Účastnícky rekord Štrbského Plesa

SITA|3. feb 2009 o 14:50

V stredu 4. februára sa slávnostným otvorením v skokanskom areáli v Štrbskom Plese začnú majstrovstvá sveta juniorov v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii.

ŠTRBSKÉ PLESO. Od štvrtka do nedele bude potom vyše 240 pretekárov a pretekárok z 26 krajín bojovať o šesť medailových kompletov.

Skokani a kombinátori si ich spravodlivo rozdelili - tri tituly budú v hre na mostíkoch, ďalšie tri v súťažiach "obojživelníkov". Na mostíku HS 100 budú bojovať juniori v pretekoch jednotlivcov a družstiev, tretia medailová kolekcia je určená pre juniorky. V severskej kombinácii sú na programe dve individuálne súťaže - s behom na 5 a 10 km a jedna súťaž družstiev. "Okrem Slovenska budú na tomto vrcholnom mládežníckom šampionáte štartovať aj reprezentácie z Rakúska, Fínska, Talianska, Japonska, Holandska, Nórska, Slovinska, Turecka, USA, Kazachstanu, Kanady, Bulharska, Česka, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Estónska, Chorvátska, Nemecka, Švédska, Švajčiarska, Poľska, Rumunska, Francúzska a Bieloruska," vymenovala všetky účastnícke krajiny športová riaditeľka pre severské disciplíny Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Michaela Filipková. Ide o nový účastnícky rekord mládežníckeho šampionátu. Doteraz sa najvyšší počet výprav zúčastnil na minuloročných MSJ v poľskom Zakopanom, kde štartovali pretekári z 23 krajín. Po prvý raz v bojoch o juniorské tituly nastúpia skokani z Turecka a Chorvátska.

Slovensko bude reprezentovať päť skokanov a jeden kombinátor, všetci sú členmi ŠK Kartík Banská Bystrica. "Na súpiske sú Tomáš Zmoray, Matúš Mistrík, Mojmír Nosáľ, Denis Šindler a Patrik Lichý. V severskej kombinácii bude štartovať iba Róbert Kartík. Medzi juniorkami nemáme v skokoch na lyžiach zastúpenie," konkretizovala účasť domácich reprezentantov športová riaditeľka SLA a pokračovala: "Na preteky môžu z každej krajiny nastúpiť iba štyria súťažiaci. Znamená to, že naši skokani budú v oficiálnych tréningoch vlastne bojovať o definitívnu nomináciu.“

Už jedenásty rok sa bude súťažiť aj o Cenu Marca Hodlera (Marc Hodler Trophy) pre najúspešnejšiu krajinu na MSJ FIS v klasických disciplínach. Keďže bežecká časť svetového šampionátu sa koná v týchto dňoch vo francúzskom alpskom stredisku Praz de Lys Sommand, získané body z oboch častí bojov o juniorské tituly sa musia spočítať. Víťaznú krajinu v tejto súťaži vyhlásia v rámci záverečného ceremoniálu v Štrbskom Plese v nedeľu 8. februára 2009 popoludní. Vlani zvíťazilo družstvo Nemecka so 128 bodmi pred Nórskom so 123 bodmi, Francúzskom so 60 bodmi a Rakúskom s 53 bodmi.

Nominácia Slovenska na MSJ v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii (Štrbské Pleso /SR/, termín: 4. - 8. februára 2009):

skoky na lyžiach: Tomáš Zmoray, Matúš Mistrík, Mojmír Nosáľ, Denis Šindler, Patrik Lichý (všetci ŠK Kartík Banská Bystrica)

severská kombinácia: Róbert Kartík (ŠK Kartík Banská Bystrica)

Program súťaží na MSJ v skokoch na lyžiach a severskej kombinácii - Štrbské Pleso (4. - 8. februára 2009):

Streda 4. februára:

slávnostné otvorenie (18.00 h)

Štvrtok 5. februára:

severská kombinácia: súťaž jednotlivcov - skúšobné kolo na mostíku HS-100 (8.30), skokanská časť pretekov (9.30), bežecká časť pretekov - beh na 5 km (12.00)

skoky na lyžiach na mostíku HS-100: súťaž jednotlivcov (chlapci) - skúšobné kolo (13.00), prvé kolo hlavnej súťaže (14.00), následne finálové druhé kolo

Piatok 6. februára:

skoky na lyžiach na mostíku HS-100: súťaž jednotlivkýň (dievčatá) - skúšobné kolo (9.00), prvé kolo hlavnej súťaže (10.00), následne finálové druhé kolo

skoky na lyžiach na mostíku HS-100: súťaž družstiev (chlapci) - skúšobné kolo (13.00), prvé kolo súťaže (14.00), následne finálové druhé kolo

Sobota 7. februára:

severská kombinácia: súťaž družstiev - skúšobné kolo na mostíku HS-100 (10.00), skokanská časť pretekov (11.00), bežecká časť pretekov - štafeta 4x5 km (13.00)

Nedeľa 8. februára:

severská kombinácia: súťaž jednotlivcov - skúšobné kolo na mostíku HS-100 (10.00), skokanská časť pretekov (11.00), bežecká časť pretekov - beh na 10 km (13.00)

slávnostný záverečný ceremoniál (14.30)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Účastnícky rekord Štrbského Plesa