Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Úspech by bol štartovacím motorom za olympijským snom

Prezident. Pre Rudolfa Petrovského by bol postup zo skupiny zadosťučinením. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 4. jún 2009 o 22:00

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa dnes presúva do Lotyšska, ktoré hostí majstrovstvá Európy. Náš národný tím sa na šampionáte starého kontinentu predstaví po šesťročnej odmlke. Čeliť bude veľmi ťažkej skupine, preto odchádza so skromnými vyhlás

eniami. Zároveň však aj s dobrou atmosférou v tíme.

KOŠICE. Slovenky začnú na ME v A-skupine v nedeľu o 12.30 hod. zápasom s Ukrajinou, v pondelok v rovnakom čase hrajú s Českom a v utorok o 14.45 so Španielskom.

Myslí viac dopredu

Zaujímalo nás, s čím výpravu na šampionát vyprevádzal prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Rudolf Petrovský. Aký cieľ im stanovil? "Konkrétny cieľ sme nevytýčili. Umiestnenie totiž neviem vôbec odhadnúť. Pre nás je dôležité, že sme v Top tíme pre olympiádu 2012," naznačil R. Petrovský, že on rozmýšľa dlhodobo a vzhľadom na mladý kolektív kladie dôraz predovšetkým na vzdialenejšiu olympijskú métu. Dobré účinkovanie na ME by však mohlo byť dobrým odrazovým mostíkom na tejto ceste za olympijským snom. "Iste, aj keď perspektívne musíme myslieť najmä na ďalšie ME, na ktorých sa už bude bojovať o olympiádu," doplnil rodák z Krompách.

Len štyri so skúsenosťou z ME

Slovenské družstvo sa vyznačuje mladosťou a väčšina kádra rozhodne nemôže hovoriť, že by bola medzinárodne ostrieľaná. To by mohol byť hendikep, pretože vrcholné podujatia majú svojskú atmosféru. "Je to pravda. Na druhej strane, pre súperov sme ťažšie čitateľní, keďže sme šesť rokov na majstrovstvách neboli. A máme len štyri hráčky, ktoré vôbec niekedy na šampionáte účinkovali (Žirková, Borovičková, Lásková, Gyurcsi-Luptáková - pozn. aut.). Dievčatá nemajú veľké skúsenosti, ale verím, že dokážeme hrať svoju hru. Prínos trénerky Chatmanovej určite cítiť."

Bojovať o postup

V našom tábore si uvedomujú, že sa dostali do ťažkej skupiny, kde sú Španielky i Češky. Do ďalšej fázy ME však postupujú tri tímy a s Ukrajinou by sme sa o postup do osemfinálovej skupiny pobiť rozhodne mohli. "Aj keď cieľ nebol pevne stanovený, hneď po príchode trénerky Chatmanovej som povedal, že športovci si majú dávať čo najvyššie ciele. Zároveň však dosiahnuteľné. Naozaj mi je ťažko hovoriť, kam to môžeme dotiahnuť. Dnes je totiž špička široká a tvorí ju 10 až 12 družstiev, z ktorých stále niekto môže prekvapiť. O súperoch máme informácie z videozáznamov, ale vzájomný zápas je niečo iné. Samozrejme, nikto neočakáva, že hneď porazíme favorizované Španielsko. Pre mňa by bol postup zo skupiny zadosťučinením za moju prácu a štartovacím motorom do budúcnosti."

Chémia je perfektná

O čo menej skúseností majú naše hráčky, o to viac sa rozpráva o vynikajúcej atmosfére, ktorá v družstve pod vedením trénerky Chatmanovej panuje. "Atmosféra je naozaj vynikajúca. Ja môžem porovnávať len za posledné tri roky, čo som vo funkcii, ale taká predtým nikdy nebola. Je radosť pozorovať, ako na tréningoch komunikujú, chémia je skrátka perfektná. Iba samotná vôľa, i keď je dôležitá, však nestačí na to, aby sme mohli hovoriť, že ideme poraziť Španielsko."

Hejková prínosom

Rudolfovi Petrovskému sa po postupe na ME podarilo dosiahnuť vec, o ktorej verejne sníval už od svojho zvolenia do funkcie šéfa slovenského basketbalu. Chcel priviesť medzinárodne uznávanú trénerku Natáliu Hejkovú späť k našej reprezentácii. To sa mu teraz aj podarilo, i keď nie do úlohy trénerky. Hejková sa stala športovou riaditeľkou tímu. "Prínos je jednoznačný. Vo svojej funkcii má dostatok času komunikovať s trénerkami, môže im poradiť zozadu. Má meno a skúsenosti, pomáha formovať plány, rozloženie záťaže a podobné veci. Priamo do tréningov nezasahuje a nechcela počas zápasov ani sedieť priamo na lavičke. Napokon však na nej bude, keďže trénerka Chatmanová si to želala, aby tak mohla využívať jej rady. Je to veľká osobnosť aj pre dievčatá a je to aj vidieť," vyjadril sa na margo tejto témy prezident SBA.

Fakty

Účastníci ME: A-skupina: Ukrajina, Česko, Španielsko, SLOVENSKO. B-skupina: Grécko, Lotyšsko, Poľsko, Maďarsko. C-skupina: Litva, Rusko, Turecko, Srbsko. D-skupina: Bielorusko, Taliansko, Francúzsko, Izrael.

Program A-skupiny: Nedeľa: Ukrajina - SLOVENSKO (12.30), Česko - Španielsko (17.00). Pondelok: SLOVENSKO - Česko (12.30), Španielsko - Ukrajina (14.45). Utorok: Ukrajina - Česko (12.30), Španielsko - SLOVENSKO (14.45).

Hráčsky káder Slovenska: Rozohrávačky: Bronislava Borovičková, Jana Čarnoká, Ivana Jalčová. Krídla: Katarína Hricková, Katarína Tetemondová, Zuzana Žirková, Martina Gyurcsi-Luptáková, Lucia Kupčíková. Pivotky: Lucia Lásková, Anna Jurčenková, Regina Palušná, Romana Vyňuchalová.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.