Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Únava sa podpísala pod ôsmu priečku

Nestačilo to. Ani 13 bodov Kupčíkovej nepomohlo Slovenkám k víťazstvu. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 22. jún 2009 o 00:00

RIGA. Vo svojom záverečnom vystúpení na majstrovstvách Európy v Lotyšsku podľahli slovenské basketbalistky domácej reprezentácii 8-bodovým rozdielom 59:67 (27:31). Nedokázali tak zopakovať svoje víťazstvo nad rovnakým súperom 78:69 a obsadili na kontinentálnom šampionáte konečnú 8. priečku.

O 7. miesto

Lotyšsko - Slovensko 67:59 (31:27)

V stretnutí bolo na oboch tímoch vidieť únavu a sklamanie. V prvom polčase videli diváci vyrovnaný zápas. Najväčší 6-bodový náskok mali slovenské basketbalistky, keď po koši Kupčíkovej viedli v 10. min. 17:11. Lotyšky čakali na prvé body svojej najlepšej strelkyne Jekabsonovej-Zogotovej až 12 minút. Potom však najmä vďaka nej prebrali iniciatívu i vedenie v stretnutí. A keď Slovenkám v závere polčasu opäť odišla streľba, išli domáce basketbalistky do šatne so 4-bodovým náskokom - 31:27. Hneď po nástupe do tretej štvrtiny si vypracovali Lotyšky 6-bodové vedenie po koši Eglitovej - 33:27. No o štyri minúty už opäť viedli Slovenky po trojke Žirkovej 39:38. Hojdačka na ukazovateli skóre pokračovala aj ďalej a na konci tretej štvrtiny viedli domáce basketbalistky o 7 bodov 52:47. Slovenky už na ďalší zvrat nemali síl a zaknihovali aj celkovo piatu prehru z deviatich odohraných zápasov na šampionáte.

Najviac bodov za Lotyšsko: Niedolaová 16, Jekabsonová-Zogotová 14 (2 trojky), Tamaneová 13.
Zostava a body Slovenska: Kupčíková 13, Žirková 12 (2), Gyurcsi-Luptáková 11, Vyňuchalová 4, Hricková 2 (Lásková 10, Jurčenková 7, Čarnoká 0, Palušná 0, Borovičková 0, Tetemondová 0). TH: 13/7 - 8/6, fauly: 12 - 19, trojky: 4 - 5, Dmitrijev (Bielor.), Halliko (Est.), Argirouová (Gr.), 700 divákov.

Hlasy

Pokey Chatmanová (trénerka SR): "Chcem zablahoželať lotyšskému družstvu k víťazstvu. Som hrdá na svoj tím. Súper najmä vďaka nášmu výbornému doskakovaniu stratil 27 lôpt. No dievčatá sa ešte musia naučiť víťaziť v takýchto zápasoch."

Lucia Lásková (pivotka SR): "Od zápasu s Bieloruskom to s nami išlo dole. Ubúdali nám fyzické aj morálne sily. Ale taký je šport. Chceli sme, ale hlava a nohy stáli. Pre mňa to bol posledný štart v reprezentácii. Ale som veľmi hrdá na tento tím, ktorý ma pred sebou určite veľkú budúcnosť."

Anna Jurčenková (pivotka SR): "Išlo o siedme miesto, nechceli sme prehrať. Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom. Bohužiaľ, opäť sme robili rovnaké chyby ako v predchádzajúcich troch zápasoch, ktoré nám trénerka stále dokola pripomínala. Prehrali sme si to sami. Dali sme do
toho všetko, nevyšlo to. Gratulujem Lotyškám. Pred šampionátom by sme ôsme miesto brali všetkými desiatimi. Teraz je nám ľúto, že sme nedopadli lepšie."

Zostávajúce výsledky

Finále: Rusko - Francúzsko 53:57 (19:30), o 3. miesto: Španielsko - Bielorusko 63:56 (36:20), o 5. miesto: Taliansko - Grécko 56:60 (29:27).