Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Tvrdý zásah proti švindľom atletike pomôže

Peter Fukatsch|31. aug 2004 o 00:00

Atléti v Aténach zdolali hodnotou výkonov Sydney - u mužov 16:8, u žien 12:10. Dopingový očistec pred, počas a zrejme aj po hrách olympijskému športu číslo jeden rozhodne pomohol.

Najhodnotnejší výkon aténskych OH patrí Číňanovi Liuovi Siangovi, ktorý vyrovnal svetový rekord Brita Jacksona z roku 1993 - 12,91 s.

FOTO - REUTERS

Atléti v Aténach zdolali hodnotou výkonov Sydney - u mužov 16:8, u žien 12:10. Dopingový očistec pred, počas a zrejme aj po hrách olympijskému športu číslo jeden rozhodne pomohol.

Najväčšiu športovú slávnosť sveta urazili atléti nezvyčajným počtom dopingových previnení. Guliarku Irinu Koržanenkovú nachytali na anaboliká. Ide o obzvlášť potupný čin. Ruska mala pozitívny test už druhý raz, čiže dostala doživotný dištanc. Rostovčanka bola prvou víťazkou na posvätnej pôde v Olympii vôbec a prvým športovcom ovenčeným vavrínom po 1611 rokoch. Pri tomto výnimočnom dni športu chýbal slovenský guliar Milan Haborák, azda naša najväčšia nádej na popredné umiestnenie. Tiež mu našli zakázané hormóny s anabolickými účinkami.

Maďari dopovali i podvádzali

Prípady maďarského diskára Fazekasa a kladivára Annusa sú ešte horšie. Ani jedného síce pozitívne netestovali, lenže viac než pravdepodobne nielen dopovali, ale aj hrubo podvádzali.

Annus mal dva negatívne testy, ale boli dokázateľne od dvoch rôznych ľudí. Aj diskár sa nepochybne snažil podstrčiť cudziu vzorku. Obaja atléti by si zaslúžili nielen dvojročný dištanc. Z etického hľadiska zrejme i večný zákaz štartovať na olympiáde.

Takto nekompromisne by mohla medzinárodná atletická federácia postupovať aj v prípade domácich "zbehov" pred dopingovými komisármi Kostasa Kentérisa a Ekateriny Tánuovej.

Znovu po starom: USA a Rusko

Atletika USA práve pre zmenu postoja k zakázaným látkam, chvalabohu, na nekompromisný, prišla o viaceré esá. Beztak bola najúspešnejšia, hoci Američania, ako vždy, prehrali aj čo nemali (obe šprintérske štafety, mužskú guľu, od Jonesovej sa v diaľke čakala minimálne medaila). V ich drese sa objavili nové supertalenty. Neznámy mladík 20-ročný Wariner vyhral štvorstovku, Gatlin (22) stovku, Crawford (24) dvojstovku. Rusko (druhé najúspešnejšie) sa vymanilo z depresie. Isinbajevová (vo svetovom žrdkárskom rekorde), Lebedevová (diaľka) a Slesarenková (výška) vyhrali skoky, Borzakovskij vo veľkom štýle osemstovku.

Hrdinovia Holmesová a El Guerrouj

Atletika mala svojich veľkých hrdinov. Žene a mužovi, ktorým zlaté medaily zlomyseľne utekali medzi prstami, nezlomnosť pováh priniesla historické triumfy. Tridsaťštyriročná Britka Holmesová zvíťazila v behoch na 800 m i 1500 m, čo sa v histórii podarilo iba Ruskám Masterkovovej (1976) a Kazankinovej (1976). O štyri roky mladší Maročan El Guerrouj triumfoval v ešte náročnejšej kombinácii behov na 1500 m a 5000 m. Pred ním to dokázal iba legendárny Fín Nurmi v roku 1924. Pri všetkej úcte, boli to iné časy súťaženia bez rozbehov.

Krajiny čiernej Afriky stratili. Nevyhrali ani jeden maratón, mužský beh na 5000 metrov, ženský na 10 000 m, osemstovky ani tisícpäťstovky.

Najhodnotnejší výkon - Číňan Liu

Najhodnotnejší výkon zabehol nad prekážkami na 110 m prek. Číňan Liu, ktorý vyrovnal 11 rokov starý svetový rekord Brita Colina Jacksona 12,91 s. Zlepšenie, hraničiace s fyziologickou nemožnosťou, zaznamenala grécka prekážkarka Faní Chalkiová. Z vlaňajších 56,40 s, sa posunula na olympijské víťazstvo za 55,82 s (v semifinále 52,77 s).

O smutných okamihoch

Najsmutnejšou postavou Atén bola anglická maratónska svetová rekordérka s famóznym časom 2:15:25 h Paula Radcliffová. Vzdala najdlhší beh. Chcela ho vyhrať aj preto, že vyštudovala práve európske dejiny. Potom ju prehovorili, aby bežala aj 10 km. Opäť v slzách zišla z dráhy. Zarmútený odchádzal z oštepárskeho sektoru trojnásobný olympijský víťaz (a raz strieborný) Železný. Pokus prekonať v šnúre úspechov amerických atlétov Oertera (disk) a Lewisa (diaľka) so štyrmi prvenstvami nevyšiel - nový český člen Medzinárodného olympijského výboru bol až deviaty. Z olympijskou atmosférou sa pravdepodobne rozlúčili legendy - etiópsky vytrvalec Gebrselassie a dánsky polkar s kenským rodiskom) Wilson Kipketer. Obaja získali nesporne cenný bronz.

Súvisiace články