Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Ukrajinec Šufrič: Máme záujem o spoluprácu s prešovským futbalom

Stále v neistote. Prešovčania čakajú, ako sa to skončí. (Autor: SITA/Viktor Zamborský)
Sportnet|Publikované 27. jún 2012 o 00:00

Finančná situácia 1. FC Tatran Prešov a tým aj existencia tohto futbalového klubu sú vážne ohrozené.

Jeho prezident Miroslav Remeta sa netají tým, že vo financovaní klubu nie je ochotný sám pokračovať a pomoc očakáva predovšetkým od ukrajinských partnerov a mesta Prešov.

PREŠOV. Ako sme už informovali, spasiteľom prešovského futbalu má byť klub Hoverla z Užhorodu, za ktorým je rodinný klan Šufričovcov.

Prezidentom Hoverly je Nestor Šufrič, exposlanec Najvyššej rady Ukrajiny, exminister Ukrajiny pre mimoriadne situácie a v súčasnosti zástupca tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany štátu.

Len pre zaujímavosť – Nestor Šufrič je pre zmenu bývalý reprezentant Ukrajiny v olympijskom športe – v lukostreľbe.

Opatrné vyjadrenia

Na našu priamu otázku o finančnej pomoci Hoverly Užhorod prešovskému futbalu Ivan Šufrič, čestný prezident a „šedá eminencia“ klubu, odpovedal ako skúsený diplomat.

„Sme radi, že Prešovčanom sme už mohli pomôcť personálne, teda trénermi a hráčmi. Samozrejme, radi pomôžeme 1. FC Tatran aj materiálne, ale najskôr si Prešovčania musia doma dať do poriadku všetky finančné záležitosti z predchádzajúceho ročníka. Aj tak samotné rokovania nebudú jednoduché – my ako futbalový klub sme občianske združenie a na Slovensku sú účastníci profesionálnej ligy akciovými spoločnosťami. Všetky problémy sú však riešiteľné a preto zostávame optimistami. V každom prípade máme záujem o dlhodobú a vzájomne výhodnú spoluprácu. Mrzí nás iba, že sa objavujú niektoré mylné informácie, napríklad, že tréner Kovalec je doma, teda na Ukrajine a zháňa peniaze pre 1. FC Tatran. Nie je to vôbec pravda. Vôbec nechápem, prečo by práve tréner mal zháňať peniaze. Ten teraz po náročnej sezóne zaslúžene oddychuje.“

Samozrejme, Šufričovci nie sú Abramovič, ale tento rodinný klan určite má k chudobe veľmi ďaleko. To, že sa snaží pomôcť prešovskému futbalu je chvályhodné.

Na druhej strane je nepochopiteľné, že oficiálny pokračovateľ najstaršieho futbalového klubu na Slovensku je odkázaný na zahraničnú pomoc.

Hoverlu držia od roku 2005

Hoverla Užhorod je v rukách Šufričovcov od roku 2005. Klub nesie meno podľa najvyššieho štítu Ukrajiny – 2061 m vysokej Hoverly. Predtým sa volal Zakarpaťja.

Vo svojom znaku má však zrod klubu uvedený rok 1925, vtedy vznikol slávny SK Rusj, ktorý v roku 1936 sa po zložitej kvalifikácii prebojoval do I. čs. ligy ako druhý, nie český klub – rok predtým sa to podarilo ČsŠK Bratislava.

Užhorodskí futbalisti vôbec prví v Európe používali ako dopravný prostriedok na cestovanie na majstrovské stretnutia lietadlá.

SK Rusj administratívne spadal do východoslovensko-podkarpatskej futbalovej župy a pred postupom do najvyššej čs. súťaže zápolil s mužstvami z Košíc, Prešova, Michaloviec, Sp. N. Vsi.

V súčasnosti si Hoverla vybojovala postup z I. ukrajinskej ligy medzi futbalovú elitu krajiny, do ktorej patria už aj popredné európske tímy ako Šachtar Doneck, Dinamo Kyjev, Metalist Charkov.

Hoverla tak, ako predtým Zakarpaťja po ročnom účinkovaní v extralige vždy zostúpila do I. ligy a potom sa na ďalší súťažný ročník vrátila medzi top tímy. Teda večný kolobeh.

Tento klub by teda podľa predstáv mnohých zainteresovaných mal tvoriť akúsi symbiózu s 1. FC Tatran Prešov.

V Užhorode sa teraz sústreďujú ani nie tak na posilnenie tímu, ako na dokončenie rekonštrukcie štadióna. Ten musí mať, napríklad, aj umelo vyhrievaný trávnik, čo je jedna z podmienok účasti v ukrajinskej extralige.

Súvisiace články