Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Úvodný slalom sezóny vyhral Rakúšan Herbst

Víťazná jazda Reinfrieda Herbsta. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 15. nov 2009 o 13:56

Rakúšan Reinfried Herbst sa stal víťazom úvodného slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov vo fínskom Levi.

LEVI.

Za Severným polárnym kruhom predstihol o 28 stotín Chorváta Ivicu Kosteliča a slávil šiesty triumf v prestížnom seriáli. Kostelič sa vďaka zisku 80 bodov dostal na čelo celkového poradia SP. Tretí skončil v Levi so stratou 53 stotín obhajca malého glóbusu za slalom Francúz Jean-Baptiste Grange.

Herbst bol po prvom kole štvrtý so stratou 43 stotín na vedúceho Švéda Andreho Myhrera. V druhom kole však dosiahol najrýchlejší čas a to ho katapultovalo na najvyšší stupienok. Pre rakúske alpské lyžovanie je to prvé víťazstvo v olympijskej sezóne. Myhrer podobne ako obaja špičkoví francúzski slalomári Grange so Julienom Lizerouxom urobil krátko po medzičase v strednej časti trate chybu na vnútornej lyži a klesol až na 11. miesto.

Herbst bol v cieli mimoriadne spokojný. "V druhom kole bola trať oveľa rýchlejšia a to mi vyhovovalo. Predviedol som super jazdu, od prvej bránky som išiel riskantne a v cieli bol z toho najrýchlejší čas. Na posledných tréningoch som sa necítil v optimálnej pohode, robil som priveľa chýb. Teraz som mal aj potrebnú dávku šťastia a vyšlo to. Mojou prioritou v tejto sezóne sú ZOH 2010 vo Vancouvri. V rakúskom tíme je veľa skvelých slalomárov a nebude ľahké vybojovať si miestenku, no po dnešnom triumfe som predsa len väčším optimistom," povedal Herbst pre akreditované médiá.

Výsledky slalomu SP mužov v Levi

1. Reinfried Herbst (Rak.) 1:49,79 (56,42-53,37), 2. Ivica Kostelič (Chor.) +0,28 (56,49-53,58), 3. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +0,53 (56,35-53,97), 4. Mattias Hargin (Švéd.) +0,55, 5. Julien Lizeroux (Fr.) +0,93, 6. Lars Elton Myhre (Nór.) a Benjamin Raich (Rak.) +0,98, 8. Giorgio Rocca (Tal.) +1,06, 9. Manfred Pranger (Rak.) +1,19, 10. Marc Gini (Švajč.) +0,31