Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Tvrdý boj Kuzminovej proti zvyšku sveta

Anastasia Kuzminová. (Autor: TASR)
Ladislav Harsányi|Publikované 2. mar 2011 o 19:09

Anastasia Kuzminová sa ako prvá zo slovenských reprezentantov vydá na trať biatlonových majstrovstiev sveta v sibírskom Chanty–Mansijsku.

BRATISLAVA. Najmladšou biatlonovou disciplínou miešaných štafiet na 2 x 6 plus 2 x 7,5 km vo štvrtok odštartuje svetový šampionát v ruskom Chanty–Mansijsku.

Slovenské kvarteto nastúpi v zostave Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Pavol Hurajt, Miroslav Matiaško. Práve v tomto zložení dosiahlo Slovensko dosiaľ najlepšie umiestnenie v tejto disciplíne. Bolo to siedme miesto, v 3. kole aktuálnej sezóny Svetového pohára. Na MS siahlo najvyššie v Pjongčangu (2009) – na desiate miesto.

V sobotu príde na rad túto zimu najsilnejšia disciplína Anastasie Kuzminovej, rýchlostné preteky na 7,5 kilometra. Kto si okrem nej robí zálusk na medailu?

Famózne nemecké duo

Hoci má Magdalena Neunerová iba 24 rokov, stihla zozbierať už sedem zlatých medailí. „Mojím najbližším cieľom je desať zlatých,“ citovala Nemku agentúra SID.

Hoci ju prenasledovali choroby, pre ktoré musela v zime vynechať štyri preteky Svetového pohára, pred majstrovstvami sveta si formu stabilizovala.

„Na pretekoch v USA sme videli, že už nie je ďaleko od svojej absolútnej najlepšej formy,“ tvrdí tréner Ricco Gross. Podľa posledných správ je fit, a tak by chcela štartovať vo všetkých disciplínach. A v každej má šancu na medailu. Je takmer bez konkurencie v behu, dokáže v ňom dohnať aj stratu zo streľby, v ktorej podáva nevyrovnané výkony a míňa terče.

V posledných týždňoch ukázala opäť výbornú formu aj jej krajanka Andrea Henkelová, vedúca pretekárka Svetového pohára s množstvom skúseností.

Nórsky guľomet

Tore Bergerovej sa v tomto ročníku Svetového pohára podaril nevídaný kúsok. Trikrát po sebe dokázala vyhrať.

Okrem toho, že je veľmi dobrá bežkyňa, má aj skvelú streľbu a zo svojej malokalibrovky vydáva bleskové rany, ako keby strieľala z guľometu. Keď má svoj deň, je nezdolateľná.

„Je špeciálne dobrá v streleckých súbojoch. Keď ide strieľať, vyzerá, že ide vystrieľať všetko,“ povedala o nej v nórskom rádiu NRK sedemnásobná svetová šampiónka a biatlonová analytička Liv Gree Poiree.

Prebudia sa Rusky?

Účinkovanie ruských biatlonistiek počas tejto zimy je zatiaľ veľkým sklamaním. Renomé si chcú vylepšiť práve na domácom šampionáte“ Okrem podpory fanúšikov je pre Rusky výhodou aj dobrá znalosť tratí.

K ďalším súperkám Kuzminovej bude patriť aj nevyspytateľná Fínka Kaisa Mäkäräinenová, momentálne druhá pretekárka Svetového pohára, ako aj Švédka Helena Ekholmová.

Prekvapiť môže Bieloruska Darja Domračeva, Francúzka Marie Dorinová, ale aj ďalšie pretekárky.

Kuzminová tak nebude mať o konkurentky núdzu. Slovenská zlatá a strieborná medailistka z olympijských hier vo Vancouvri v aktuálnej sezóne Svetového pohára stála trikrát na pódiu a chcela by sa tam prepracovať aj v Chanty–Mansijsku.

V úspešné účinkovanie Slovákov verí aj ústredný tréner slovenskej biatlonovej reprezentácie Milan Gašperčík.

„Máme v družstve olympijských medailistov, od toho sa odrážajú aj naše ambície. Verím, že Nasťa Kuzminová nepríde domov bez medaily, Paľo Hurajt by mal útočiť na desiatku najlepších. Je to však šport, uvidíme. Chceli by sme, aby naše vystúpenie bolo úspešné,“ povedal Gašperčík pre SITA pred štartom svetového šampionátu v biatlone.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články