Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Úspešnú kariéru začal na Slovensku. Slalomový šampión Matt končí

Mario Matt bol veľkou postavou Svetového pohára. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. mar 2015 o 13:14

Rakúšan získal dva tituly z majstrovstiev sveta, jeden z olympijských hier. Vo Svetovom pohári vyhral štrnásť slalomových pretekov a jednu kombináciu.

VIEDEŇ. Rakúsky lyžiar Mario Matt ukončil vo štvrtok svoju skvelú kariéru. Informovala o tom domáca tlačová agentúra APA.

Matt bol takmer číry slalomár. Vo svojej obľúbenej disciplíne sa nezmazateľne zapísal do histórie zjazdárskeho športu. Má dva tituly z MS, jeden zo ZOH. Vo Svetovom pohári vyhral 14 slalomových pretekov a jednu kombináciu.

Dnes 35-ročný športovec má na konte aj zlato zo súťaže družstiev na MS. A zbierku cenných kovov zo svetových šampionátov si doplnil striebrom v kombinácii a bronzom v slalome.

"Počas tejto sezóny som pochopil, že zjazdové lyžovanie už nie je najdôležitejšou vecou v mojom živote," uviedol Matt. Počas tréningu v Aspene pred februárovými MS si poranil členok.

Na OH v Soči získal Mário Matt zlatú medailu v slalome.

Tretie miesto na Slovensku

Kariéra Maria Matta bola pretkaná úspechmi v nečakaných obdobiach. Pred pätnástimi rokmi v slovenskom zimnom stredisku Plejsy-Krompachy skončil tretí v slalome Európskeho pohára - bol to jeho dovtedy najlepší výsledok sezóny.

Pre TASR vtedy vyhlásil, že jeho cieľom je do konca zimy preniknúť do popredia Svetového pohára a v ďalšej sa úspechmi etablovať v elite.

O dva týždne neskôr vyhral klasický slalom SP v renomovanom Kitzbüheli. Slávil ho pri svojom prvom štarte na Ganslernhangu s vysokým štartovým číslo 47.

O ďalší mesiac triumfoval aj v Schladmingu - na mimoriadne strmom svahu Planai. Na trati, ktorú lyžiarsky národ Rakúska uctieva azda najviac zo všetkých slalomoviek.

sochi_olympics_alpine_skiing_men95360113_r3749.jpg

Mario Matt sa teší zo zisku zlatej olympijskej medaily v Soči. FOTO - TASR/AP.

Nepekný štýl

V nasledujúcej sezóne sa Matt stal majstrom sveta. Na domácich svahoch v St. Antone získal aj striebro v kombinácii. Ďalší titul svetového šampióna pridal v roku 2007. A vlani sa stal aj olympijským víťazom.

Rakúsky pretekár fascinoval i Slováka Adama Žampu. TASR po svojom doteraz najväčšom úspechu (6. miesto v olympijskom slalome) prezradil, že najmä jeho rozvahou.

"V živote by som o ňom nepovedal, že bude tak dlho takýmto štýlom jazdiť vpredu. Ten štýl je nepekný, mne sa na oko nepáči. Ale myslím si, že to je v jeho hlave. Je to o psychike," hovoril.

Nie vždy však bola Mattova psychika v poriadku. Po dvoch úspešných sezónach sa od neho začalo odvracať šťastie. V roku 2002 si komplikovane zranil rameno, ktoré ho odstavilo z dobre rozbehnutej kariéry.

Pri svojom majstrovskom titule v Aare 2007 fantasticky dominoval už v prvom kole.

Pomohli mu kone

Cestu späť hľadal veľmi dlho. Následky zranenia sa ozývali, spolu s nimi prišli problémy s novým, lyžiarskym materiálom. A nefungovala ani mentálna sféra stále ešte mladého lyžiara.

Vtedy mu pomohli kone. Svoju lásku k nim objavil už dávno. A rozvil ju práve v časoch, keď nemohol trénovať, lebo medzitým sa mu dostavili aj bolesti chrbta.

"Ako dieťa som nikdy žiadneho koňa nedostal, ale mohol som si ho dovoliť kúpiť po mojom titule," vyznával sa Matt po svojom druhom triumfe. Získal ho v roku 2007 v Aare.

"Aj vďaka týmto skvelým zvieratám som nikdy neprestával veriť vo veľký návrat."

Okrem jazdeckého športu sa Matt venuje rád aj motorkám a turistike. A viac času teraz bude mať na svoju priateľku Andreu.

Súvisiace články