Sobota, 8. mája, 2021Dnes je Deň víťazstva nad fašizmom, Meniny má Ingrida

V ragbyovej lige bude vo vyše storočnej histórii po prvý raz rozhodovať žena

Ragby - ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
SITA|16. júl 2019 o 14:39

Už pracovala ako čiarová rozhodkyňa.

BRISBANE. Austráliu čaká už vo štvrtok prevratná udalosť. Premiérovo v 111-ročnej histórii tamojšej Národnej ligy v ragby (NRL) totiž povedie zápas v pozícii hlavného rozhodcu žena - na pravidlá v súboji medzi Brisbane Broncos a Canterbury Bulldogs bude dohliadať Belinda Sharpová.

Na hracej ploche bude sledovať dianie spolu so skúsenejším kolegom Benom Cumminsom.

"Hráči chcú rozhodcu, ktorý dokáže vykonávať túto prácu na najvyššej úrovni a je im jedno, o koho konkrétne ide a či je to muž alebo žena," povedala Sharpová pred očakávaným debutom.

Tridsaťjedenročná Sharpová už od roku 2014 pracovala v NRL ako čiarová rozhodkyňa. Ako hlavná od roku 2015 viedla zápasy Queensland Cupu, o dva roky neskôr už rozhodovala štyri stretnutia na majstrovstvách sveta.

Vo februári 2019 dozerala na pravidlá v prípravnom zápase Broncos a v máji dostala plnú profesionálnu zmluvu na tejto pozícii. Čakanie na ostrú premiéru v austrálskej lige ukončí vo štvrtok.

"Pracovala na sebe extrémne tvrdo, patrične sa vzdelávala a túto poctu si bezpochyby zaslúži," uviedol Graham Annesley, niekdajší profesionálny rozhodca a aktuálne šéf austrálskych súťaží v ragby.

Súvisiace články