Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Uvažuje sa o Európskej hádzanárskej lige

Branko Benko. V Záhrebe zastupoval Tatran Prešov. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|Publikované 15. okt 2013 o 22:00

Pár dní pred včerajším súbojom šiesteho kola nadnárodnej ligy vycestoval do metropoly Chorvátska manažér Branko Benko.

Pár dní pred včerajším súbojom šiesteho kola nadnárodnej ligy, v ktorom sa stretnú majstri krajín RK Crotia Osiguranje Záhreb – Tatran Prešov, vycestoval do metropoly Chorvátska generálny manažér slovenského hádzanárskeho šampióna Branko Benko.

PREŠOV. V Záhrebe sa konalo jedno z pravidelných stretnutí predstaviteľov nadnárodnej South East Handball Association (SEHA) Gazprom South Stream Legue. Tentoraz však aj za účasti najvyšších predstaviteľov Európskej hádzanárskej federácie a národných hádzanárskych zväzov, ktoré v tejto súťaži štartujú.

Tatran pochválili i penalizovali

Slovensko v chorvátskej metropole zastupovali prezident SZH Jaroslav Holeša a generálny sekretár Martin Simonides, Tatran Prešov, účastníka v poradí už tretieho ročníka nadnárodnej ligy, zastupoval generálny manažér Branko Benko.

„Porada sa delila na dve časti,“ informoval zástupca slovenského majstra.

„V prvej sa rozoberali interné záležitosti SEHA Gazprom SS ligy a národných zväzov v nej štartujúcich. Boli sme informovaní, že už pred záhrebskou poradou mali zástupcovia nadnárodnej ligy oficiálne pracovné stretnutie s predstaviteľmi EHF, týkajúce sa chystanej vzájomnej spolupráce. Vypočuli sme si aj slová chvály na výkony a postavenie Tatrana v aktuálne prebiehajúcom ročníku. Avšak aj kritiku za to, že v zápase Prešova s Novim Sadom neboli v Tatran handball aréne nainštalované povinné svetelné reklamné panely," povedal.

"Za tento nedostatok bol náš klub penalizovaný a musel hneď zariadiť nápravu. Tatran v skutočnosti LED panely objednal, lenže termín dodávky je dlhší. Dostať by sme ich mali najneskôr do polovice decembra tohto roka. Teraz sú reklamné panely povinné v dĺžke 40 metrov. My sme si ich však objednali až 96 metrov v najvyššej technickej kvalite. Budú nielen po povinnej dĺžke ihriska, ale aj za bránkami a smerom k obidvom lavičkám súperov. Tým trochu v THA predbehneme dobu. Kým ale tie naše prídu, museli sme si panely v základnej dĺžke zatiaľ prenajať. Na vysvetlenie tejto záležitosti dodám, že povinné panely v predpísanej dĺžke Tatran Prešov objednal. Avšak po tom, čo sme nepostúpili do skupinovej fázy Ligy majstrov, marketing EHF našu objednávku zrušil a nebol ochotný nám ich prenajať. Preto sme museli narýchlo situáciu riešiť inak.“

Návrhy viacerých herných modelov

Po internej časti porady prišlo na rad rokovanie už aj s účasťou generálneho sekretára EHF Michaela Wiederera.

„Európska hádzanárska federácia akceptuje nadnárodnú ligu, uznáva jej kvalitu, ale nevstupuje do jej organizačného chodu,“ pokračoval v toku aktuálnych informácií B. Benko.

„Rešpektuje i fakt, že úrovňou sa chce vyrovnať trebárs vo svete vysoko uznávanej nemeckej bundeslige. Pritom EHF nevníma SEHA GSS ligu ako konkurenta, ale skôr ako partnera. Dokonca, zamýšľa sa v budúcnosti vytvoriť silnú, pravidelnú európsku súťaž. Hovorilo sa už aj o alternatívnych modeloch. To všetko by v európskej hádzanej mohlo priniesť zmenu. K návrhom sa potom vyjadrovali jednotlivé kluby. Za Tatran Prešov som tlmočil názor, že náš klub chce hrať veľmi kvalitnú nadnárodnú ligu, ale rozhodne by uvítal aj pravidelné konfrontácie sú silným súpermi zo západnej Európy."

"Nebol to však iba náš pohľad. Aj EHF má záujem vytvoriť s terajšou SEHA GSS ligou spoločnú súťaž. Hovorilo sa o viacerých rôznych modeloch nejakej európskej ligy. Trebárs na základe regionálneho rozdelenia „juhovýchod“ – „severozápad“ po dvanástich účastníkoch, s ďalšou nadstavbou. Potom, napríklad, súťaž s vybranými najlepšími šestnástimi alebo až dvadsiatimi štyrmi európskymi tímami. Takých a podobných návrhov odznelo viac."

"Podstatné ale je, že je tu snaha pridať na európsku scénu k súčasným súťažiam ďalšiu kvalitnú. Sú to zatiaľ otvorené otázky, rovnako ako tá, žeby víťaz SEHA GSS ligy, prípadne i druhý tím automaticky postúpili do skupinovej fázy Ligy majstrov. V záujme zlepšenia spolupráce prezident SEHA GSS ligy M. Mihajlovski navrhol generálnemu sekretárovi M. Wiedererovi, aby sa kvalifikačné turnaje o postup do skupinovej fázy Ligy majstrov hrali čo najskôr po skončení sezóny, teda v máji alebo v júni. Dôvodil to požiadavkou klubov, ktoré by už pred prípravou na nový ročník vedeli, aké súťaže budú hrať a podľa toho by sa už lepšie zariadili po viacerých stránkach. Predpokladá sa, že do dvoch rokov by sa mohli určité novoty uplatiť už v praxi.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.