Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Urobila si domov i v Indian Wells

Trofej pre víťazku je z bronzu a zobrazuje veľrybu s mláďaťom. Jej názov je „Sľub Pacifiku“, je vysoká 76 cm a je replikou oveľa väčšej sochy veľryby, ktorá sa nachádza v sídle poisťovacej spoločnosti Pacific Life v Newport Beach. V histórii turnaja Pacif (Autor: (sita), FOTO–TASR/AP)
Sportnet|Publikované 18. mar 2007 o 23:00

Najlepšia slovenská tenistka vyhrala v kariére dva turnaje WTA Tour, obidva v Indian Wells.V roku 2002 zdolala vo finále Švajčiarku Martinu Hingisovú a v sobotu si poradila s Ruskou Kuznecovovou 6:3, 6:4. Cíti sa tu už ako doma.

INDIAN WELLS, BRATISLAVA. Popradská rodáčka si na turnaji Tier I, čo je najvyššia kategória po Grand Slamoch, pripísala 465 bodov, ktoré ju z 18. miesta svetového rebríčka posunú na dvanáste. Na konto jej pribudlo 306 890 dolárov.

Hantuchová hrala na turnaji Pacific Life Open vo vynikajúcej forme. Na ceste za prvenstvom zdolala štyri hráčky s lepším renkingovým postavením, ako mala sama - 17. Peerovú z Izraela, 16. Na Li z Číny, 7. Hingisovú, ale aj 5. Kuznecovovú, hoci v posledných rokoch sa o nej hovorilo, že so súperkami z top-5 to nevie. Daniela pôsobila na kurte sebavedome, hrala s istotou, získavala fiftíny v kritic­kých stavoch. Vo finále s favorizovanou Ruskou diktovala tempo, dosiahla 27 víťazných úderov a len 14 nevynútených chýb.

Hantuchová mala zápas s Kuznecovovou vo svojich rukách. V prvom sete viedla 2:0, 2:1, 4:1, 5:2 – 6:3. V druhom prelomila podanie Rusky v piatom geme a brejk potvrdila - viedla 4:2. Za stavu 5:4 pri svojom podaní premenila prvý mečbal. (tvo)

Prvý triumf bol oveľa ľahší

Na turnaji v Indian Wells (dotácia 2,1 mil. dolárov) bola DANIELA HANTUCHOVÁ v centre pozornosti novinárov. Z jej odpovedí na tlačovej besede vyberáme:

O finále:

- Cítila som sa rovnako ako pred piatimi rokmi, keď som hrala proti Martine Hingisovej. Užívala som si zápas, hrala som svoju hru a ani na sekundu som nestrácala vieru v seba. Je to ešte sladší triumf ako predtým. Už len kvôli pocitu, že som ho dokázala zopakovať. Prvé víťazstvo bolo oveľa ľahšie, lebo som nemala čo stratiť. Málokto poznal moju hru. Bola som mladá, necítila som žiadny tlak. Teraz ma všetci poznali. Ale finále bolo rovnaké.

O turnaji:

- Je to pre mňa zvláštne miesto, mám ho veľmi rada. Neviem, čím to je. Nedokážem to opísať. Niektorí ľudia pripomínali, že nemám titul od roku 2002 - ale keby som si mohla vybrať, znova by som radšej zvíťazila tu než na nejakom menšom turnaji.

O tenise:

- Aj keď boli chvíle, že sa mi nedarilo, ani na chvíľu som nepochybovala o tomto športe. Sama som si ho vybrala, keď som bola ešte dieťa. Stále ma baví a nikdy ma neomrzel.

O porovnaní s rokom 2002:

- Som oveľa zrelšia. Nazbierala som veľa skúseností, nielen v tenise, ale aj v živote. Teraz všetko zúročujem.

O tréneroch:

- Pripravujem sa v akadémii Sancheza a Casala, vždy niektorý z trénerov cestuje so mnou - Angel Jimenez či Eduardo Nicolas. Nejaký čas trávim v Barcelone, ale viac preferujem prípravu v Monte Carle.

(on)

Kapitán Mihal: Hrala tak dobre!

„Danielu poznám už dlhý čas, ale tak dobre hrať ako v sobotňajšom finále som ju ešte nevidel,“ tvrdil po zápase s Ruskou Svetlanou Kuznecovovou kapitán slovenskej reprezentácie v Pohári federácie Mojmír Mihal. Hantuchová je prvou hráčkou nášho tímu, ktorý sa usiluje o návrat do I. svetovej skupiny. Mihal sledoval finále doma v Bratislave v priamom prenose a po víťaznej loptičke poslal do Indian Wells pozdravnú esemesku.

„Hantuchová zaskočila súperku aktívnou hrou, výborne sa pohybovala, bola správne nabudená,“ všimol si kapitán na diaľku. „V predchádzajúcich súbojoch Kuznecovová zatlačila našu tenistku, teraz to vyznelo na dvorci naopak. Vidieť, že tréningová práca v akadémii Sancheza a Casala prináša ovocie. Psychicky ju povzbudili úspešné výsledky z Dohy.“

Hantuchová mala dosiaľ najlepšiu sezónu 2002, keď prvý raz triumfovala v Indian Wells, hralo vo štvrťfinále Wimbledonu aj na US Open, potiahla náš tím k prvenstvo v Pohári federácie a vo svetovom rebríčku stúpala ako raketa. V nasledujúcom roku sa však zväčša trápila a spoznávala tenis aj z odvrátenej strany. Z 5. miesta sa prepadla do šiestej desiatky. Odvtedy sa snaží o návrat do top-10. Vlani sa na jar rozišla s anglickým trénerom Nigelom Searsom, obrátila sa na známu akadémiu v Barcelone.

„Daniela trénuje v Španielsku dlhé výmeny. Predtým hrala riskantne na dva údery, teraz je trpezlivejšia, pripraví si záverečnú loptičku,“ priblížil Mihal zmenu herného štýlu našej tenistky. „Aj úderovo je iná. Už to nie sú len priame, rýchle údery, ale loptičku zahráva s väčšou rotáciou a vyššie nad sieťou, no zároveň s väčšou istotou.“ Vo finále sa Hantuchová dopustila len 14 nevynútených chýb. Hrala uvoľnene, užívala si zápas.

Mojmír Mihal je optimista: „Daniela je zase tam, kde bola pred piatimi rokmi. Nepochybujem, že čoskoro sa v rebríčku dostane do svetovej desiatky.“ Už jej klope na dvere, v čerstvom renkingu sa Hantuchová dostane na 12. miesto.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.