Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

V Aténach chytili toľko hriešnikov, ako nikdy

_novy|26. aug 2004 o 00:00

Hry dvadsiatej ôsmej olympiády budú rekordné v počte dopingových prípadov. Najmä začiatkom ich druhého týždňa ako keby sa roztrhlo s nimi vrece.

Maďarskému diskárovi Robertovi Fazekasovi odobrali zlatú medailu pre opustenie dopingovej kontroly. FOTO - REUTERS

Dve víťazky malo hneď prvé atletické finále - ženské guliarske. Najskôr za šampiónku vyhlásili Rusku Irinu Koržanenkovú, potom Kubánku Cumbovú. "Najsmutnejšie je, že víťazstvo pod vplyvom dopingu zažila práve antická Olympia," povzdychli si olympijskí šéfovia.

Ruska sa zaťala: Zlato nevrátim!

Keď ruskú guliarku Medzinárodný olympijský výbor vyzval, aby vrátila zlatú medailu aj diplom, zdráhala sa. "Poslala som ju už do Moskvy po tých, ktorí odchádzali domov skôr ako ja," bola podľa ruských médií prvá reakcia majsterky Európy 2002. Zverila sa s ňou len novinárom z Rostova, odkiaľ pochádza, s ostatnými sa odmietla baviť. V nedeľu však poskytla rozhovor aj denníku Izvestija: "Zlato nevrátim. Som olympijskou šampiónkou a ňou ostanem."

Koržanenková je recidivistka - prvý raz jej v moči zistili anabolické steroidy po svetovom halovom šampionáte 1999 a musela si odpykať dvojročný trest. Po tomto ju čaká doživotný. Aj preto sa bráni, ako vládze: "Analýzam gréckeho laboratória neverím a neverím ani Svetovej antidopingovej agentúre."

Fazekas: odchod - aj podvod?

Prípad maďarského diskára Roberta Fazekasa je trochu iný. Dopingové pravidlá požadujú odovzdanie moču v objeme 75 mililitra, Maďar dal tretinu a - odišiel. "Robi, neochádzaj, bude problém," varoval ho - podľa denníka Nemzeti Sport - lekár maďarských atlétov Károly Pikó. "Robi" si nedal povedať. Na druhej strane lekár tvrdil, že správanie komisárov bolo nedôstojné.

"Urobil veľkú hlúposť," vyhlásil včera na Fazekasovu adresu predseda Maďarského olympijského výboru Pál Schmitt. "Dopingoví komisári ho upozornili, že tento krok sa berie ako previnenie voči dopingovým pravidlám." Fazekas aj lekár podpísali dokument s jasne sformulovanými možnými následkami.

Podľa šéfkomisára Caruhasa Panagiotisa aj antidopingového šéfa svetovej atletickej federácie Gabriela Dollého, ktorí boli prítomní na teste, Fazekas bol nezvyčajne nervózny, stále si naprával genitálie a mal neprirodzené držanie tela. Vzniklo u nich podozrenie, že by sa mohol pokúsiť odovzdať cudzí moč. "Falzifikácia frekventovaná u cyklistov už pred 25 rokmi," ironicky poznamenal francúzsky denník Liberation.

Riedel: Videl som ho manipulovať

Medzinárodný olympijský výbor zbavil Fazekasa zlatej medaily (ako dvanásteho v olympijskej histórii) a už v utorok večer na vyhlasovaní dekoroval za víťaza obhajcu zo Sydney Litovca Virgiliusa Aleknu.

"Po finále sa mi naozaj nepodarilo odovzdať predpísané množstvo moču, ale komisár moju vzorku zapečatil. Preto som si myslel, že bude nasledovať jej analýza. V žiadnom prípade som sa nepokúšal o podvod," cituje agentúra SITA Fazekasovo vyhlásenie. "Vylúčili ma z hier, hoci analýza mojej vzorky bola negatívna - také niečo história nepamätá." Vyhráža sa, že prípad posunie na Športový arbitrážny dvor. V jeho rodnom Szombathely sa údajne včera uskutočnila demonštrácia na jeho podporu.

Maďarský diskár sa vo vyhlásení oháňa aj generálnym sekretárom svetovej federácie Maďarom Istvánom Gyulaiom, ktorý mu údajne sľúbil podporu v obhajobe.

Nemecký diskár Lars Riedel, olympijský šampión 1996, tvrdí, že už vlani videl ako Fazekas manipuluje pri odovzdaní dopingovej vzorky. "Bojujeme s müslami proti atómovej bombe," tvrdí jeho tréner Karlheinz Steinmetz v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. "To, čo sa deje v Maďarsku, nemá nič spoločné s právnymi vecami," tvrdí.

Pribúdajú ďalšie prípady

Včera sa prevalilo, že dopovala aj kamerunská víťazka trojskoku Francoise Etoneová-Mbangová. Údajne jej zistili v moči anabolické steroidy. Po súťaži si pochvaľovala, ako dobre urobila, že tohto roku minimálne štartovala a súperky nevedeli, v akej je forme.

Navyše, vedúci maďarskej výpravy Zoltán Kovács priznal, že vzpierač Zoltán Kovács (v kategórii do 105 kg nemal platný pokus) opustil bez povolenia miestnosť dopingovej kontroly bez toho, aby sa kontrole podrobil. Šéf svetovej vzpieračskej federácie Tamás Aján, zhodou okolností jeho krajan, vyhlásil: "Potrestáme všetky zväzy aj športovcov." Pred štyrmi rokmi IWF na rok zastavila činnosť bulharskej federácii za to, že v Sydney mala tri pozitívne dopingové analýzy.

Súvisiace články