Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Tvrdé zjazdovky sú nebezpečné

Sportnet|12. jan 2006 o 00:00

SLOVENSKO - Povrch väčšiny lyžiarskych zjazdoviek je v týchto dňoch tvrdý, mnohé sú zľadovatené. Vo viacerých strediskách už zaznamenali zvýšený počet úrazov. Ide najmä o zlomeniny, vyvrtnutia či úrazy hlavy.

FOTO - ARCHÍV SME

Ťažký úraz hlavy utrpel v pondelok lyžiar po páde na Novej holi. Previezli ho do banskobystrickej nemocnice. Miroslav Novotný z horskej služby Veľká Fatra hovorí, že veľká časť takýchto úrazov sa stane, keď lyžiari podcenia svoje schopnosti. "Až sedemdesiat percent lyžiarov si myslí, že lyžovať vie, ale svoje sily neodhadnú. Na tvrdých zjazdovkách sa často pustia takou rýchlosťou, že lyže prestanú ovládať." Najnebezpečnejšie je, keď sa dvaja lyžiari zrazia, čomu sa pri veľkých rýchlostiach a na sťaženom teréne dá iba ťažko zabrániť.

Na zjazdovkách vo Vysokých Tatrách sa úrazy stávajú takmer denne, prevládajú zlomeniny rúk a nôh, najčastejšie ramenných a stehenných kostí.

Na Skalke pri Kremnici si lyžiari v posledných dňoch spôsobili skôr vyvrtnutia a vykĺbenia končatín. Viktor Halíř z horskej služby na Skalke hovorí, že turčekovská zjazdovka je náročná, no neraz si na ňu trúfnu aj začiatočníci, ktorým potom robí svah problémy.

Na južnej strane Slovenského raja, v strediskách Dedinky a Mlynky, včera intenzívne svietilo slnko a povrch zjazdoviek zmäkol. Podľa záchranára Petra Buleja nezaznamenali vážnejší úraz aj preto, že ľudia sa vyhýbali rannej lyžovačke. "Povrch je tvrdý a väčšina lyžiarov chodí na svah až okolo obeda a lyžujú, kým je slnko. Lyžiarov je navyše v týchto dňoch dosť málo."

Gustáv Šupica z horskej služby vo Vrátnej vidí väčší problém v neupravených terénoch mimo zjazdoviek. "Zjazdovky sú na tom dobre, hoci sú pomerne tvrdé. Omnoho horšia je situácia mimo nich, kde sa vyskytujú zľadovatené miesta. Nie je na nich problém zošmyknúť sa, čo môže byť veľmi nebezpečné. Aj týmto chcem apelovať najmä na skialpinistov, aby nešli do terénu bez stúpacích želiez."

K tvrdému povrchu zjazdoviek prispelo daždivé počasie zo začiatku januára, ktoré vystriedali silné nočné mrazy. Najviac úrazov sa stáva ráno, prípadne popoludní, keď sa opäť ochladí.

Súvisiace články