Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

V čínskej výprave dvaja transexuáli

TASR|17. aug 2004 o 20:02

Atény 17. augusta (TASR) - Reči plné pochybností kolujú v dejisku OH 2004 ohľadne dvojice čínskych transexuálnych športovcov. Zo žiadnych historických ...

Atény 17. augusta (TASR) - Reči plné pochybností kolujú v dejisku OH 2004 ohľadne dvojice čínskych transexuálnych športovcov. Zo žiadnych historických prameňov nie je ani potvrdené a ani vyvrátené, že ide o prvú účasť transexuálov na olympijských hrách. V antickom Grécku mali ženy na olympiádu vstup zakázaný a keďže olympionici súťažili nahí, nebolo o ich pohlaví pochybností. Po prvýkrát mohli ženy súťažiť na OH 1900 v Paríží.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojom májovom zasadaní pripustil možnosť účasti športovcov so zmeneným pohlavím na OH. MOV síce zamietol úvahy o tom, že ženy sú v nevýhode oproti mužovi so zmeneným pohlavím, ale niektorí športoví funkcionári naďalej šíria úvahy, že zmena pohlavia je určitou formou dopingu. Lekárska komisia navrhla, že hormonálnou terapiou trvajúcou minimálne dva roky je možné odstrániť vplyv pôvodných hormónov v organizme. "Je pravdepodobné, že v budúcnosti bude viacero takýchto športovcov, preto sme sa rozhodli zaviesť učité pravidlá," povedal riaditeľ lekárskej komisie MOV Patrick Schamasch.

Prezident MOV Belgičan Jacques Rogge, ktorý je sám lekár vyvíja veľké úsilie aby presvedčil exekutívu aby neboli kladené prekážky pre športovocov so zmeneným pohlavím.

Súvisiace články