Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Urbana pred štartom pichla osa, v cieli bol prvý

V Trnave si Jozef Urban (v strede) dobehol pre prvé miesto aj napriek nepríjemnostiam pred štartom. (Autor: ARCHÍV J.U.)
Patrik Fotta|Publikované 21. aug 2018 o 22:00

Na Štrbskom Plese sa už pripravuje na košický maratón.

KOŠICE. Bežec Jozef Urban sa cez víkend zúčastnil 4. kola atletickej ligy v Trnave, kde triumfoval na trati dlhej 3000 m časom 9:01 min.

Tesne pred štartom však pichla košického atléta osa a počas behu sa musel okrem súperov popasovať aj s nevoľnosťou.

Napriek nepríjemnostiam dobehol do cieľa prvý.

Pred dvoma rokmi bol najrýchlejším Slovákom v Bardejove na Vianočnom behu, keď len pár dní pred štartom ešte ležal v nemocnici po otrase mozgu.

Ako sa zdá, Košičana od štartu na pretekoch len tak niečo neodradí.

„Asi 15 minút pred štartom pretekov ma osa pichla do prsta na pravej ruke. Spočiatku som si myslel, že mi nič nie je, ale po štarte sa mi začala točiť hlava a prišla na mňa nevoľnosť. Chvalabohu to nebolo nič vážne, nemusel som ísť ani do nemocnice. Priznám sa, že také niečo sa mi stalo prvýkrát v kariére. Našťastie nie som alergický, ale zrejme telo dostalo menší šok. Navyše bola veľká horúčava a po pretekoch som trochu zvracal, ale zrejme som mal aj šťastie, že to nebolo vážnejšie,“ povedal Jozef Urban.

V Tatrách strávi šesť týždňov

Košický bežec si zaspomínal aj na situáciu z roku 2016, keď sa v Bardejove zúčastnil pretekov krátko po tom ako bol hospitalizovaný s otrasom mozgu.

„Bolo to možno niečo podobné, takže asi druhá taká nepríjemná situácia, asi mám trochu smolu. Našťastie sa mi to nestalo na nejakých dôležitých pretekoch, horšie by bolo, ak by sa mi niečo podobné prihodilo počas košického maratónu. Teraz prevláda aj veľmi horúce počasie a asi toho majú dosť aj osy a včely. Každý je z toho tepla nervózny,“ pousmial sa Urban.

Sústredenie, ktoré absolvuje v Tatrách je záverečnou fázou prípravy na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach.

Ešte pred ním zabojuje Urban na Nočnom behu v Bratislave.

„Aktuálne už trénujem v Tatrách na Štrbskom Plese, kde budem celkovo šesť týždňov. Ešte ma čaká 2. septembra finále atletickej ligy v Dubnici nad Váhom. O týždeň nato sú majstrovstvá Slovenska na 10 km v rámci Nočného behu v Bratislave. Patrím tam medzi favoritov, takže uvidíme aká bude forma, ale chcel by som zo seba vydať maximum a zabehnúť dobrý čas.“

Zabojuje o štvrtý maratónsky titul

Samotný košický maratón je pre Urbana srdcovou záležitosťou a keďže v tomto roku budú súčasťou MMM aj majstrovstvá Slovenska, má o motiváciu navyše.

„V Košiciach sa zídu opäť poprední slovenskí bežci a konkurencia bude vysoká. Ambície už mám, ale nechcem o nich veľa rozprávať, pretože vieme ako to dopadlo minulý rok. Pár dní pred maratónom som si privodil zranenie šľachy a dopadlo to tak ako dopadlo. Tento rok by som sa určite chcel pobiť o titul majstra Slovenska, pretože na polmaratóne už mám štyri tituly a na maratóne tri, tak by som to rád vyrovnal na 4-4,“ pousmial sa Urban.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.