Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Unikátna medailová zbierka našej siláčky

Sportnet|Publikované 11. dec 2002 o 23:00

Bardejov - Po víkendových majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke do vitríny Evy Svjantekovej pribudla ďalšia zlatá medaila. Za posledné tri roky

takto skompletizovala svoju unikátnu zbierku. Po troch tituloch z majstrovstiev Európy, trikrát ju dekorovali aj na majstrovstvách sveta. Mamička troch detí - 14-ročnej Evičky, 11-ročnej Petry a 9-ročnej Moniky má pred každou vrcholovou súťažou tri ciele - vyhrať, prekonať vlastný svetový rekord a vytlačiť činku ťažkú 100 kg.

V Luxembursku všetko išlo podľa predpokladov. Neboli problémy s hmotnosťou čo je u Evy 44 kg. Dva dresy spĺňali normy, ale práve tu prišlo k malému nedorozumeniu. "Môj dres ktorý som trochu poškrobila a bol akoby biely, rozhodca nechcel uznať. Musela som ho čistiť, ale potom jeden z domácich funkcionárov, myslím si že to bol prezident luxemburského zväzu povedal, že je to OK, takže nakoniec pečiatka bola a mohla som v pokoji súťažiť," približuje nám Svjanteková súťažné minúty k titulu a pokračuje: "Začala som s hmotnosťou 85 kg, čo som urobila s rezervou, aj 90 kg bolo výborných a dala som také stopky, čo som ani nemusela, ale keďže som už na to aj doplatila, dávala som si pozor. Ide o to podržať činku dole, ustáliť ju, potom vytlačiť tak, aby sa to nepovažovalo za odraz od hrudníka. Hovorí sa tomu stop tlak a plynulo vytlačiť. Na tretí pokus som si dala 95 kg, ale rozhodcovia mi ho pomerom 2:1 neuznali. Hlavný zasvietil biele, vedľajší dvaja červené svetlo. Všimla som si, že jeden mal na kartičke ako dôvod práve tú stopku. Mnohí sa podobne ako ja čudovali po tomto verdikte. Škoda. Ja som sa chystala na štvrtý doplnkový pokus na svetový rekord, ktorý držím výkonom 97,5 kg."

Malá slovenská výprava to aj oslávila, ale Eva Svjanteková už myslí najmenej na pol roka dopredu. "Aj tak z titulu som mala radosť. Podobne sa tešila naša výprava. Z ME a z MS je to už šiesty titul, ale ja sa stále z toho teším. Na izbe sme to oslávili šampanským a samozrejme hneď som domov a do klubu poslala SMS-ku. Na budúci rok sú majstrovstvá sveta v silovom trojboji v USA. Chcela by som tam štartovať. Všetko bude záležať od financií. Ale chcela by som, aby sa uzdravila sestra Dana, aby sme tam išli spolu po medaily."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.