Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Únava hlavu nezmohla, získal doktorát

Sportnet|Publikované 1. jan 2009 o 23:00

Obdivuhodne skĺbil povinnosti slovenského reprezentanta v behu na lyžiach s ďalším vzdelávaním sa Michal Malák. Po tom, čo úspešne obhájil rigoróznu

prácu a absolvoval skúšku na katedre telesnej výchovy a športu Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, stal sa doktorom pedagogiky (PaedDr). Rozšíril tak rady tých, ktorí myslia i na zadné vrátka a snažia sa dopĺňať si vedomosti.

KOŠICE. Zaujímavé je, že úspešné ukončenie rigorózneho konania sa udialo po náročnej 14-hodinovej ceste a zvládnutí 1400 kilometrov za volantom auta pri návrate z pretekov Svetového pohára La Clusaz. Únava však hlavu nezmohla a vyšlo mu to.

Vychádzal z vlastných skúseností

"Štúdiu som venoval všetok voľný čas popri lyžovaní, tréningoch a pretekoch. Chcel som si rozšíriť obzor. Obzrel som sa i dozadu, rozobral som detaily a vychádzal som z vlastnej praxe. Spojil som tak príjemné s užitočným," prezradil člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso. Pravdaže, aj doktorát smeruje k tomu, že raz by sa chcel venovať trénerstvu a výchove nasledovníkov. Témou jeho práce bola Analýza ročného tréningového cyklu 2066/2007 reprezentanta SR v behu na lyžiach. "Bolo to aj o tom, aké chyby sa prípadne vyskytli a čo sa dá naplánovať do budúcnosti," dodal M. Malák, ktorý vo Francúzsku pohorel, ale vzápätí si to na akademickej pôde vynahradil úľavou.

Radšej to zabalil

Náš bežkár začal aktuálnu edíciu SP v Škandinávii solídnym výkonom, hoci umiestnenie nebolo celkom efektné vzhľadom na nátresk vo výsledkovej listine (30 pretekárov bolo natlačených v jednej minúte). Dokonca priebežne bol na tom najlepšie v cieli a mohol si vychutnávať dočasne slastné pocity. Pravda, kým sa neobjavili favoriti... Celkom inak to dopadlo na spomínanom podujatí v La Clusaz. Hoci Slováci volili predtým pobyt v stredisku Valsavarenche (nadmorská výška do 2000 m), ukázalo sa, že tréningové dávky im až príliš zachutili a slovom prepálili ich. "Neustriehli sme regeneráciu a ďalšie veci a potom v zápolení sme nevládali." Na tridsiatke voľne absolútne odišiel, nohy ho neposlúchali, pľúca štrajkovali a tak sa radšej na siedmom kilometri rozhodol, že úzku stopu opustí. "To bolo jediné východisko a keďže ani lyže neboli stopercentné v porovnaní so súpermi, nemalo význam ďalej sa mordovať s nepriaznivými okolnosťami," dodal Michal Malák. Prvý vrchol sezóny Tour de Ski sa rozhodol radšej vynechať kvôli tomu, že dominujú trate pre klasikov, kým on si viac hovie v skejte. "Už boli na to negatívne ohlasy, uvidíme, či sa to zmení v budúcom ročníku." Preto slovenské bežecké lyžovanie išlo do náročných bojov v oklieštenom zložení a novopečený doktor pedagogiky zvolil radšej náhradný program zahrňujúci niekoľko iných akcií. "Hlavným zámerom je sústrediť sily na majstrovstvá sveta v Liberci, kde by som rád dokázal svoje ambície," dodal slovenský reprezentant, ktorý triumfoval v pretekoch FIS na 15 km

voľnou technikou v českom stredisku Horní Mísečky.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.