Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Útočník diablov Gionta priviezol Stanley Cup do "Grécka"

TASR|21. júl 2003 o 10:39

Rochester 21. júla (TASR) - Najslávnejšia hokejová trofej Stanleyho pohár sa zásluhou pravého krídelníka tímu zámorskej NHL New Jersey Devils Briana Giontu ...

Rochester 21. júla (TASR) - Najslávnejšia hokejová trofej Stanleyho pohár sa zásluhou pravého krídelníka tímu zámorskej NHL New Jersey Devils Briana Giontu dostala v sobotu do Grécka, kde 24-ročný útočník diablov trávi dovolenku.

Európa si ale na príchod trofeje musí ešte chvíľu počkať. Greece (po anglicky Grécko) je totiž názov predmestia amerického Rochestru, kde sa Gionta narodil a kde vyrastal. Malé mestečko dostalo svoje kuriózne meno na počesť osamostatnenia Grécka v roku 1822.

Cesta Stanley Cupu do "Grécka" nezačala práve idylicky. V piatok večer totiž Giontovi zavolal pracovník Hokejovej siene slávy Mike Bolt: "Brian? Stanley Cup bol mierne poškodený a momentálne nie je k dispozícii. Dúfam, že si s ním nemal žiadne konkrétne plány." Až po rozpačitej Giontovej reakcii si na druhej strane linky zobral slúchadlo do rúk jeho spoluhráč Joe Nieuwendyk: "Gionta, ty šašo. Iba ťa naťahuje," povedal center "diablov" krátko predtým, ako sa v telefóne ozval výbuch smiechu.

Na prezentáciu Stanleyovho pohára v Rochestri čakalo približne 3500 fanúšikov takmer štyri hodiny a počas dvoch hodín sa niektorí z nich so slávnym pohárom ani nestihli vyfotografovať. Mladý útočník, ktorý v play-off strelil tri góly, to zobral ako výzvu: "Zdá sa, že New Jersey musí pohár vyhrať aj o rok, aby ste všetci mali snímku so Stanley Cupom."

Stanleyho pohár sa koncom júla dostane i na Slovensko zásluhou slovenského hokejistu Jiřího Biceka. Ten je iba druhým hokejistom v histórii narodeným na Slovensku, ktorý získal slávnu trofej.

Súvisiace články