Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

V Brazílii sa rozhodne

Sportnet|Publikované 20. okt 2006 o 00:00

Podobne ako pred rokom, aj tentoraz sa bude na Veľkej cene Brazílie rozhodovať o majstrovi sveta formuly 1. V nedeľu na trati Interlagos pri Sao

Paolo padne aj rozhodnutie o držiteľovi Pohára konštruktérov. Pred rokom priniesol Interlagos šťastie Španielovi Fernandovi Alonsovi z Renaultu, ktorý sa stal vďaka 3. miestu najmladším majstrom sveta v histórii. Vlani sa však v Brazílii nejazdili úplne posledné preteky sezóny, po tomto podujatí ešte nasledovali ďalšie dve. Tentoraz sa bude v krajine samby oslavovať aj záver ročníka, v ktorom sa o titul majstra sveta pobijú Alonso a Nemec Michael Schumacher na Ferrari.

Oveľa lepšiu východiskovú pozíciu má Španiel, ktorý vyhral po chybe motora Nemcovho auta poslednú VC Japonska a vedie s náskokom 10 bodov. Alonsovi v Brazílii stačí bodovať alebo spoliehať sa na to, že keď nezíska ani bod, Schumacher preteky nevyhrá. Ak by jazdec Ferrari vyhral a Alonso nebodoval, titul by pripadol vďaka vyššiemu počtu víťazstiev v sezóne (8:7) Schumacherovi. "Pre mňa sa súboj o majstra sveta už skončil. Do Brazílie na okruh Interlagos pôjdeme už len s cieľom pomôcť tímu Ferrari vyhrať Pohár konštruktérov. Veľmi neverím tomu, že by som mohol vyhrať a Alonso by nebodoval," povedal po VC Japonska Schumacher.Sedemnásobný majster sveta sa po sezóne s pretekárskou kariérou lúči.

Líder MS Alonso ešte nepovažuje zisk titulu za samozrejmú vec. "Rozhodne si nemyslím, že je všetko jasné. Až do posledného kola sa môže stať čokoľvek a nikto mi nič nezaručí," povedal jazdec Renaultu. "Cieľom nášho tímu bude absolvovať bežný víkend, dostať z monopostu maximum bez zbytočného rizika a doviesť našu prácu do konca," dodal 25-ročný Španiel.

V Pohári konštruktérov momentálne zaostáva Ferrari za Renaultom o 9 bodov. V domácom prostredí sa bude chcieť vytiahnuť druhý pilot Ferrari Felipe Massa. Posledných 13 rokov sa v Brazílii nepodarilo vyhrať žiadnemu domácemu jazdcovi. Naposledy zvíťazil v roku 1993 Ayrton Senna. V celkovom súčte Brazílčania doma triumfovali sedemkrát. Okrem dvoch prvenstiev Sennu (1991 a 1993) sa to podarilo aj Nelsonovi Piquetovi (1983 a 1986), Emersonovi Fittipaldimu (1973, 1974) a Carlosovi Pacemu (1975).

Súvisiace články