Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

V Aténach našli ďalšiu bombu

Sportnet|20. máj 2004 o 00:00

ATÉNY - Grécki policajní pyrotechnici včera našli a odpálili menšiu časovanú bombu, ktorá bola na rušnej aténskej triede neďaleko druhého najväčšieho komplexu na letné olympijské hry. Ide o tretí útok v gréckej metropole za posledné dva týždne.


Robot na odstraňovanien výbušnín v službách gréckej polície.FOTO - REUTERSBomba bola podľa polície podobná náloži, ktorá 5. mája poškodila v metropole budovu policajnej stanice. K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia, ktorá si hovorí Revolučný boj. Táto skupina vo svojom vyhlásení kritizovala bezpečnostné opatrenia pripravované na olympijské hry, ktoré sa budú konať od 13. do 29. augusta. Extrémisti si zároveň "neželajú v krajine medzinárodné spoločnosti a západných turistov". Nepáči sa im ani humanitárna pomoc Grécka v Iraku a montovanie pouličných kamier v rámci protiteroristických opatrení.

Nálož pyrotechnici zneškodnili neďaleko predajného miesta automobilov Land Rover. Na podozrivý balíček upozornil jeden zo zamestnancov autosalónu.

V noci na včera niekto anonymným telefonátom varoval políciu, že v Aténach je nastražená ďalšia bomba. Bezpečnostné sily ju niekoľko hodín hľadali, avšak neúspešne.

Nové bombové poplachy sa strhli krátko po predstavení nových nemeckých robotov - detektorov výbušnín na diaľkové ovládanie.

Roboty zakúpilo Grécko v rámci bezpečnostného plánu na zabezpečenie olympijských hier s rozpočtom jednej miliardy euro.

Grécka polícia je pre blížiace sa letné olympijské hry v najvyššej pohotovosti. Niekoľkokrát už nacvičovala situácie, v ktorých sa jej príslušníci museli vyrovnať s výbuchom na trajekte alebo so zajatím cestujúcich. Falošné bombové poplachy sú s blížiacimi sa olympijskými hrami v Aténach na dennom poriadku.

(čtk, reuters)

Súvisiace články