Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V Antersele vyhrala Dahlmeierová. Slovenky bez Gerekovej a Kuzminovej nebodovali

Triumfom Nemky Laury Dahlmeierovej sa v talianskej Anterselve skončili vytrvalostné preteky 6. kola Svetového pohára biatlonistiek. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 19. jan 2017 o 15:18

Na štarte vytrvalostných pretekov biatlonistiek v Antersele sa predstavili dve Slovenky, Paulína Fialková a Terézia Poliaková.

ANTERSELVA. Triumfom Nemky Laury Dahlmeierovej sa v talianskej Anterselve skončili vytrvalostné preteky 6. kola Svetového pohára biatlonistiek.

Na 15 km trati za Nemkou zaostali Francúzka Anais Chevalierová o 3,8 sekundy a Talianka Alexia Runggaldierová o 46,0 s. Štartovali aj dve Slovenky Paulína Fialková a Terézia Poliaková, no za bodovanou štyridsiatkou do SP výrazne zaostali.

"Splnil sa môj sen. Je super ´cool´ triumfovať pred takouto diváckou kulisou. Krajšie to vari ani nemôže byť," rozplývala sa Dahlmeierová pred kamerou ZDF.

Bez Kuzminovej aj Gerekovej

Slnko s teplotou na bode mrazu a zdanlivo priaznivý vietor si mohlo užiť 99 štartujúcich. Žiaľ, chýbala medzi nimi najlepšia slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá ochorela a nemohla si tak odskúšať formu pred februárovými MS v rakúskom Hochfilzene.

Navyše sa k nej na poslednú chvíľu pridala aj Jana Gereková, čo mrzelo o to viac, že Anterselva s vysokou nadmorskou skúškou bola poslednou zastávkou seriálu SP pred svetovým šampionátom a poslúžila ako vhodný test pre viaceré štartujúce.

"Lekár to zhodnotil ako začínajúcu chrípku. Včera na tréningu som sa už necítila dobre. Našťastie, podchytili sme to včas. Verím, že na nedeľňajšiu štafetu budem môcť nastúpiť," uviedla Gereková pre Biatlon-Info.sk.

V sezóne je na programe len trojica vytrvalostných pretekov, tie prvé vo švédskom Ostersunde dopriali najviac Nemke Dahlmeierovej pred Francúzkou Bescondovou a Bieloruskou Jurkevičovou, posledné tretie sa pobežia na MS v Hochfilzene.

Trestné minúty ovplyvňovali poradie

S číslom jedna vybehla na trať Fínka Mäkäräinenová, predchádzajúce kolo jej v Ruhpoldingu doprialo dve víťazstvá a aj teraz sa očakával jej ďalší rozlet. Poradie sa odvíjalo hlavne od toho, koľko trestných minút favoritky nazbierali.

Dahlmeierová netrafila hneď prvý terč a okamžite jej oproti Mäkäräinenovej naskočila strata takmer jednej minúty. Po ďalšej streľbe bolo všetko inak, stojku Fínka s tromi chybami nezvládla, možno aj preto, že vietor zosilnel, nevyspytateľne sa točil a mnohé zaskočil.

Výborne sa do pretekov na rozdiel od krajanky Koukalovej rozbehla Češka Puskarčíková, strieľala čisto, mimoriadne rýchlo a jej meno neustále svietilo na čele medzičasov. Záverečnú stojku strieľala s vedomím, že ak trafí všetky terče, zrodí sa mimoriadny výsledok.

Najskôr si však odstrieľala svoju porciu Dahlmeierová (1-1-0-0), s dlhým streleckým časom v záverečnej stojke.

Puskarčíkovú tri nevybielené terče už zosadili z priebežného prvého miesta a Nemke vzrástla šanca na víťazstvo.

Slovenky nebodovali

V záverečnom okruhu ju ohrozovala Francúzka Chevalierová, s medzičasom po streľbe o 19,8 sekundy lepším, v cieli o 3,8 sekundy pomalšia. Šancu na medailový prienik nevyužila aj Ruska Podčufarovová, s dvoma trestnými minútami na poslednej stojke.

Domácich divákov potešila tretia Runggaldierová, ktorá vyťažila prvýkrát v kariére umiestenie na stupňoch.

Zaujímavosťou bolo, že ani jedna zo štartujúcich nevyšla na strelnici s čistým štítom.

Slovenský biatlon sa spoliehal nakoniec len na dvojicu štartujúcich, keď na trať s číslom 33 nevybehla Jana Gereková. Paulína Fialková (strelecká bilancia 2-2-1-2) a Terézia Poliaková (1-1-0-2) do SP nebodovali, pripísali si nielen veľa trestných minút, ale aj na trati sa im dosť natiahol bežecký čas.

Výsledky:

Vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 44:48,7 (2 tr. min), 2. Anais Chevalierová (Fr.) +3,8 (1), 3. Alexia Runggaldierová (Tal.) 46,0 (1), 4. Marie Dorin-Habertová (Fr.) 55,0 (2), 5. Maren Hammerschmidtová 1:16,2 (2), 6. Vanessa Hinzová (obe Nem.) 1:19,1 (3), 7. Monika Hojniszová (Poľ.) 1:37,8 (3), 8. Oľga Podčufarovová (Rus.) 1:39,8 (2), 9. Franziska Hildebrandová (Nem.) 1:45,1 (3), 10. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 1:48,4 (2), ...63. Paulína Fialková 7:17,7 (7), 64. Terézia Poliaková (obe SR) 7:19,8 (4)

Priebežné hodnotenie SP (14 z 26 pretekov): 1. Dahlmeierová 615, 2. Koukalová 604, 3. Mäkäräinenová 594, 4. Dorin-Habertová 560, 5. Wiererová 442, 6. Hildebrandová 398, ...44. Kuzminová 64, 58. Gereková 45, 64. P. Fialková 32

Poradie vo SP vo vytrvalostných pretekoch (po 2 z 3 pretekov): 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 120 bodov, 2. Vanessa Hinzová (Nem.) 69, 3. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 67, 4. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) 65, 5. Justine Braisazová (Fr.) 63, 6. Anais Chevalierová (Fr.) 62, 7. Oľga Podčufarovová (Rus.) 61, 8. Tatiana Akimovová (Rus.) 58, 9. Anais Bescondová (Fr.) 54, 10. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) 54

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.