Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Urban si to prišiel na Troch kráľov užiť

Jozef Urban. V cieli Trojkráľového behu. (Autor: Roman Palik)
Bohuslav Matia|Publikované 6. jan 2016 o 23:00

Rok, počas ktorého sa budú Košice hrdiť titulom Európske mesto športu, privítali Košičania naozaj športovo.

Krátko pred otváracím ceremoniálom takmer tisícka pretekárov absolvovala v uliciach mesta 3. ročník Trojkráľového behu.

KOŠICE. Úlohy štartéra sa zhostil dvojnásobný víťaz Medzinárodného maratónu mieru František Višnický, ale ako priznal, takéto oficiality mu príliš nesedia.

„Už aj v minulosti som bol požiadaný, aby som odštartoval košický maratón, ale ani raz som nešiel, lebo na takúto úlohu sa necítim. Trojkráľový beh je však akcia Akademika TU a keď ma riaditeľ pretekov Jožo Pollák požiadal, tak som tentoraz neodmietol. No naozaj to nie je nič pre mňa, moje miesto je na dráhe, na trénerskom poli, a nie na organizačnom. V súčasnosti som dobrovoľným trénerom a pre mňa je najväčším motívom pripraviť niekoho na výkonnostnú alebo vrcholovú úroveň, momentálne mám na starosti alebo skôr radím Imrovi Pástorovi. Toto je môj motív, iným radiť a posúvať ich trošku vyššie.“

[content type="avizo-clanok" id="8114387" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5725579/5725579.jpeg?rev=2"][/content]

Teší ho, že Košice žijú športom

Oproti vlaňajšku sa počet účastníkov Trojkráľového behu zdvojnásobil, čo kvitoval i suverénny víťaz mužskej kategórie Jozef Urban z košického Obal servisu.

„Je to tretí ročník a som rád, že sa to posúva aj týmto smerom, že je tu viac ľudí, že došlo toľko bežcov. Teší ma, že Košice žijú športom, a že ľudia si prídu aj po sviatkoch zabehať.“

Pre maratónca, ktorý sa ešte nevzdal nádeje na olympijské hry v Riu, je 5 kilometrová trať trošku krátka.

„Ale behávam aj kratšie trate a vlani som často bežal päťku v českej extralige, takže pre mňa to nie je nič výnimočné.“ A v zime, v rámci tréningu, je to aj osožné.

V prvom ročníku bol Jozef Urban tretí, za víťazným Ukrajincom Matvijčukom a špecialistom na horskú cyklistiku Michalom Lamim.

„Mojím cieľom bolo vrátiť Mišovi tú prehru spred dvoch rokov, ale skôr som si to prišiel užiť.“

Zvíťazil však, aj v rámci užívania, spôsobom štart-cieľ, s veľkým náskokom, lebo v podstate nemal súpera.

„Na štartovej listine boli napísaní Matvijčuk i Jakub Burchard, ale nedošli, neviem čo sa stalo,“ chystal sa Jozef Urban na dekoráciu najlepších pretekárov.

V kategórii žien zvíťazila Zuzana Durcová z Myjavy.

Autor: Bohuslav Matia

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.