Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Upusťme od bájky, venujme sa realistickej dráme

Sportnet|Publikované 15. nov 2005 o 23:00

Bratislava Každé čudo vraj tri dni trvá. Ešte dobre, že posledný duel slovenskej kvalifikácie v seriáli vystúpení v boji o postup na MS je dnes na

štvrtý deň od pohromy, ktorá nás stihla. Aj Peter Hlinka (na snímke vpravo v náručí brankára Čontofalského) naznačil, že by bol už najradšej, keby ten humbug, čo sa strhol po sobote, razom pominul. Aj preto, aby si hráči uchovali čistú myseľ a neabsorbovali všetky tie polemiky, náreky, pripomienky. "Snažíme sa už myslieť na to, čo nás čaká dnes. Teším sa nielen ja, ale i všetci ostatní," pripomenul stredopoliar Rapidu Viedeň. Po otázke, či v kariére sa ocitol v situácii, keď bolo potrebné doháňať takéto manko, zalovil v pamäti a po chvíľke váhania odpovedal, že nie. "Dokonca na klubovej ani reprezentačnej scéne som tuším nebol ani raz v tíme, čo by inkasoval päť gólov. Uvedomujeme si, že odveta bude mimoriadne komplikovaná a zložitá. Zrejme osud baráže je na osemdesiat-deväťdesiat percent rozhodnutý. To všetci vnímame." Nuž, ktovie, ako by reagoval kormidelník Dušan Galis, keby počul podobný názor... Nuž, lepšie sa počúva, ak ktosi hovorí, že ideme nasúkať súperovi najmenej štyri góly alebo ešte prinajmenšom zdramatizujeme súperenie. Žáner bájok však opusťme, radšej sa treba podujať napísať peknú realistickú drámu.

Kritici vyčítali Slovákom, že boli možno premotivovaní. No tento aspekt hrozí skôr v nastávajúcom meraní síl, keďže všetci vrátane fanúšikov chcú odplatu za športové i mimošportové príkorie. "Preexponovaní by sme nemali byť. Chce to len ukázať v takýchto chvíľach určitý dôvtip, šibalstvo, zodpovednosť, hoci stať sa môže všeličo." I keď v úvode odchovanec Tatrana Prešov naznačil, že netreba už sypať soľ do rán a oháňať sa rozhodcom, predsa neskôr v logických konštrukciách došiel k názoru, že Španieli, ktorí hrali naozaj výborne, pomoc arbitra nepotrebovali. Podľa neho kľúčovým momentom bola jedenástka i vylúčenie Hada. "To sa stalo akurát vtedy, keď sme sa dvíhali z kolien. No treba objektívne povedať, že sme chytili zlý deň a dúfam, že sa už opakovať nebude." Peter nemeditoval nad oprávnenosťou verdiktov talianskeho policajného "kovboja", len pripomenul, že červená karta pre Hada zdecimovala naše rady a vzápätí prišli dva údery. Na rozdiel od iných si však východniar udržal nadhľad i v takých situáciách, v ktorých jeho spoluhráčom tiekli nervy a vehementne sa dožadovali u muža s píšťalkou opravy. "Držal som sa od neho čo najďalej, lebo som mal pocit, že nie je úplne čistý. Videl som aj na Španieloch, že to nebolo všetko v poriadku..."

Rozbor na videu odhalil, kde naši chybovali a čoho sa majú vystríhať pri reparáte. Aby neplatili Hlinkove slová na margo posledného vystúpenia. "Ten zápas nám nevyšiel po všetkých stránkach, hoci sa nám podarilo dať aspoň jeden gól," pripomenul záložník, ktorý pomáhal Hodúrovi vykrývať ľavú stranu, zabraňoval vo výpadoch Salgadovi a pri Petrášovi mal eliminovať i Xaviho. "Na mňa urobil však najlepší dojem Raul, osobnosť, futbalista par excellence, navyše veľký bojovník." Istá dávka sebavedomia, treba veriť, v našich radoch zostala a rovnako tak i prezieravosť a zvolenie správneho postupu. "Vybehnúť na nich s tým, že ich za pár minút roztrháme, by sa rovnalo samovražde. Určité veci sa v taktike iste zmenia, no nálada bude znovu na maxime." Nuž, nech sa i náročný divák bude mať na čo pozerať, to je hlavné. Bez ohľadu na výsledok a to, či sa revanš galisovcom podarí.

Nežobronil o dres, má ho

Viacerí Slováci sa zhodli v tom, že namyslenosť Španielov sa prejavila i v tom, ako pristupovali k výmene dresov. Niektorým našim sa podarilo realizovať tento akt, no ďalší nepochodili, lebo domáci jednoducho odmietli a utekali do šatne. "Mal som šťastie. Navrhol som výmenu Xabi Alonsovi a súhlasil. Keby nie, tak určite by som to neskúšal u druhých, nebehal od jedného k druhému a žobronil."

(zuk)

Na známkovanie nepristal

Novinári obvykle známkujú, či inak hodnotia výkony jednotlivcov. Nie vždy sa to stretne s primeranou odozvou u aktérov a daktorí sa vedia poriadne namosúriť. Len tak mimochodom sme sa Hlinku spýtali, akú známku by si dal za svoju sobotňajšiu prácu. "Radšej to neskúsim, no priznávam, že to bol slabší výkon z mojej strany."

(zuk)

Foto: REUTERS

Cesta/šport/Hlinka 11

Pre grafika: Glosičky do rastra!!!

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.