Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Usilovné naháňanie kilometrov sa vyplatilo

Zuzana Korotvičková. Premiéra na MMM dopadla výborne. (Autor: Róbert Sándor)
Sportnet|22. okt 2009 o 00:00

Čas 3:08:53 hod. nie je na prvý pohľad zaujímavý. Avšak pre Zuzanu Korotvičkovú má veľkú cenu. Je to totiž jej rezultát, ktorý dosiahla na 86. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

V kategórii žien skončila na siedmej priečke, v rámci majstrovstiev Slovenska ju dekorovali striebornou medailou.

KOŠICE. Navyše táto pretekárka absolvovala v kariére iba svoj druhý maratón.

Debut doma jej vyšiel

Členka BK Steel Košice si pochvaľovala zápolenie v prvú októbrovú nedeľu. Sústredila sa na svoj výkon a oproti vlaňajšku, keď sa vôbec prvý raz odhodlala absolvovať trať dlhú 42 195 metrov, sa dokázala výrazne zlepšiť (pred rokom vo Florencii zaznamenala rezultát 3:18:10). Prečo sa na premiéru nepodujala práve v Košiciach, azda sa bála, že si urobí hanbu pred známymi? "To nie, ale chcela som si vylepšiť čas v polmaratóne. Okrem toho bola som zranená, takže aj bolo dobre, že som to naplánovala inak," rozhovorila sa vyznávačka dlhých tratí. Inak, v rámci MMM absolvovala polmaratón viackrát, pred rokom dosiahla svoj najlepší čas 1:29 a skončila druhá. Na margo svojho domáceho debutu na klasickej trati poznamenala, že to bolo zaujímavé. "Cítila som nejaké rezervy, bežalo sa mi celkom dobre. Zvolila som si akurátne a primerané tempo. Neprepálila som začiatok a netrápila som sa. Časť trasy som zvládla vedno s kamarátom a spolubežcom Jarom Horným," hodnotila zverenka trénera Petra Poláka, známeho vytrvaleckého fachmana. Ten si ju zobral na starosť postupne, keď si všimol, ako pravidelne beží z práce domov, čo jej každodenne vydá na niekoľko kilometrov. Predtým robila atletiku, no ťahalo ju to k disciplínam, ktoré ženám obvykle príliš nevoňajú.

Je to drina

Nežné pohlavie to má v maratóne ťažšie než muži. Slovenských kvalitnejších maratónkyň je ako šafranu. I preto je zložitejšie nájsť počas zápolenia vhodnú sparingpartnerku. Inak, MMM prispieva k akému-takému nárastu záujemkýň, vlani tu napríklad prvý raz bežala Bardejovčanka Petnuchová. Na margo ďalších plánov Zuzka riekla, že si plánuje s manželom Pavlom založiť rodinku. "To je náš zámer. Pokiaľ ide o maratón, tak mojou métou je stlačiť čas pod tri hodiny. Netrúfam si však v sezóne zabehnúť ho dva razy, stačí mi aj jeden. " Naznačila, že MMM je pre ňu prioritou, hoci sa nevzdá ambícií v polmaratóne. Vzápätí však prízvukovala, že príprava na maratón je drina, mesačne zabehne okolo 400 kilometrov, dva mesiace pred košickým podujatím to vyšlo aj o sto viac. Zuzana má pri sebe oporu, pretože P. Korotvička je tiež húževnatý bežec. "Naposledy MMM nedokončil, lebo nebol zdravotne fit, ale celkove má na konte viac než dvadsať maratónov. "Tentoraz som česť rodiny zachraňovala ja," dodala s úsmevom sympatická pretekárka.

Súvisiace články