Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Úvod v Kuusame, v sezóne 2006/07 viac favoritov

SITA|23. nov 2006 o 11:09

BRATISLAVA/KUUSAMO 23. novembra (SITA) - Tradične na severe Európy, a to na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame by sa v piatok podvečer od 17.20 h SEČ mali v prípade priaznivého počasia uskutočniť v rámci ...

BRATISLAVA/KUUSAMO 23. novembra (SITA) - Tradične na severe Európy, a to na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame by sa v piatok podvečer od 17.20 h SEČ mali v prípade priaznivého počasia uskutočniť v rámci podujatia Nordic Opening úvodné preteky nového ročníka Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2006/2007. Do lyžiarskeho areálu Ruka na skokanskú zimnú ouvertúru odcestoval už v pondelok aj jediný slovenský reprezentant Martin Mesík (nar. 17. 10. 1979), ktorý v uplynulej sezóne dokázal vo Svetovom pohári bodovať jediný raz (18. decembra 2005 obsadil vo švajčiarskom Engelbergu 29. priečku, pozn.) a v celkovom hodnotení SP skončil na 82. mieste so ziskom dvoch bodov. "Príprava mala ďaleko od ideálu. Sám som zvedavý, ako to Martinovi pôjde. Na veľkom mostíku absolvoval na snehu zatiaľ len pár skokov, a to na tréningu tu v Kuusame. Nedávno sme síce boli v rakúskom Ramsau, tam však Mesík mal iba štyri pokusy na strednom mostíku. S touto skutočnosťou a realitou sa však musíme vysporiadať, zabojovať a pokúsiť sa dosiahnuť solídne výsledky. Naším spoločným cieľom je čo najviac postupov z kvalifikácií do hlavných súťaží a keď už v nich Martin bude, potom sa popasovať o umiestnenie v tridsiatke najlepších a bodovať," uviedol pre agentúru SITA reprezentačný tréner SR Peter Schlank, ktorého 27-ročný zverenec by mal po Kuusame absolvovať počas prvého decembrového týždňa buď ďalšie dva preteky SP v nórskom Lillehammeri (olympijské dejisko z roku 1994 nahradilo pôvodne plánovaný Trondheim, kde nie sú vhodné snehové podmienky) alebo "len" Kontinentálny pohár v českom Harrachove. "Ešte nepadla definitíva. Až po nedeľňajšom návrate z Fínska sa rozhodneme ako ďalej. Pre Martina by bol štart na KP v Harrachove dobrou prípravou pred ďalšími dvoma podujatiami Svetového pohára, ktoré by mali byť v dňoch 9.-10. decembra práve v tomto českom stredisku," vysvetlil P. Schlank.

V aktuálnej sezóne 2006/2007 čakajú na skokanov na lyžiach okrem Svetového pohára (v rámci SP nebudú samozrejme chýbať prestížne preteky na prelome rokov Turné štyroch mostíkov) začiatkom februára MSJ v Tarvisiu, ešte predtým sa v druhej polovici januára uskutoční v ďalšom talianskom stredisku Pragelato Svetová zimná univerziáda. Vrcholným podujatím tohto skokanského ročníka však budú bezpochyby majstrovstvá sveta v japonskom Sappore na prelome februára a marca 2007.

V poolympijskej zime ašpiruje na celkové prvenstvo vo Svetovom pohári (zahŕňa spolu 29 pretekov /jednotlivci - 27, súťaž družstiev - 2/ a skončí sa v dňoch 24.-25. marca 2007 na "mamute" v slovinskej Planici) viacero skokanov. K najväčším adeptom na najvyššie priečky patrí s určitosťou Janne Ahonen, ktorý by rád vyhral po tretí raz Svetový pohár. Dvadsaťdeväťročný "lietajúci Fín" bol suverénom predvlaňajšej sezóny 2004/2005 (okrem obhájenia celkového prvenstva v SP, triumfu na Turné štyroch mostíkov /T4M/ a dvanástich víťazstiev v jednom ročníku, čo je historický rekord, dokázal na MS 2005 v Oberstdorfe získať až tri medaily), v uplynulej sezóne sa tešil zo "zlata" iba na Turné štyroch mostíkov (svojím 4. celkovým triumfom na T4M sa vyrovnal na čele Nemcovi Jensovi Weissflogovi), strieborný bol v súťažiach družstiev na ZOH 2006 v Turíne/Pragelate (medzi jednotlivcami obsadil ako jeden z favoritov na vzácny kov "až" 6. a 9. pozíciu), MS v letoch na lyžiach v Kulme a v celkovom hodnotení Svetového pohára 2005/2006. Druhým "veľkým" kandidátom, s ktorým treba pred sezónou 2006/2007 počítať, je Čech Jakub Janda. Dvadsaťosemročný rodák z Frenštátu pod Radhoštěm sa stal v minulom ročníku prvým českým víťazom celkového hodnotenia Svetového pohára v skokoch na lyžiach. Okrem krištáľového glóbusu za konečný triumf v SP vybojoval Janda (spolu s Ahonenom) aj prvenstvo na Turné štyroch mostíkov. Český skokan však rovnako ako jeho veľký rival Ahonen nezískal individuálnu medailu na ZOH 2006 (Janda obsadil v Pragelate v individuálnej súťaži 10. a 13. miesto) a nepresadil sa ani na januárových MS v letoch v rakúskom Kulme (7. priečka).

K hlavným súperom spomenutého výborného fínsko-českého dua by mohli v sezóne 2006/07 patriť najmä Nóri na čele s tohtoročným dvojnásobným svetovým šampiónom v letoch na lyžiach z Kulmu, držiteľom dvoch bronzov zo ZOH 2006, konečného 3. miesta na Turné štyroch mostíkov 2005/06 a štvrtým mužom v hodnotení SP z uplynulého ročníka Roarom Ljökelsöyom, držiteľom najdlhšieho pokusu v histórii (239 metrov z marca 2005 v Planici) Björnom Einarom Romörenom i s prekvapujúcim trojnásobným medailistom z tohtoročnej zimnej olympiády Larsom Bystölom (zlato na strednom mostíku, bronzy na veľkom mostíku a v súťaži družstiev).

Do bojov o najvrchnejšie pozície budú chcieť počas nastávajúcej zimy s určitosťou prehovoriť aj trojnásobný celkový víťaz SP Poliak Adam Malysz, Fín Matti Hautamäki, rakúski skokani na čele s dvojnásobným zlatým medailistom zo ZOH 2006 a bronzovým z tohtoročných MS v letoch, ešte stále iba 20-ročným Thomasom Morgensternom či jeho krajanmi Andreasom Koflerom a Andreasom Widhölzlom, ďalej Nemci, Japonci i reprezentanti Švajčiarska Andreas Küttel (tretí muž uplynulého ročníka SP) a Simon Ammann.

Na každých pretekoch Svetového pohára v skokoch na lyžiach si tradične pripíše body na svoje konto prvých 30 pretekárov. Bodovací systém sa v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi nezmenil. Víťaz berie 100 bodov, druhý v poradí 80, tretí 60, štvrtý 50 a ešte aj tridsiaty skokan dostane 1 bod. Z kvalifikácie postúpi do hlavnej súťaže SP 50 pretekárov, v rámci letov na lyžiach je to štyridsiatka skokanov. Do druhého finálového kola sa prebojuje vždy 30 pretekárov. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zvýšila pred začiatkom nového ročníka Svetového pohára 2006/2007 v skokoch na lyžiach finančné odmeny pre najlepších. Už počas počas ouvertúry vo fínskom Kuusame rozdelia 140-tisíc švajčiarskych frankov, dotácia na jedny preteky je tak minimálne 70-tisíc CHF. Doteraz to bolo 50-tisíc za preteky a 100-tisíc za víkend. Víťaz jedných pretekov si polepší o 30-tisíc švajčiarskych frankov.


Plánovaný program tohtotýždňového úvodného podujatia nového ročníka Svetového pohára 2006/2007 v skokoch na lyžiach na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame (časy sú uvádzané v SEČ):

Štvrtok, 23. novembra: oficiálny tréning - dve kolá (16.00 h), kvalifikácia na piatkové preteky (18.00 h)

Piatok, 24. novembra: skúšobné kolo (16.15 h), hlavná súťaž - 1. kolo (17.20 h), následne finálové 2. kolo

Sobota, 25. novembra: kvalifikácia na sobotňajšie preteky (14.30 h), hlavná súťaž - 1. kolo (16.15 h), následne finálové 2. kolo


Súvisiace články