.000 príslušníkov armády a polície.

Súvisiace články