Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Urbanovi pokus o Rio nevyšiel, stvrdli mu nohy i ruky

Jozef Urban. (Autor: Judita Čermáková)
SITA|Publikované 24. apr 2016 o 12:49

Vo Varšave sa pokúšal o limit na OH 2016 v Riu de Janeiro košický maratónec Jozef Urban.

Vo Varšave sa na 4. ročníku maratónu Orlen pokúšal v nedeľu o limit na OH 2016 v Riu de Janeiro slovenský vytrvalec Jozef Urban.

VARŠAVA/KOŠICE. Vo Varšave sa na 4. ročníku maratónu Orlen pokúšal v nedeľu o limit na OH 2016 v Riu de Janeiro (2:19:00) slovenský vytrvalec Jozef Urban (TJ Obal servis Košice). Jeho snaženie dostať sa na hry sa skončilo v polovici trate.

Na polmaratónskej méte sa ocitol za 1:10:04 h, no potom postupne spomaľoval a na 35. kilometer už len "doklusal" za 2:06:41 h.

V cieli ho klasifikovali napokon na celkovo 22. priečke časom 2:32:32 h, keď dobehol 10 sekúnd za Bieloruskou Marynou Damancevičovou, víťazkou MMM v Košiciach v roku 2011.

Odhodlanie vydržalo pol trate

"Svoje úsilie som vzdal na méte 24,4 km, dovtedy sa vyvíjalo všetko dobre, aj keď bolo pomerne chladno a pofukoval vietor," komentoval svoje vystúpenie 30-ročný Košičan.

"Od štartu mi bolo zima na nohy, no inak som sa až do polmaratónskeho medzičasu za 1:10, keď som bežal v skupinke s tromi Poliakmi, cítil v pohode. Potom mi však nohy nečakane stvrdli, vzápätí sa to isté stalo s mojimi rukami. Išiel som do Varšavy s cieľom bežať za 2:19:00, žiaľ, nevyšlo to. Som z toho smutný, ale nevzdávam sa. Beriem to športovo a navyše, maratón je maratón. Nikdy neviete, kde vás kríza zastihne."

Jozef Urban trénuje niekoľko mesiacov už len popri práci operátora v priemyselnom parku v Kechneci neďaleko Košíc.

"V príprave na Varšavu som trénoval neraz po nociach, niekedy to bolo znesiteľné, inokedy nie. Ďakujem všetkým, čo mi držali palce a podporovali ma - môjmu klubu TJ Obal servis, trénerovi Dušanovi Valentovi, fyzioterapeutovi Pavlovi Madárovi i mojej rodine. Bojujem ďalej," uzavrel maratónskymajster SR 2012 a 2013.

Súvisiace články