Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

UEFA nemá výhrady, Taliani majú podozrenie

TASR|23. jún 2004 o 10:01

Lisabon 23. júna (TASR) - Z postupu zo základnej C-skupiny do štvrťfinále EURO 2004 sa v utorok tešili futbalisti Dánska a Švédska, ktorých vzájomný súboj ...

Lisabon 23. júna (TASR) - Z postupu zo základnej C-skupiny do štvrťfinále EURO 2004 sa v utorok tešili futbalisti Dánska a Švédska, ktorých vzájomný súboj sa skončil remízou 2:2. Tá ukončila nádeje Talianska. Práve takýto výsledok často skloňovali médiá na Apeninskom polostrove, ktoré severské krajiny podozrievali z dohody.

Predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) sa však tesne po stretnutí vyjadrili, že v ňom nevideli nič podozrivé. "Nebolo v ňom absolútne nič nezvyčajné," vyhlásil hovorca UEFA Rob Faulkner, podľa ktorého nie je dôvod, aby výsledok spochybňovali a ďalej vyšetrovali. Podobný názor prezentoval aj napriek sklamaniu tréner Talianska Giovanni Trapattoni. "Určite sa neobrátim na UEFA s protestom. Nemám dôvod Dánov a Švédov podozrievať." Akýkoľvek vopred dohodnutý scenár už pred stretnutím odmietol tréner "dánskeho dynamitu" Morten Olsen: "Kto zápas videl musí uznať, že ani jedno z mužstiev sa o takýto výsledok nesnažilo." Kormidelník "troch koruniek" Lars Lagerbäck je presvedčený, že jeho zverenci mohli odísť z ihriska s pocitom dobre vykonanej práce. "Ak si Taliani a tréner Trapattoni pozrú náš zápas, zistia, že to bol neúprosný boj. V závere sme mali šťastie, no všetko prebehlo v duchu fair play," uviedol Lagerbäck.

Na štadióne v Porte mali Taliani pozorovateľov a štátna televízia RAI dokonca nainštalovala za obe bránky svoje kamery. "Vývoj a výsledok stretnutia Dánsko - Švédsko vyvolá vlnu vyhlásení, že jeho cieľom bola remíza. Nájsť dôkaz je však veľmi ťažké," vyhlásil prezident Talianskej futbalovej federácie Franco Carraro. Strelec oboch dánskych gólov Jon Dahl Tomasson priznal, že mu je Talianov ľúto. "Na remízu sa hralo iba posledných 30 sekúnd, keď už ani jedno mužstvo nechcelo riskovať. Inak sa obe snažili o tri body. Sme sklamaní, že sa nám nepodarilo vyhrať skupinu. Talianov mi je ľúto. Mám rád ich futbal a veľmi rád by som ich videl vo štvrťfinále. Aj keď si u švédskych fanúšikov popularitu nezískam, podľa mňa najlepšími mužstvami v skupine boli Dánsko a Taliansko," skonštatoval útočník AC Miláno.

Najviac sklamaní boli samozrejme fanúšikovia a hráči "squadry azzury", ktorí síce v závere zápasu s Bulharskom strhli víťazstvo na svoju stranu (2:1), no dvere do štvrťfinále zostali pre nich zatvorené. "Niekto sa musí hanbiť a my to určite nie sme. Neverím, že Dáni so Švédmi remizovali v duchu fair play. Ak sa štyri dni hovorí o takomto výsledku a napokon sa aj zrodí, som prekvapený," povedal brankár Gianluigi Buffon. Viacero jeho spoluhráčov mrzelo, že s turnajom sa museli rozlúčiť bez jedinej prehry.

mr go

Súvisiace články