Piatok, 16. apríla, 2021Meniny má Dana, Danica

Urban bežal posledné kilometre slalom

(Autor: TV Košice)
Patrik Fotta|3. sep 2017 o 19:41

Šiesty ročník Košice Night Run sa bežal za rekordnej účasti.

KOŠICE. Šiesty ročník Košice Night Run sa bežal za rekordnej účasti vyše 1600 bežcov (prihlásených bolo presne 1760 pretekárov).

Víťazom sa stal domáci bežec Jozef Urban s časom 00:31:34.

Medzi ženami triumfovala Katarína Lamiová, ktorá do cieľa zabehla v čase 00:38:26.

Jeden z aktuálne najznámejších a najúspešnejších košických bežcov sa rozhodoval, či bude štartovať na nočnom behu v Bratislave alebo doma v Košiciach.

„Pre Košice som sa rozhodol, lebo mi to sedelo viac z hľadiska termínu. Čo sa týka času, neprekvapil ma. Mal som taktiku od začiatku bežať naplno a vydať zo seba maximum. Priznám sa, že mal som aj na lepší čas, chcel som dobehnúť približne o minútu skôr,“ povedal víťaz Košice Night Run Jozef Urban.

Košice Night Run: fotogaléria

3.9.2017

Videoreportáž z pretekov si môžete pozrieť tu, na stránke tv.kosice.sk.

Navrhuje zmenu trate

Košický bežec verí, že v druhom najväčšom meste na Slovensku je predpoklad zabehnúť aj lepší čas, ak by sa celá trasa bežala na jedno kolo.

„Vzhľadom na to, že máme pomerne veľké centrum, je tam priestor, aby sa trať urobila len na jedno kolo aj kvôli tej mase ľudí, ktorých každým rokom pribúda. Ideálne by bolo, ak by sa to natiahlo na Komenského a potom by sa bežalo v uličkách. Tento rok však na Komenského prebieha rekonštrukcia električkových koľají, takže asi by to bol problém. Je tam však aj ďalšia možnosť smerom na Južnú triedu, pretože posledné tri kilometre ma trochu zbrzdili ľudia, aj keď, samozrejme, oni za to nemôžu, trať bola jednoducho taká. Ja som vtedy spomalil a bol to pre mňa sčasti aj bežecký slalom, keď som sa predieral medzi ľudí,“ skonštatoval Urban.

Podmienkam na trati prispôsobil košický bežec taktiku, ktorá mu priniesla úspech.

„Snažil som sa prvých sedem kilometrov bežať na maximum, aby som si vytvoril náskok a mal som dostatočnú rezervu, keď v posledných kilometroch narazím na viac ľudí. Určite sa dalo bežať aj rýchlejšie ale dával som si pozor na to, aby som sa nezranil. V úzkych uličkách to bolo miestami náročné, bolo potrebné predvídať, ktorým smerom budú bežať ostatní bežci, aby som sa s nimi nezrazil, ale napokon to dopadlo dobre. Viem, že mám na viac, ale prvé miesto ma samozrejme potešilo a taktiež aj to, že každý rok pribúda rekreačných bežcov.“

Očakával nižšie teploty

Jedným z faktorov, ktorý mal vplyv na výkony bežcov, bolo mimoriadne teplé počasie. Teplota vzduchu mala o ôsmej hodine, keď beh štartoval, okolo 26 stupňov.

„Musím povedať, že ma to prekvapilo. Na takúto nočnú hodinu by človek očakával o čosi nižšie teploty. Počas tréningu som behával medzi ôsmou a deviatou večer, ale nepamätám sa, že by bolo až takto dusno. Pociťoval som na sebe, že inak dýcham, ako som zvyknutý a taktiež bolo podstatné, ako mal človek nastavený pitný režim. V takej horúčave treba vypiť dostatok tekutín pred behom a ja som si dokonca zobral jednu fľašu aj na občerstvovacej stanici, čo nezvyknem robiť na desaťkilometrovej trati, no potreboval som sa osviežiť,“ uviedol Urban.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články