Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Útočníci NHL sa boja viac Haláka ako Budaja

Jaroslav Halák má iný štýl chytania ako mladá generácia brankárov NHL. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|6. apr 2011 o 19:30

Jaroslav Halák s Petrom Budajom si vybudovali v NHL rešpekt. Oboch protihráči uznávajú za ich tvrdú prácu. Menej čitateľným je však pre nich brankár St. Louis, ktorý sa nenechá ľahko prekvapiť.

DENVER. Štvrtý raz v histórii NHL proti sebe nastúpili v zápase dvaja slovenskí brankári. St. Louis s Jaroslavom Halákom v utorok zvíťazilo nad Coloradom Petra Budaja 3:1.

Obaja Slováci už o play off nebojujú a mali by posilniť národný tím na majstrovstvách sveta.

Ako ich vnímajú v bránke NHL tréneri a hráči?

Halák je postrach

„Jaro si pozíciu tvrdo vybojoval. Posledné dve sezóny si toho užil v Montreale dosť. Mal ťažkú pozíciu v tíme a tlačili naňho aj médiá. Výkonmi však ukázal, že patrí v NHL medzi špičku,“ povedal o svojom zverencovi tréner Blues Davis Payne.

Halák je obľúbený medzi spoluhráčmi.

„Je výborný spoluhráč. Má náš rešpekt. Svedčí o tom i tričko, ktoré nosilo viacero spoluhráčov s nápisom „Halakness Monster“. Prvá sezóna bola preňho ťažká, ale veľakrát podržal tím aj napriek tomu, že sme mu často nepomáhali,“ povedal útočník Blues Patrik Berglund.

Typickou črtou Halákovej hry je, že chytá lepšie pod tlakom a keď naňho ide väčší počet striel. Sám priznal, že sa vtedy cíti istejšie.

„Jeho štýl je konzervatívny v porovnaní so súčasnou mladou generáciou brankárov. Je silný na ľade, dobre si pokrýva priestor pri tyčkách a zbytočne nevyráža strely pred seba,“ hodnotí Haláka tréner Atlanty Barry Trotz.

„Pôsobí v bránke oveľa väčším dojmom, než v skutočnosti je. Je to zásluhou jeho štýlu a obratnosti. Vždy ma prekvapuje, ako rýchlo sa dokáže spamätať z chaosu pred bránkou,“ vysvetľuje tréner Colorada Joe Sacco.

„Na minuloročné play off ešte doteraz spomíname. Halák je brankár, ktorý sa vie skoncentrovať v rozhodujúcich chvíľach a často je najlepším hráčom na ľade. Srší z neho sebavedomie a zdá sa, že si vie udržať nervy. Hlavne v kľúčových momentoch zápasu. My sme v play off žiadne jeho slabiny nenašli,“ skonštatoval asistent trénera Pittsburghu Tony Granato.

Porovnať oboch slovenských brankárov sa pokúsil syn Petra Šťastného Paul, ktorý hrá v Colorade.

480.jpg

Sú úplne odlišní

„Sú úplne odlišní. Halák má štýl zo starej školy. Perfektne si pokrýva dolný priestor bránky a skvele číta hru. Ťažko sa mu dávajú góly z prvých striel. Asi by som si zahral na šampionáte na Slovensku radšej proti Budajovi,“ so smiechom dodáva Šťastný.

Peter Budaj má odchytaných v NHL viac sezón ako Halák. Zažil už výborné ročníky, keď bol jednotkou Colorada, ale musel sa vyrovnať aj s pozíciou dvojky.

Vlani sa pri Craigovi Andersonovi často do bránky nedostal. V tejto sezóne chytáva po Andersonovej výmene do Ottawy znova viac.

„Peter sa vždy pozerá najmä na seba, nikdy nedáva vinu spoluhráčom. Je rýchly s dobrými fyzickými predpokladmi. Tvrdo na sebe pracuje, či je to na tréningu, alebo v zápase. Vidieť, že postupne dozrieva a môže byť stabilnou jednotkou,“ hovorí Šťastný.

Jednou zo slabín Petra Budaja je vyrážanie striel. „Skôr je to zlozvyk. Niekedy nešťastne vyráža puky do zlých miest a má slabšiu kontrolu nad dorážkami, ale to sú veci, ktoré sa dajú tréningom odstrániť,“ povedal bývalý asistent v Colorade Dave Barr.

Budaj občas pustil gól

„Na to, ako tvrdo a usilovne trénuje, by mal byť už stabilnou jednotkou. Brankári však potrebujú čas, aby dozreli hlavne psychicky,“ hovoril český krídelník Avalanche Milan Hejduk.

„V minulosti si možno zbytočne často vyčítal mnoho prehier. Je pravda, že v predchádzajúcich sezónach sme veľakrát tŕpli na striedačke, lebo Peter vedel pustiť jeden, dva lacné góly. Vidieť, že na tom popracoval a je lepším brankárom,“ dodáva Hejduk, ktorý by si v zápase tiež radšej zahral proti Budajovi, lebo ho lepšie pozná ako Haláka.

Slovákov výborne pozná kanadský útočník Calgary Alex Tanguay, ktorý hral s oboma v jednom tíme.

„Budaja si pamätám ešte ako začínajúceho brankára. Vždy mal skvelý prístup k príprave. Je to rýchly brankár s dobrými reakciami,“ povedal výborný strelec.

„S Jarom sme sedeli vedľa seba v šatni, keď som hral v Montreale. Vypracoval sa medzi brankársku elitu. V tomto ročníku chytá možno trochu slabšie, ale som si istý, že sa zlepší. Neexistuje naňho jasný recept, ako ho prekonať. Kedysi mal slabšiu vyrážačku, ale už to neplatí. Neprekvapíte ho rovnakou vecou dvakrát po sebe,“ dodáva Tanguay.

Vzájomné zápasy slovenských brankárov v NHL

Halák vs. Budaj

14. februára 2009, Montreal – Colorado 4:2

46 zákrokov, 2 góly 19 zákrokov, 3 góly

15. novembra 2010,St. Louis – Colorado 3:6

17 zákrokov, 6 gólov 27 zákrokov, 3 góly

24. januára 2011, St. Louis – Colorado 3:4

28 zákrokov, 4 góly 21 zákrokov,3 góly

6. apríla 2011, St. Louis - Colorado 3:1

26 zákrokov, 1 gól 26 zákrokov, 2 góly

Súvisiace články