Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

V Calgary Slováci bez fetišu

TASR|19. mar 2006 o 16:54

Bratislava 19. marca (TASR) - Vrchol tohtoročnej krasokorčuliarskej sezóny klope na dvere, od pondelka 20. marca sa v Calgary začínajú majstrovstvá sveta ...

Bratislava 19. marca (TASR) - Vrchol tohtoročnej krasokorčuliarskej sezóny klope na dvere, od pondelka 20. marca sa v Calgary začínajú majstrovstvá sveta aj za účasti dvoch slovenských reprezentantov Jacqueline Belenyesiovej a Igora Macypuru. Sedemdňový maratón v štyroch súťažiach na ľadovom ovále v hale Pengrowth Saddledome, ktorá je domovským stánkom hokejistov Calgary Flames, sa bude musieť zaobísť bez elitných ruských medailistov a bolestivá bude najmä neúčasť topfavoritov Jevgenija Pľuščenka a Iriny Sluckej.

Slováci už tradične nemajú pred významným podujatím veľké oči, ich účasť na šampionáte v Calgary bude osožná najmä čo sa týka zbierania skúseností. Podobne ako pred januárovými ME v Lyone, aj v hlavnom meste štátu Alberta chcú debutanti na MS Belenyesiová s Macypurom v silnej konkurencii obstáť, pričom konečné umiestnenie nebude až také rozhodujúce. "O ambíciách Jacqueline a Igora sa mi teraz ťažko hovorí, krasokorčuľovanie je špecifický šport, kde sa môže všetko zvrtnúť na jednom skoku. Preto by som nerád tipoval, ktoré umiestnenie by ma potešilo. Od oboch našich reprezentantov očakávam, že ukážu, čo je v nich. Nech zajazdia to, čo vedia a výsledok sa dostaví. Pokiaľ to bude stačiť na finálovú dvadsaťštvorku, budem rád, no ak skončia poslední, nebudeme z toho robiť tragédiu. Dôležitý bude ich pocit z vystúpenia, nie výsledkový fetiš," povedal pre TASR predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) Jaroslav Burian.

Premiéra na svetovom šampionáte čaká na 20-ročnú dvojnásobnú majsterku Slovenska Jacqueline Belenyesiovú. S majstrovstvami sveta má zverenka trénerky Hany Töczikovej skúsenosť iba na juniorskom fóre, keď pred dvomi rokmi skončila na 34. mieste. "Úplne súhlasím so slovami pána Buriana, ideme do Calgary predovšetkým sami sebe dokázať, čo vieme a na čo máme. Treba byť realista, na majstrovstvách sveta sa každoročne schádza krasokorčuliarska elita a preto budeme musieť o umiestnenie tvrdo bojovať. O konečnom úspechu rozhodujú maličkosti, stačí pokaziť jeden skok, ktorý vás rozladí. Preto budem spokojná, keď predvediem to, čo bude v mojich silách," želala si členka oddielu KC Košice, ktorá si v krátkom programe zvolila za hudobný sprievod zostrih piesní od uznávaného amerického interpreta Michaela Jacksona. V prípade postupu do voľnej jazdy vsadí súčasná slovenská jednotka na soundtrack k filmu Muž so železnou maskou v podaní Nick-Glennie Smitha.

Ukrajinský rodák Igor Macypura sa v krátkom programe predstaví na soundtrack k filmu Matrix, v prípade postupu do finálovej dvadsaťštvorky predvedie vo voľnej jazde v Pengrowth Saddledome svoje vystúpenie na hudbu z filmu Skala.

Program MS v krasokorčuľovaní:

pondelok (20. marca): krátky program športových dvojíc (22.35 h)

utorok (21. marca): povinné tance (19.00), krátky program mužov (23.25 MACYPURA)

streda (22. marca): voľné jazdy športových dvojíc (21.55)

štvrtok (23. marca): originálne tance (18.30), voľné jazdy mužov (23.45 ak postúpi MACYPURA)

piatok (24. marca): krátky program žien (18.30 - BELENYESIOVÁ), voľné jazdy tanečných párov (23.40)

sobota (25. marca): voľné jazdy žien (19.55 ak postúpi BELENYESIOVÁ)

Súvisiace články