Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

V Číne pod mottom "Jeden svet, jeden sen"

Sportnet|Publikované 7. aug 2008 o 22:00

Peking sa stal oficiálne organizátorom Hier XXIX. olympiády 13. júla 2001 na 112. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Moskve. Číňania sa

predtým neúspešne pokúšali o usporiadanie olympijských hier 2000, vo voľbách dejiska v roku 1993 prehrali vo finále so Sydney.

BRATISLAVA. O osem rokov neskôr už boli Číňania úspešní v druhom kole, keď uspeli v konkurencii Toronta, Paríža, Istanbulu a Osaky. Pôvodne chceli OH 2008 usporiadať aj Bangkok, Káhira, Havana, Kuala Lumpur a Sevilla, do finále sa však nedostali. V Ázii sa olympijské hry uskutočnia tretíkrát - v roku 1964 ich hostilo Tokio, o 24 rokov neskôr Soul. V japonských mestách Sapporo a Nagano sa v rokoch 1972 a 1998 navyše konali zimné olympijské hry.

Čína je najľudnatejšou krajinou sveta s bohatou históriou a obyvatelia robia všetko preto, aby boli OH úspešné. Organizácia má stopercentnú podporu vlády i obyvateľov. Pri prípravách sa všetci riadili mottom "Nový Peking, nová olympiáda." Číňania chcú svoju starodávnu tradíciu počas šestnástich augustových dní spojiť s modernými olympijskými myšlienkami.

Päť maskotov

Pekinčania si ako heslo olympijských hier zvolili "Jeden svet, jeden sen". Vybrali ho pôvodne z 210-tisíc návrhov a má symbolizovať spojenie olympijského ducha a vytváranie lepšej budúcnosti pre spoločnosť. Má stelesňovať ideály a túžbu čínskeho ľudu na jeho ceste k modernizácii. Organizátori sa pokúšali pripraviť zelenú olympiádu v modernom vedecko-technickom duchu s prihliadnutím na humanizmus.

Emblém hier volajú aj "Tancujúci Peking", keďže je vytvorený ako tradičná čínska pečať a kaligrafia slovíčka jing, čo znamená národná metropola. Jing zároveň pripomína športovca s otvorenými rukami, čo má symbolizovať otvorenie a pozvanie Číny pre iné národy na zdieľanie jej kultúry.

Olympijské hry 2008 majú až päť maskotov v olympijských farbách, ktoré sa spoločne volajú Fuwa, a stelesňujú štyri čínske najpopulárnejšie zvieratá. Maskotmi sú ryba Pej-pej, veľká panda Ťing-ťing, oheň Chuan-chuan, tibetská antilopa Jing-jing a lastovička Ni-ni. Maskoti symbolizujú päť elementov čínskej filozofie - vodu, kov, oheň, drevo a zem. Každý z nich je v jednej z farieb olympijských kruhov. Prvé slabiky v ich menách znamenajú v preklade "Peking vás víta".

Celkovo sa rozdá v Pekingu 302 medailových kompletov v 28 športoch, o cenné kovy sa bude uchádzať okolo 10 500 športovcov. V porovnaní s Aténami 2004 pribudne jedna disciplína - prvýkrát na OH pobežia ženy 3000 m prekážok.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.