Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

V extralige mužov štartujú premiérovo aj juniori

Premianti. Viacerí víťazi juniorského ČS pohára si zahrajú mužskú extraligu. (Autor: jale)
Sportnet|Publikované 31. júl 2013 o 22:00

Premiérovo v histórii najvyššej slovenskej súťaže hádzanárov budú so seniormi hrať aj juniori.

Slovenský zväz hádzanej odobril v sezóne 2013/2014 štart prešovských juniorov v slovenskej extralige, avšak pod hlavičkou výberu SR 20.

PREŠOV. Slovensko 20, zložené prevažne z úspešných hráčov staršieho dorastu Tatrana Prešov, majstrov republiky a víťazov Česko – Slovenského pohára, v slovenskej extralige odohrá základnú časť, pričom jeho súperom sa body získané vo vzájomných dueloch prenesú do ďalšej časti súťaže.

Mužstvo SR 20 v extralige povedú tréneri Marek Gernát a Stanislav Kolpak. Zároveň však obaja budú naďalej pracovať s prešovským starším i mladším dorastom.

„Oceňujem, že Tatranu Prešov sa podarilo presadiť konfrontáciu talentovaných mladých hádzanárov na extraligovej mužskej úrovni. Dovolím si pritom povedať, že viacerým z nich už liga starších dorastencov bola 'pritesná'. Zápasy vyhrávali suverénnym spôsobom, často o dvadsať gólov a viac. Čiže víťazstvá sa stali samozrejmosťou a motivácia tým sčasti ustupovala do úzadia. Pravdou však je, že teraz ideme do veľkej výzvy, ale aj do určitého rizika,“ zdôraznil jeden z dvojice rovnocenných trénerov SR 20 Marek Gernát.

„Predsa len, pre chlapcov to bude značný skok. Hlavne v prvej časti súťaže bude dôležité pre nich vyrovnať sa s prechodom medzi mužov. S kolegom Stanom Kolpakom na to mužstvo už teraz, na začiatku prípravného obdobia, pripravujeme.“

Začali skôr ako zvyčajne

Kondičný prípravný blok začali zverenci trénerského tandemu M. Gernát – S. Kolpak 22. júla. Postupne prejdú na hernú časť vrátane série prípravných zápasov.

„Áno, začali sme o čosi skôr ako trebárs ja s mladšími dorastencami, či Stano so staršími. Základ SR 20 tvoria starší dorastenci Tatrana Prešov, ku ktorým sú s výnimkou zaradení vekovo už starší Šterbinský a Drobňák. V podstate ale celý osemnásťčlenný káder, to je výber juniorských či kadetských reprezentantov republiky. Aj tým pohľadom, účinkovanie týchto hráčov by malo prospieť slovenskej i prešovskej hádzanej,“ mienil M. Gernát.

„Týchto hádzanárov čaká náročná sezóna. V stredu máme hrať zápasy extraligy na ihriskách súperov, v nedeľu zase domáce. Dorastenecké súťaže sú na programe v sobotu. Takže vieme, že budeme neraz nútení aj improvizovať. Uvedomujeme si, že na hráčov to kladie omnoho väčšie nároky ako doposiaľ. Nemenej dôležité pre nich bude skĺbiť hádzanárske povinnosti so študijnými, keďže všetci sú študentmi stredných či vysokých škôl. V hlavnom súťažnom období, ktoré odštartuje koncom tohto mesiaca, pribudne so zápasmi aj viac cestovania. Preto sa snažíme pripravovať hráčov na zvýšenú športovú i študijnú záťaž. Môžeme za nich povedať, že všetci uvítali šancu hrať extraligu so seniormi. Na súťaž sa tešia, chcú sa v nej, nevravím že predať, ale určite ukázať. Sú pripravení zobrať súperom nejaké body a tiež zvládnuť na úrovni i školské povinnosti. Nádejame sa, že sa to podarí a mužstvo pod hlavičkou SR 20 bude pre najvyššiu súťaž seniorov ozaj prínosom.“

Káder SR 20

Tréneri M. Gernát a S. Kolpak majú k dispozícii hráčov: Matej Vernarský, Jakub Leško, Emil Chlapeček – Juraj Urban, Daniel Tobiáš, Šimon Michniewicz, Roman Drobňák, Filip Dujčák, Marek Páleš, Lukáš Urban, Miloš Šarpataky, Ľuboš Šarpataky, Daniel Tache, Tibor Tribus, Michal Jusko, Richard Wilga, Norbert Boris.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.