Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

V Edmontone hrial hokej v silnom mraze

Sportnet|24. nov 2003 o 00:00

Na americkom kontinente hokej v tvrdom konkurenčnom boji prehráva. Stráca divákov. Väčšej obľube sa v dolárovej Amerike teší basketbal, bejzbal a americký futbal. S cieľom nabudiť ľudí a spopularizovať hru uskutočnili v Edmontone v sobotu veľkolepú šou.


Mark Messier (vľavo) a Craig Simpson upravujú ľadovú plochu cez prestávku v exhibičnom zápase legiend Edmonton - Montreal na Comonwealth Stadium v Edmontone.Tím legiend Edmontonu, aj s Messierom a Simpsonom, vyhral nad starými pánmi Montrealu 2:0. Po nich nasledoval ligový zápas Edmonton - Montreal (3:4).FOTO - REUTERS

Prvý ligový zápas NHL na otvorenom štadióne Edmonton - Montreal pred rekordnou návštevou 57 167 divákov dopĺňal bohatý sprievodný program a dlhoočakavaný zápas veteránov.

Práve legendy boli najväčším ťahákom večera. Starí páni Edmonton Oilers a Montreal Canadiens zožali veľké ovácie. Potlesk sa štadiónom Commonwealthu niesol pri ich nástupe na ľad, pri začiatku exhibície, pri každej akcii či brankárskom zásahu. Hokejová klasika v podaní tých najlepších je veľkým lákadlom. Hráči v oboch mužstvách vlastnia spolu 129 prsteňov za víťazstvo v Stanleyho pohári.

V súboji hranom na dvakrát 15 minút napokon zvíťazili veteráni domáceho Edmontonu 2:0, keď góly dali Ken Linseman a Marty McSorley. Pri úvodnom buly bola teplota na teplomeri mínus 16 °C, ale ani táto zima legendám histórie NHL neprekážala. „Bola to výborná myšlienka, prihováram sa za reprízu. Pred dvanástimi rokmi som končil kariéru a už som nečakal, že nastúpim niekedy pred toľkými divákmi," povedal Guy Lafleur. „Keď bude o rok v NHL štrajk, budeme hrať my," žartoval.

V drese Edmontonu sa opäť objavil legendárny Wayne Gretzky. Súboj sa mu pozdával. „Neviem, k čomu by sme tento zápas mohli prirovnať. Možno ako časť pamätnej Summit series z roku 1972," uviedol Gretzky. Na ľade sa opäť objavil v útoku s Jarim Kurrim a v závere prvej časti hry predviedli akciu ako za starých čias. „Chcel som, aby ma moje deti videli aj v drese Edmontonu, keďže v minulosti to nezažili. Toto však bol naozaj môj posledný zápas," vyvrátil pochybnosti o možnom opakovaní akcie.

V nasledujúcom ligovom zápase vyhral Montreal nad Edmontonom 4:3. Výhru hostí zariadil dvomi gólmi Slovák Richard Zedník. Prvý dal v druhej tretine, keď otváral skóre. Druhýkrát strelil puk do siete päť minút pred koncom zápasu. Canadiens zdolali domácich Oilers 4:3. Po zápase prevládali samé pozitívne pocity. „Bolo to fantastické. Spomienka, o ktorej raz budem rozprávať svojim deťom," hovorí.

Diváci sa na štadióne schádzali už šesť hodín pred začatím zápasu. „Patrí im všetka česť, že prišli a zaslúžili sa o to, že podujatie sa skončilo úspešne," povedal tréner Montrealu Claude Julien.

Návšteva v Edmontone je novým rekordom NHL. Najväčšia divácka návšteva v hokejovej histórii to však nebola. Zápas univerzitných výberov z Michiganu v roku 2001 sledovalo taktiež na upravenom futbalovom štadióne 74 554 ľudí. Predtým držal rekord 44 rokov zápas z MS 1957 v Moskve. Duel ZSSR - Švédsko sledovalo v hľadisku 55 000 ľudí.

Súvisiace články