Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Tvrdohlavú Havrančíkovú vysadili z auta

Sportnet|Publikované 16. aug 2006 o 22:00

"Necítim sa žiadnou hrdinkou," vraví dnes Šuňavčanka Betka Havrančíková, ktorá v roku 1986 ako reprezentantka Československa odmietla podpísať dokument o špeciálnej zdravotnej starostlivosti, za čo ju cestou na prípravu do Rakúska vysadili na hraniciach .

FOTO

"Necítim sa žiadnou hrdinkou," vraví dnes Šuňavčanka Betka Havrančíková, ktorá v roku 1986 ako reprezentantka Československa odmietla podpísať dokument o špeciálnej zdravotnej starostlivosti, za čo ju cestou na prípravu do Rakúska vysadili na hraniciach z auta.

"Všetci o mne vedeli, že to dievča z dediny je tvrdohlavé. V sezóne s vrcholom na majstrovstvách sveta v Obertsdorfe sme išli na vysokohorské tréningy na Dachstein a v juhočeských Kapliciach sa tréner pýtal, či všetky dievčatá podpísali papier o špeciálnej starostlivosti. Keď došlo na mňa, z mosta doprosta som povedala, že nie, lebo neviem presne, čo sa za tým skrýva. Mohla som len tušiť, že pôjde o zakázané podporné prostriedky. Prikázali mi vystúpiť," spomínala včera bývalá bežkyňa na lyžiach. V obci tesne pred hranicami ju vysadili s vakom a lyžami, ostatní pokračovali na ceste do Rakúska. Prespala v ubytovni a na druhý deň sa vlakom cez České Budějovice a Prahu vrátila domov do Tatier.

O pár dní sa musela dostaviť "na koberec" k predsedovi ÚV ČSZTV Antonínovi Himlovi do Prahy. "Aj jemu som zopakovala, že kým neviem všetky podrobnosti, dokument nepodpíšem. Nepovolila som. Vedela som, že svoje miesto v reprezentácii si vždy zastanem, výsledkami som patrila do špičky. Ukázali to aj testy. V Tatrách som medzitým usilovne trénovala a mala som ukazovatele porovnateľné s ostatnými bežkyňami z reprezentácie," povedala Havrančíková. Dostala sa na majstrovstvá sveta v Oberstdorfe '87.

Vrchol kariéry zažila až v sezóne 1988/89. V tej zime vyhrala preteky na 5 km voľnou technikou vo francúzskom zimnom stredisku La Feclaz a pridala aj "skejtový" triumf na 30 km v nemeckom Klingenthale. V celkovom hodnotení Svetového pohára skončila druhá za Ruskou Välbeovou a na majstrovstvách sveta v Lahti ju od bronzovej medaily v behu na 10 km aj v pretekoch na 30 km voľnou technikou delilo jedno miesto.

"Bola som v najlepších rokoch a žeravá do tvrdej prípravy. Nikdy som nemala takú formu. V Lahti ma hneď tri razy brali na dopingovú kontrolu. Upokojovala som sa, že na medailu dosiahnem na svetovom šampionáte o dva roky v talianskom Val di Fiemme. Ale už sa mi len vzďaľovala," poznamenala Havrančíková. Vo švédskom Falune '93 obsadila na 30 km voľnou technikou 5. miesto, čo je dodnes najlepšie umiestenie slovenskej bežkyne na lyžiach na MS.

Betka Havrančíková uzavrela pretekársku kariéru po sezóne 1999/2000 ako tridsaťšesťročná. Dala sa na trénerstvo, práca s talentovanými deťmi vo Svite ju bavila. Predvlani však prišiel ďalší úder: Slovenský lyžiarsky zväz pre problémy s financiami rušil trénerské miesta a Betka zostala nezamestnaná. "Keď som sa potom hlásila na Úrade práce vo Svite a nemali pre mňa žiadnu prácu, cítila som sa tak trápne ako vtedy v Kapliciach," povedala štvornásobná účastníčka zimnej olympiády (1988, 1992, 1994, 1998). V ťažkej chvíli jej pomohol starosta Šuňavy Stanislav Kubaský, športovo nadaným deťom sa môže venovať ako vychovávateľka v družine základnej školy.

FOTO - AUTOR

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.