Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

V 1. FC Košice sa má realizovať projekt, ktorý zaujal i vedenie Realu Madrid

Sportnet|Publikované 3. okt 2003 o 22:00

Košice - "Putzen, putzen, Julo, putzen, počúval som po príchode do Švajčiarska. Nevedel som ani slovo nemecky a umýval som autá," spomína na svoje

začiatky v emigrácii popradský rodák Július Kubík (na obr.). "A za dva roky som už robil vo Swissaire. A nakoniec som mal vlastné obchody na Filipínach... Všetko je otázkou prispôsobenia sa situácii, v ktorej sa nachádzam," dodáva muž, ktorý je kandidátom na funkciu prezidenta SR. A pár dní aj človekom, ktorý pomáha 1. FC Košice. Ako "new project consultant", ako stojí na jeho vizitke.

"Vypracoval som koncept, ktorý som odovzdal vedeniu 1. FC. Takýto koncept som ináč posielal do Realu Madrid a musím povedať, že prezidenta Realu Madrid Florentina Pereza zaujal. Dovolím si povedať, že až by tento koncept bol o ničom, tak mi Perez ani neodpovie... Ja však z toho nechcem robiť nejakú veľkú vec. V prvom rade tu treba riešiť situáciu od základu. Aby sa klub postavil na také nohy, aby mohol existovať. Každý jeden klub v Európe sa musí pretransformovať na akciovú spoločnosť. To je príkaz, ktorý bol daný od UEFA. Niekto to zvláda skôr, niekto neskôr. Takýto klub potrebuje čas a každý aj iný spôsob, akým sa to urobí, ináč je to v Bratislave, ináč v Ružomberku, ináč v Košiciach... Je možné, že pánom Vargovcom môžeme vytýkať, že niekde urobili chybu. Ale úmyselne? Myslím, že nie - urobili chybu tak, ako ostatní. Problémy má každý, vo Švajčiarsku i taký klub ako Servette Ženeva, a to je v meste 140 bánk! Ale iný príklad Ženevy: mesto zafinancovalo celý nový štadión, na ktorom sa budú hrať ME 2008, ktoré organizuje Švajčiarsko spolu s Rakúskom..."

Košice nie sú Ženeva.

"Podstata v každom športe je však tá istá, záujem musí nájsť aj mesto. Aby mladí ľudia nechodili drogovať, ale aby robili šport. A čo nám ponúka futbal? Je to najlacnejší šport, nepotrebujete veľa, kopačky, trenírky a tričko a dá sa hrať. Ale pomáhať musí i mesto!"

Ako teda vyzerá košický koncept?

"Podstata je v tom, že každý jeden klub musí byť akciovou spoločnosťou. S jednou športovou sekciou a so sekciou ´trade´. Každý jeden klub si dnes musí zarobiť peniaze. Pretože ak sa budete spoliehať na sponzorov, tak tento problém sa vám môže vrátiť? Prečo dnes Real funguje v takom svetle, v akom je? Pretože vedia obchodovať. Kto by mal zaplatiť také peniaze za Beckhama, Zidana, Ronalda, Figa? Tí, ktorí majú vlastnnú finančnú základňu. Pretože, ak by mali byť odkázaní len na sponzorov, tak jedného dňa takisto môže ten sponzor skrachovať. Pozrite sa na Swissair. Niekedy sponzoroval švajčiarskych lyžiarov a dnes neexistuje! A to bola jedna z najväčších leteckých spoločností na svete. Preto je treba rátať s tým, že aj sponzor môže mať problémy. Potrebné teda je, aby klub mal založenú vlastnú sekciu ´trade´, kde by mal prinášať pre financovanie športu peniaze. A ak prídu sponzori, to všetko je navyše. Ale: Abramovič je len jeden, nie sú dvaja takí, ktorí rozhadzujú peniaze. A otázne je, dokedy mu to vydrží... Veď Chelsea bola v dobrej pozícii a dostala sa do rúk jedného novozbohatlíka?"

Sekcia ´trade´- obchod. Real Madrid, ak ho už tu spomíname, vie zarobiť na predaji dresov, svopjich priateľských zápasov, reklamných práv, televíznych práv. 1. FC Košice nie. Nie je to taká značka ako Real. Takže ako konkrétne má sekcia ´trade´vyzerať?

"Samozrejme, že som na to myslel. Keď niečo ponúkam, tak nebudem ponúkať to, čo majú oni. Ale Real, to je už vrchol. Z tých dresov tiež nemajú veľa, možno 10%. Ale podstata toho "trade" je v tom, že oni sa podieľajú aj na sprostredkovaní iných obchodov. O čom nikto nevie. Že sú v obchodoch, transakciách. Zoberme si teda Košice. Koľko je tu malých a stredných podnikateľov. Ktorí potrebujú, aby ich výrobky boli známe aj niekde inde. To znamená, že ´trade´ bude mať desať percent z toho, že ich výrobky ponúkne iným. Môže to robiť človek, ktorý s tým už robil, ktorý vie, o čom to je. Akonáhle sa to rozšíri, nájdu sa ďalší - takí, ktorí nemajú peniaze na to, aby ich dávali klubu ale ich výrobky budú ponúknuté inde. To isté platí pre reklamu, bude ju distribuovať tak, ako každý jeden profesionálny zástupca. Na to vlastne nepotrebujete žiadnu investíciu, na čo navyše nie je ani čas a ešte navyše: je to nemysliteľné, lebo tu nikto nemá peniaze. Ale my, to už rozprávam za Košice, keď sa napríklad dohodneme s U. S. Steel, navrhnem im, ja vám nájdem odbyt a vy mi dajte jedno - dve percentá, my sa o danú krajinu budeme starať a budeme brať províziu. U. S. Steel nestratí nič a my získame."

Realu Madrid ste ponúkali...

"Ten koncept, ktorý som ponúkol i 1. FC. Koncept s analýzou situácie, v akej sa šport momentálne nachádza a s riešením tejto situácie. Ak tento koncept bude uplatnený tu, určite to odkopírujú aj druhí. Je to vec, ktorú môže robiť každý. A nebude to prekážať. Bratislavčania môžu robiť to, čo Košičania."

Ak by bol klub v absolútnej pohode, tak by sa asi takýto projekt realizoval ľahšie. Ale tu nie je situácia ružová.

"Teraz sme v situácii, že zháňame peniaze na to, aby sa klub nepotopil. Je iné, keď sa zachraňuje loď, ktorá je 200 metrov pod vodou alebo loď, ktorá sa topí. Ja si myslím, že sme v situácii, keď je loď na vode a my musíme spraviť všetko pre to, aby sa nepotopila. Sme na dobrej ceste, kryštalizujú sa nám vyjednávania na to, aby ten futbal mohol existovať. Ja som presvedčený, že keď som kandidát na funkciu prezidenta, môžem si urobiť reklamu, ale môžem i úplne pohorieť. A ja keď tu neurobím dobrú robotu pre Košice, tak moja kandidatúra bude odpísaná. Beriem na seba riziko. Ale viem, keďže som robil konzultanta a robil som ho aj pre Zbrojovku Vsetín a iné podniky, do čoho idem... Klub môže využiť moju koncepciu a môže ju aj zastaviť. Nik nebude stratový. V ničom. Tu nestojí otázka tak, že niekto niečo zainvestoval, stane sa niečo zlé a je oheň na streche."

Čo je momentálne najdôležitejšie?

"Zohnať peniaze na to, aby klub mohol existovať. Ale nechceme hovoriť, dajte nám peniaze, chceme, aby nám to niekto, ak už nechce dať, prepožičal. Určitú sumu, kým sa klub zmení na akciovú spoločnosť. Ak sa ukážu výsledky, udia sa už na to budú pozerať ináč. Tie výsledky sa týkajú reorganizácie, čo bude publikované. Dnes však treba konať! Nie sa venovať tlačovým konferenciám..."

Časový horizont koncepcie?

"Chceme dotiahnuť sezónu do zimnej prestávky. Tú budeme mať na to, aby sme sa mohli absolútne zorganozovať. Teraz tlačia aktuálne problémy a asi je potrebné, aby sa mesto ku tomu stavalo trochu ústretovo. Nie ku klubu samotnému, ale ku myšlienke, že klub a futbal vytvára príležitosti pre mladých ľudí. Aby mohli hrať futbal a nie drogovať, piť a fajčiť. Mesto by malo zaujať svoju pozíciu. Je mi jasné, Košice nemajú peniaze, mesto predáva lesy... Lenže, ak mladým ľuďom zavrieme bránu tak, že to nebude fungovať rok - dva, oni si nájdu iné záujmy. A nebude to pri športe."

Spomínali ste, že ak by vaša práca nedopadla dobre, stratíte na svojom kredite pri kandidatúre na fukciu prezidenta SR. Nič v zlom, ale ste, podľa nášho názoru, športovo povedané, v takej pozícii, ako že Sparta Praha vyhrá Champions League. Kandidovať budú aj väčšie ryby...

"Viete, celá moja kandidatúra je založená na maličkých veciach, čo som spravil a čo robím. Keď sa pozriete na moju webstránku (www. kubik - prezident.sk) tam si omne môžete všetko prečítať. A uvidíte, čoho som schopný a čoho nie - pretože to sa dá vycítiť. Príklad: bol som týždeň medzi Rómami, žil som s nimi, chodieval som vonku na latrínu, zadok som si umýval v lavóri. Čiže, keď budeme rozprávať o Rómoch, tak za ten maličký týždeň, keď som smrdel ako oni, som pochopil, prečo sú niektoré veci tak. Čiže oproti druhým kandidátom mám v tomto smere predstih. A ak tu spravím kus roboty a bude sa môcť povedať, že Kubík prišiel a naozaj pomohol, viete, aký to bude mať dopad? Ľudia budú vedieť, je to kandidát a dokázal pomôcť v konkrétnej veci."

Veríte v to, že to dokážete?

"Absolútne! Takto: môj koncept nie je vec, ktorú som napísal za deň. Robím na tom od roku 2000 a už v minulom roku bol na takej úrovni, že tam nemusím nič prerábať. A keď mi odpísal pán Perez z Realu Madrid (J. Kubík nám skutočne ukazuje list s hlavičkou CF Real Madrid, signovaný F. Perezom - pozn. red.), tak ako vravím, niečo na tom bude..."

Zaujalo nás jedno: expert na krízové situácie.

"Áno, o tom to je. Ja som to robil už aj pre druhých. Analytika pre Zbrojovku Vsetín, ešte pred rozdelením federálu. Išiel som s nimi aj do Ruska a môžem povedať, že keď sme sa z Ruska vrátili, boli spokojní... Krízové situácie si môže dovoliť riešiť len analytik, ktorý v krízových situáciách bol. Darmo bude niekto riešiť chudobu, keď nebol nikdy nezamestnaný, chudobný a nepozná to. Sú to potom len slová."

Prečo sa realizujete práve v Košiciach? A - ešte je tu však možnosť, že kladné stanovisko zaujme Partizan Belehrad. Váš koncept možno nebude potrebný.

"V tom prípade končím. Ak Belehrad príde a dá také a také podmienky Vargovcom, bude sa to týkať mňa, tak končím. Ja nebudem robiť nič také, že júj, prečo nie? Zároveň odpoveď na otázku prečo v Košiciach: tak potom pôjdem niekde inde."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.