Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Úvodný šprint bez jednoznačného favorita

SITA|Publikované 21. feb 2007 o 14:09

SAPPORO 21. februára (SITA) - Úvodnou disciplínou 48. majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore bude vo štvrtok 22. februára šprint klasickou technikou. V programe ...

SAPPORO 21. februára (SITA) - Úvodnou disciplínou 48. majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore bude vo štvrtok 22. februára šprint klasickou technikou. V programe svetového šampionátu sa táto divácky atraktívna disciplína objavuje po štvrtý raz, premiéru mala v roku 2001 v Lahti. V dejisku zimnej olympiády 1972 však bude mať jeden primát - prvýkrát v histórii bude mať štart a cieľ v hale. "Štart šprintu je pod strechou. Potom pretekári vybehnú von z haly, jedna z jej strán je otvorená. Čaká ich stúpanie na jeden kopec, nasleduje zjazd, ďalšie stúpanie a z neho už zjazd opäť do haly, kde je cieľ," opísal trať štvrtkového šprintu vedúci slovenskej výpravy na MS v Sappore Peter Brüll. Počas šampionátu sa v hale, ktorá je domovským stánkom bejzbalistov Hokkaido Nippon-Ham Fighters i futbalistov Consadole Sapporo, uskutočnia aj preteky v tímšprinte dvojíc voľnou technikou a divákom sa predstavia v bežeckej časti aj severskí kombinátori. Vo štvrtok medzi kvalifikáciou a vyraďovacími bojmi sa v nej uskutoční aj slávnostný otvárací ceremoniál. "Miestna tlač píše, že kapacita haly je už takmer vypredaná, to znamená vyše štyridsaťtisíc divákov. Uvidíme, necháme sa prekvapiť," pokračoval šéf slovenskej výpravy. V štartových listinách figuruje 71 žien a 83 mužov.

Kvalifikáciu v kategórii žien na 1200 m dlhom okruhu s výškovým rozdielom 16 m a celkovým prevýšením 28 m absolvuje aj dvojica Sloveniek. So štartovým číslom 32 vybehne Alena Procházková, päťdesiatdvojku má Katarína Garajová, pre ktorú to bude premiéra na MS. Do vyraďovacích bojov postupuje tridsať najrýchlejších z kvalifikácie. Alena Procházková na predchádzajúcom šampionáte pred dvoma rokmi v nemeckom Oberstdorfe skončila na výbornom 17. mieste. Odvtedy sa už dokázala presadiť aj vo Svetovom pohári. Na pretekoch vo fínskom stredisku Kuusamo postúpila až do tzv. malého finále, čiže medzi dvanásť najlepších. Štart B-finále však vtedy pre menšiu zdravotnú indispozíciu nestihla. Keď sa chcela prezentovať, organizátori ju už do štartového boxu nepustili. Podľa nových pravidiel ju klasifikovali na poslednej postupovej, teda 30. pozícii. Klasická technika jej sedí viac ako skejt, očakáva sa teda od nej zlepšenie doterajšieho maxima. Ešte len 19-ročná Katarína Garajová už raz atakovala bodované priečky vo SP, skončila na 32. mieste. Pre ňu by bol postup z kvalifikácie obrovským úspechom. Titul z Oberstdorfu obhajuje Nórka Marit Björgenová. V tejto sezóne vyhrala úvodný šprint v nemeckom Düsseldorfe, potom bola ešte tretia v Kuusame, ale odvtedy sa jej nedarilo. Na čele hodnotenia disciplíny v rámci SP (malý krištáľový glóbus) je Ruska Natalia Matvejevová. Tá však ešte nevyhrala ani jedny preteky. V piatich šprintoch tejto sezóny sa z víťazstva tešilo päť lyžiarok - okrem už spomínanej Björgenovej aj zverenkyňa slovenského trénera Ivana Hudáča Slovinka Petra Majdičová, Talianka Arianna Follisová, Fínka Virpi Kuitunenová a Ruska Jevgenia Šapovalovová. Olympijská víťazka z Turína 2006 Follisová, ktorá je špecialistkou na voľnú techniku, však štartovať nebude. Okruh kandidátok na titul či aspoň medailu je však napriek tomu mimoriadne široký.

Aj v kategórii mužov bude mať Slovensko zastúpenie. Štartové číslo 44 vyžrebovali Martinovi Otčenášovi, ktorý rovnako ako jeho rovesníčka Garajová, absolvuje svoj prvý štart na šampionáte medzi dospelými. Vlani príjemne prekvapil na zimnej olympiáde v Turíne, keď si na tratiach v Pragelate v divácky najatraktívnejšej disciplíne vybojoval slušné 49. miesto. "Bude to pre mňa zase niečo nové, pretože na seniorských majstrovstvách sveta som ešte neštartoval. Sám som zvedavý, čo ma čaká. Šprint je na programe v taký istý dátum ako bol vlani na olympiáde. Verím, že teraz nedopadnem horšie ako v Turíne. Chcel by som, aby to bolo vyššie," povedal syn technika Dušana Otčenáša Martin. Titul z Oberstdorfu bude obhajovať Rus Vasilij Ročev. Favoritmi však budú severania, najmä Nóri, ktorým v aktuálnom poradí hodnotenia disciplíny v rámci SP patria prvé tri priečky, v klasike bývajú silní aj Švédi. Červený dres najlepšieho šprintéra patrí Jensovi Arnemu Svartedalovi, ktorý zvíťazil v klasických šprintoch v Kuusame a v Otepää, tretiu klasiku v čínskom Čangčune vyhral jeho krajan Ola Vigen Hattestad. Ten sa však v nabitej domácej konkurencii do nominácie vôbec nedostal. V štartovej listine však figurujú mená zostávajúcich dvoch tohtosezónnych víťazov pretekov SP - Nóra Eldara Rönninga a Taliana Renata Pasiniho. Do širšieho okruhu favoritov treba zaradiť aj prvého majstra sveta a premiérového olympijského víťaza v šprinte Nóra Tora Arneho Hetlanda, ktorý bol v tejto sezóne už trikrát na stupňoch víťazov a s takouto bilanciou sa nemôže pochváliť ani jeden zo štartujúcich. Muži budú štartovať na 1400 m dlhom okruhu s výškovým rozdielom 16 m a celkovým prevýšením 30 m.

V každom prípade, začiatok 48. MS v klasických lyžiarskych disciplínach sľubuje dranmatické preteky pred skvelou diváckou kulisou. Štart kvalifikácie žien o 8.30 SEČ a mužov o pol hodinu neskôr. Finále je naplánované na 11.30 h.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.