Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Túžime po prvej medaile zo zimnej olympiády

Sportnet|Publikované 1. jan 2006 o 23:00

BRATISLAVA - Na XX. zimných olympijských hrách v Turíne (10. - 26. februára 2006) rozdajú 84 sád medailí a ak sa čo i len jedna ujde slovenskému športovcovi, bude to prvý kov pre našu krajinu zo ZOH v ére samostatnosti. V Lillehammeri '94, v Nagane '98 ..

Bežec na lyžiach Martin Bajčičák

bude jednou z medailových nádejí Slovenska na zimnej olympiáde v Turíne.

FOTO - TASR/EPA

BRATISLAVA - Na XX. zimných olympijských hrách v Turíne (10. - 26. februára 2006) rozdajú 84 sád medailí a ak sa čo i len jedna ujde slovenskému športovcovi, bude to prvý kov pre našu krajinu zo ZOH v ére samostatnosti. V Lillehammeri '94, v Nagane '98 aj v Salt Lake City '02 vyšli naši reprezentanti naprázdno. Zimná olympiáda sa vracia do Talianska po 50 rokoch, najlepší športovci sveta súťažili pod piatimi kruhmi v Cortine d'Ampezzo.

Organizátori dokončili v decembri posledné dve športoviská, rýchlokorčuliarsky ovál vo štvrti Lingotto a Palasport Olimpici Arenu pre hokej, avšak na dohotovení infraštruktúry budú v meste pod Alpami pracovať do posledných dní.

Tri olympijské dediny v Turíne, Sestriére a Bardonecchii privítajú 2500 športovcov z 85 krajín, v regióne Piemont očakávajú počas sedemnástich dní 1,5 milióna divákov. Roztrúsené dediny športovcov v dolinách Val di Susa a Val Chisone (z Turína do Bardonecchie je vyše 100 kilometrov) a doprava po úzkych cestách v horách sa zdajú najväčšími slabinami nadchádzajúcich hier. Organizátorom chýbalo v rozpočte 180 miliónov eur, ale vravia, že to nie je dôvod na znepokojenie a všetko stihnú načas. Celkové náklady na olympiádu sa odhadujú na 3,4 miliardy eur.

"Mesto a región Piemont pripravujú svetu športový zážitok a zároveň chcú postaviť Turín na nohy dostať ho medzi vyspelými mestami do prvej ligy. Mesto chce byť atraktívne pre turistov z celého sveta, má snahu ukázať, že nie je len priemyselným strediskom s automobilkou Fiat, čím bolo známe doteraz," povedala Mária Straková, atašé slovenskej olympijskej výpravy na ZOH 2006, ktorá žije v Turíne už viac ako tridsať rokov.

Slovensko vyšle na zimnú olympiádu výpravu s vyše 50 športovcami. Hlavnú silu v nej tvorí hokejové mužstvo, ktoré prvý raz zaradili do hlavného turnaja. V Nagane aj v Salt Lake City muselo hrať naše mužstvo v kvalifikácii a šokujúco z nej nepostúpilo. Tréner František Hossa už určil 23-člennú nomináciu s tromi náhradníkmi. Po tretí raz nastúpia v olympijskom turnaji najlepší hráči sveta, pre ZOH prerušia NHL od 13. do 27. februára. Turín je pre našich hokejistov šancou na reparát. O medaile sníva aj slalomárka Veronika Zuzulová, sánkar Jaroslav Slávik či bežec na lyžiach Martin Bajčičák. Miesto na stupni víťazov by znamenalo historický úspech slovenského športu.

(on)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.