Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Nová súťaž. UEFA chce rozšíriť Ligu národov

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
TASR|3. nov 2017 o 18:39

Turnaj by sa mal hrať každé dva roky za účasti všetkých 223 členov.

ŽENEVA. Európska futbalová federácia (UEFA) plánuje zriadiť novú súťaž pod názvom Globálna liga národov.

Mala by sa hrať každý nepárny rok a pôvodným zámerom je nahradiť podľa predstaviteľov UEFA menej významné prípravné zápasy.

Turnaj by sa mal hrať každé dva roky za účasti všetkých 223 členov v šiestich kontinentálnych konfederáciách. Tento formát by mal byť rozšírením o Ligu národov UEFA, ktorá sa začne o rok v septembri v Európe.

"UEFA môže potvrdiť, že začala diskusiu o vývoji Ligy národov UEFA," uviedol v piatok riadiaci orgán európskeho futbalu.

Tímy zaradia do siedmich divízií podľa poradia v rebríčku FIFA. Každá konfederácia bude mať svoje vlastné kvalifikačné skupiny.

Víťazi skupín by postupovali na medzikontinentálne turnaje s ostatnými tímami v každej zo siedmich divízií. Prvé turnaje by sa hrali každý týždeň v inej krajine.

Vo formáte súťaže o ktorom sa diskutuje, budú na každom turnaji tri európske tímy, dva z Južnej Ameriky a po jednom z Afriky, Ázie a Severnej Ameriky. Tímy Oceánie by mali hrať v štvrtom stupni, uviedli úradníci.

"Tieto diskusie s predstaviteľmi UEFA a FIFA sa týkajú národných federácií. Cieľom je poskytnúť národným tímom zápasy proti súperom na najvyššej úrovni a nahradiť prípravné zápasy, ktoré sú pre fanúšikov a médiá menej zaujímavé," uvádza sa v stanovisku UEFA, ktoré sprostredkovala agentúra AP.

Súvisiace články