Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

V divokom zjazde vyhrala senzačne Rollandová

(Autor: SITA/AP)
SITA|10. feb 2013 o 12:52

Francúzska lyžiarka Marion Rollandová senzačne získala v nedeľu zlatú medailu v zjazde na 42. MS v alpských disciplínach.

SCHLADMING. Marion Rollandová sa stala len druhou Francúzkou v histórii, ktorá vyhrala zjazd na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní. V rakúskom Schladmingu šokovala 30-ročná rodáčka z Les Deux Alpes konkurenciu a dosiahla najväčší úspech svojej kariéry.

V konečnom hodnotení zjazdu odsunula na 2. priečku o 16 stotín sekundy Talianku Nadiu Fanchiniovú, bronz si vybojovala so stratou 7 desatín sekundy Nemka Maria Höflová-Rieschová, ktorá v Schladmingu získala už zlato v superkombinácii.

Höflová-Rieschová sa nestala druhou ženou histórie po Anji Pärsonovej, ktorá vyhrala na jednom šampionáte zlato v zjazde i v kombinácii. V Schladmingu obhájila bronz z Ga-Pa 2011. Suverénka tejto sezóny Tina Mazeová zo Slovinska skončila siedma. Obhajkyňa prvenstva Elisabeth Görglová obsadila 10. pozíciu. Slovensko v ženskom zjazde nemalo zastúpenie.

Rollandová sa vysporiadala najlepšie so všetkými nástrahami 3050 m dlhej zjazdovky Streicher, na ktorej bolo množstvo terénnych nerovností. Na trati s prevýšením 708 m sa jej darilo už počas vlaňajšieho finále Svetového pohára, skončila na nej v zjazde druhá, čo je jedno z jej dvoch pódiových umiestnení v bojoch o krištáľový glóbus v kariére.

Zjazdárska výkonnosť Rollandovej v tejto sezóne rástla, v Lake Louise skončila v tejto disciplíne 10. a 22., vo Val d´Isére bola už deviata, v Santk Antone ôsma a v Cortine d´Ampezzo v generálke na svetový šampionát štvrtá.

Rollandová sa stala najstaršou majsterkou sveta v zjazde, prekonala rekord Elisabeth Görglovej, ktorá v roku 2011 vyhrala vo veku 29 rokov a 358 dní. Z Francúzok získala zlato na MS v kráľovskej kĺzavej disciplíne len Marielle Goitschelová v roku 1966 v čilskom Portille.

Nedeľňajší zjazd museli niekoľkokrát prerušiť, keďže ťažké pády mali Stefanie Moserová, Veronique Hroneková, Dominique Gisinová či Daniela Merighettiová.

Výsledky

1. Marion Rollandová (Fr.) 1:50,00 min,

2. Nadia Fanchiniová (Tal.) +0,16,

3. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +0,70,

4. Nadja Kamerová (Švaj.) +0,74,

5. Julia Mancusová (USA) +0,85,

6. Stacey Cooková (USA) +0,91,

7. Tina Mazeová (Slovin.) +1,21,

8. Andrea Fischbacherová (Rak.) +1,23

9. Elena Fanchiniová (Tal.) +1,45,

10. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,48.

Súvisiace články