Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Univerziáda: Procházková získala prvú medailu

SITA|Publikované 18. jan 2007 o 13:56

TURÍN 18. januára (SITA) - Bežkyňa na lyžiach Alena Procházková vybojovala pre Slovensko prvú medailu na XXIII. zimnej univerziáde v Turíne, keď v úvodný súťažný deň v pretekoch na 5 km klasicky obsadila v stredisku Pragelato Plan 2. miesto.

TURÍN 18. januára (SITA) - Bežkyňa na lyžiach Alena Procházková vybojovala vo štvrtok pre Slovensko prvú medailu na XXIII. zimnej univerziáde v Turíne, keď v úvodný súťažný deň v pretekoch na 5 km klasickou technikou obsadila v stredisku Pragelato Plan 2. miesto. Dvadsaťdvaročná Banskobystričanka zaostala za bronzovou zo ZOH 2006 v Turíne na 30 km voľnou technikou s hroamdným štartom Poľkou Justynou Kowalczykovou o 1:01,5 min. Po dobehnutí do cieľa figurovala Procházková pôvodne na 3. mieste, rozhodcovia však neskôr pre skrátenie trate diskvalifikovali Rusku Juliu Tichonovovú. "Mala som veľmi dobre pripravené lyže, na prvýkrát sme trafili voskovanie. Bežalo sa mi veľmi dobre, v závere mi však už dochádzali sily. Vtedy ma dostihla Poľka Kowalczyková, zachytila som sa jej a spoločne sme dobehli až do cieľa," uviedla pre agentúru SITA Alena Procházková. "S výsledkom som veľmi spokojná, o dva dni ma čakajú šprinty. Absolvujem aj skiatlon a korčuliarsku pätnástku. V dejisku univerziády vládne výborná atmosféra, počasie nie je veľmi dobré, o to viac ma teší, že sme nemali žiadne problémy s prípravou lyží. Teším sa na ďalšie preteky."

Talentovaná slovenská bežkyňa si vybojovala svoju prvú medailu na podujatí svetového významu. Doteraz bolo jej seniorské maximom 6. miesto na SZU 2005 v Seefelde na 15 km klasicky. "Alene Procházkovej pomohol k medaile aj dobrý servis a správne navoskovanie lyží, pretože počasie v Pragelate bolo veľmi zlé. Sneh sa pri teplote tri stupne nad nulou topil, bol mokrý a ťažký a navyše, fúkal aj silný vietor. Z medaily máme všetci radosť, lebo na štarte sa v konkurencii 73 pretekárok zišli takmer dve desiatky bežkýň, ktoré pravidelne štartujú v seriáli Svetového pohára," uviedol pre agentúru SITA vedúci slovenskej výpravy na SZU a generálny sekretár Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Mikuláš Ortutay.

Slovenskí športovci sa vo štvrtok ešte dvakrát umiestnili v prvej dvadsiatke. Bežec na lyžiach Michal Malák skončil v pretekoch na 10 km klasickou technikou na 14. mieste spomedzi 102 štartujúcich a skúsený Ivan Heimschild obsadil v obrovskom slalome 18. miesto zo 113 pretekárov.

BEH NA LYŽIACH:

Ženy - 5 km klasicky: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 14:33,00 min, 2. Alena Procházková (SR) +1:01,5 min, 3. Irina Nafranovičová (Bielor.) +1:21,1.

Muži - 10 km klasicky: 1. Alexander Lazutkin (Biel.) 29:14,9 min, 2. Alexander Kuznecov (Rus.) +16,3 s, 3. Sergej Čerepanov (Kazach.) +28,9,... 14. Michal Malák (SR) 1:40,5.

ALPSKÉ LYŽOVANIE:

Muži - obrovský slalom: 1. Aronne Pieruz (Tal.) 1:48,64 min, 2. Filip Trejbal (ČR) 1:49,52, 3. Adam Cole (USA) 1:49,91, 18. Ivan Heimschild +3,20, 33. Peter Lubellan +4,80, 38. Jaroslav Babušiak +7,08, ... Andrej Devečeka preteky nedokončil