Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Urban prekonal silný zápal, napriek tomu si vybehal striebro

Medailisti z M-SR, zľava 
Tomeček, víťazný Paulen a Urban. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 13. jún 2018 o 22:00

Slovenský šampionát v behu do vrchu priniesol pre Košice dve medaily.

KOŠICE. Kláštor pod Znievom bol druhú júnovú nedeľu dejiskom tradičného Behu na Zniev.

Tretí raz po sebe bol zároveň i slovenským šampionátom v behu do vrchu pre pretekárov registrovaných v Slovenskom atletickom zväze a kvalifikáciou na majstrovstvá sveta v behu do vrchu.

Pod zrúcaninami hradu Zniev ako prvý preťal cieľovú čiaru slovenský reprezentant v skialpinizme a špecialista na behy do vrchu Jozef Hlavčo.

Sekundu za celkovým víťazom finišoval 23- ročný člen ŠK Dukla Banská Bystrica Andrej Paulen, ktorý si vybojoval titul slovenského šampióna, pretože nie je registrovaný v Slovenskom atletickom zväze.

Tretie miesto v celkovom poradí a zároveň striebro v rámci slovenského šampionátu si vybojoval skúsený maratónec 32- ročný Jozef Urban z TJ Obalservis Košice.

Celkový víťaz tohto podujatia spred dvoch rokov sa po dobehnutí vyjadril:

„Som spokojný, pretože tento týždeň som mal dosť ťažký. Po Večernom behu v Spišskej Novej Vsi pred týždňom som dostal silný zápal a museli mi byť nasadené antibiotiká. Dobral som ich pred štyrmi dňami. Ku koncu som cítil únavu. Dvaja pretekári, korí dobehli predo mnou, sú špecialisti na beh do vrchu, ja som špecialista skôr na dráhové a cestné behy. Preto v tomto behu som im chcel utiecť hneď po štarte, pretože prvé tri kilometre viedli terénom prakticky bez prevýšenia. Potom šlo už iba o to, či získaný náskok v nasledujúcom strmom stúpaní udržím. Osemsto metrov pred cieľom som bol predbehnutý a som rád, že som si udržal celkové tretie miesto a striebro v rámci majstrovstiev SR.“

Tomeček: Po dlhom čase som zabehol dobre

Bronzom zo slovenského šampionátu organizátori ovenčili oddielového kolegu Urbana Radovana Tomečka, vekového rovesníka slovenského šampióna.

„Som rád, po dlhom čase sa mi konečne podarilo dobre zabehnúť a dosiahnuť pekný výsledok. Teší ma, že v rámci slovenského šampionátu som bol tretí a celkovo štvrtý. Minulý rok som tu obsadil až 11. priečku. Dnes sa mi darilo lepšie,“ dodal s úsmevom.

Ďalší z tímu „obalservisákov“ 31-ročný Jaroslav Szabo obsadil šiestu priečku, 26-ročný Emil Henček deviatu.

Medzi ženami suverénne dominovala minuloročná veteránska majsterka sveta, domáca Katarína Paulínyová súťažiaca v drese AK ZŤS Martin.

Striebro v rámci slovenského šampionátu vybojovala o dve desaťročia mladšia chodecká reprezentantka Lucia Čubaňová z ŠK Dukla Banská Bystrica, bronz 31-ročná Veronika Bakalárová z Lysej pod Makytou.

Česť východniarok zachraňovala vekom päťdesiatnička Danica Božová, ktorá v rámci slovenského šampionátu obsadila šiestu priečku.

Slovenský titul šampióna medzi juniormi získal Peter Ursínyi z Banskej Štiavnice, striebro a bronz brali východniari Adam Tomeček z TJ Obalservis Košice a Spišiak Lukáš Koperdák.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.