Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

V Engelbergu triumf Schlierenzauera, Mesík 43.

SITA|Publikované 16. dec 2006 o 16:10

ENGELBERG 16. decembra (SITA) - Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2006/2007 sa na mostíku HS-137 vo švajčiarskom Engelbergu stal veľký rakúsky talent Gregor Schlierenzauer, ...

ENGELBERG 16. decembra (SITA) - Víťazom sobotňajších pretekov Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2006/2007 sa na mostíku HS-137 vo švajčiarskom Engelbergu stal veľký rakúsky talent Gregor Schlierenzauer, ktorý bol po prvom kole až šiesty. Stále len 16-ročnému študentovi z Innsbrucku (nar. 7. 1. 1990) namerali 131 m a 140,5 m, za čo dostal od rozhodcov celkovú známku 269,2 bodu. Schlierenzauera na čelo výsledkovej listiny katapultoval jeho druhý pokus - najdlhší v súťaži, ktorým zaostal len o 0,5 metra za rekordom tohto mostíka (drží ho Fín Janne Ahonen).

Tohtoročný juniorský majster sveta zo slovinského strediska Kranj dosiahol v sobotu pri svojom štvrtom štarte vo Svetovom pohári v kariére druhý triumf, keď zopakoval prvenstvo z predchádzajúceho podujatia v nórskom Lillehammeri. Druhé miesto obsadil v Engelbergu 21-ročný Nór Anders Jacobsen (263,3 b), ktorý po úvodnom kole ešte viedol, tretí bol skúsený 29-ročný Poliak Adam Malysz (253,6 b). Ďalšie dve priečky - tesne za medailovými stupňami patrili domácim Švajčiarom. Na 4. mieste klasifikovali Simona Ammanna (253,2 b), dvojnásobný olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002 si tak udržal svoje vedúce postavenie v aktuálnom hodnotení Svetového pohára s 280 bodmi práve pred rakúskym prekvapením tejto zimy Schlierenzauerom (250 b). Piaty skončil v sobotňajších pretekoch v Engelbergu Ammannov krajan Andreas Küttel (249,6 b). Zaujímavé je, že rovnaké poradie na 1.-5. pozícii bolo aj naposledy v nórskom Lillehammeri 3. decembra 2006. Dvaja zo spolufavoritov, ktorí v uplynulej sezóne SP na mostíkoch dominovali, opäť sklamali. Obhajca prvenstva v SP Jakub Janda z Česka po treťom mieste v 1. kole klesol na konečnú 14. priečku (234,8 b), Fín Janne Ahonen skončil až na 21. pozícii (222,4 b).

Jediný slovenský reprezentant Martin Mesík po piatkovom postupe z kvalifikácie obsadil v sobotňajšom 1. kole v Engelbergu 43. miesto (118 m/97,9 b) a do druhého finálového kola medzi tridsať najlepších nepostúpil. Dvadsaťsedemročný člen LK Vimar Banská Bystrica však dosiahol v aktuálnej sezóne SP 2006/07 svoj premiérový postup do hlavnej súťaže. "S Martinovým vystúpením som aj vzhľadom na podmienky, za akých sa pripravujeme, spokojný. Som rád, že sa ukázal v hlavnej súťaži. Na druhej strane je škoda, že neskončil do 40. miesta, čo bol po jeho postupe z piatkovej kvalifikácie náš cieľ. Vtedy by totiž splnil kritériá na účasť na februárových majstrovstvách sveta v japonskom Sappore. Martinovi chýbalo päť metrov, aby bol v Engelbergu v druhom kole. Prúdenie a zmena vetra pri odraze však ovplyvnila výkony niektorých skokanov, vrátane Martina,“ zhodnotil pre agentúru SITA vystúpenie Mesíka reprezentačný tréner SR Peter Schlank. V nedeľu má jeho zverenec ďalšiu možnosť pokúsiť sa v Engelbergu bodovať do Svetového pohára (vlani 18. decembra získal práve v tomto švajčiarskom stredisku Martin Mesík za 29. priečku svoje jediné dva body v SP v ročníku 2005/06, pozn.), keďže na programe sú ďalšie preteky Svetového pohára. Kvalifikácia má začiatok o 12.15 h, prvé kolo hlavnej súťaže o 13.45 h.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2006/2007 - Engelberg - HS-137 - sobota - konečné poradie:

1. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 269,2 bodu (131 m/140,5 m), 2. Anders Jacobsen (Nór.) 263,3 (137 m/129 m), 3. Adam Malysz (Poľ.) 253,6 (128 m/134 m), 4. Simon Ammann 253,2 (135,5 m/126 m), 5. Andreas Küttel (obaja Švajč.) 249,6 (129,5 m/130 m), 6. Andreas Kofler (Rak.) 246,8 (129 m/129,5 m), 7. Dmitrij Vasiliev (Rus.) 243,2 (126,5 m/132,5 m), 8. Björn Einar Romören (Nór.) 239,0 (128,5 m/126,5 m), 9. Wolfgang Loitzl 236,4 (126 m/127 m), 10. Thomas Morgenstern (obaja Rak.) 236,3 (128 m/125,5 m),...43. Martin Mesík (SR) 97,9 (118 m) - nepostúpil do finálového druhého kola medzi 30 najlepších skokanov