Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Túži prežiť finálovú atmosféru, no "zberba" v podobe viacerých šampiónov mu úlohu poriadne sťaží

Sportnet|Publikované 16. okt 2002 o 22:00

Košice - Už na svoje tretie majstrovstvá sveta sa teší Štefan Havlík (na snímke). Pravda, tento kulturista nepovedal zhurta, že do Egypta naisto

pocestuje, skôr volil opatrný, hoci patričné sebavedomie odrážajúci pohľad na nomináciu. "Nie som reprezentačný tréner, aby som vedel povedať už teraz, či si nomináciu vybojujem. So svojimi výkonmi na posledných súťažiach som ale bol spokojný. Ak zdravie bude slúžiť, tak by som sa mal zmestiť medzi vybraných reprezentantov." V Trnave skončil druhý za českým pretekárom Oroszom, reamaterizovaným profesionálom (pred šiestimi rokmi vyhral MS v Soule, potom si kúpil profesionálnu licenciu, ale nesúťažil medzi profíkmi kvôli zdravotným problémom). V Poprade Štefan dominoval a už ho čaká len posledná skúška v Dubnici tento víkend. Momentálne pôsobí v Košiciach na sústredení, ale inak je pod krídlami Dukly Trenčín. "Vojaci mi vytvoril také podmienky, aké potrebujem. Ak chcem prísť na prípravu na východ, tak mi to umožnia." Pravda, všetci reprezentanti ukrajujú z tréningových plánov osve, aj keď sú v Košiciach. Či je to Igor Kočiš alebo profesionál Jaro Horváth.

Havlík prenikol v poslednom čase do pozornosti i ako úspešný tréner Natálie Lenártovej, majsterky sveta v body fitnes. "Vzťah v týchto odvetviach medzi kormidelníkom a zverencom je založený na tom, že pretekár musí aj tak všetko spraviť. S Natáliou sme sa pripravovali v rovnakom čase, dohliadal som na ňu, vypracoval som jej plán. Bavili sme sa o diéte a strave." Myšlienka, aby skúsený kulturista usmerňoval krehké žieňa, skrsol v hlave reprezentačného lodivoda fitnesiek Ľuboša Matejíčku, keďže klubový lodivod Milan Čížek bol služobne dlhší čas odcestovaný. "Som rád, že Natália dopadla tak ako dopadla. A či budeme pokračovať v spolupráci? Myslím si, že áno, medzi nami panuje dobrý vzťah, hoci s nežným pohlavím je to niekedy ťažšie," zasmial sa Havlík.

Pred dvoma rokmi na MS v Malajzii bol jedenástky, vlani v Mjanmarsku obsadil 8. priečku. "Bol som dosť sklamaný z tohto umiestnenia, očakával som lepší výsledok. Lenže tento šport je podobný krasokorčuľovaniu pokiaľ ide o subjektívne nazeranie rozhodcov." Tento rok ostatné akcie náš zástupca vynechal, sústredil sa iba na svetový šampionát. A to aj preto, že predminulú sezónu mal nesmierne náročnú a absolvoval štyri vrcholy - ME jednotlivcov i párov, Svetové hry a MS. "Organizmus bol vyčerpaný z diéty a supersérií, bolo treba zvoliť oddychovejší model. Aj v roku 2000 som bol na tom podobne, keď na jar som nesúťažil." Skúsený borec by sa mal predstaviť v Káhire do 90 kg. Ak by chcel obsadiť najťažšiu kategóriu, potreboval by mať metrák súťažnej hmotnosti. "Možno v budúcnosti aj to bude." Momentálne po nominačke, kde sa "napil vody", aby ju mohol vzápätí z organizmu sťahovať, ručička na váhe ukazuje 93 kg. "Telo sa pár dní s vodou vyrovnáva, no do začiatku MS by malo byť v pohode. Robili sme všetko tak, aby som sa nenervoval a nezhadzoval na poslednú chvíľu." Zápolenia veľkých a mohutných chlapín sú ozdobou kulturistických akcií. Havlík sa zameral na vyrysovanosť a hĺbku chrbtového svalstva, čo považoval za svoju slabinu. "Nazdávam sa, že som urobil s chrbtom to, čo som chcel." Konkurencia v Káhire bude, zdá sa, výnimočná. "Chystá sa tam poriadne "zberba" - svetoví šampióni z Turecka, Nemecka, Poľska. Takže samí zlatí a ja," dodal s nadľahčeným tónom Š. Havlík, aby vzápätí na margo ambícií pridal postreh: "Láka ma finále. Už aj preto, že pred rokom mi tesne ušlo. Stále sa však nazdávam, že som mal medzi najlepšími byť. Atmosféra finálových bojov ma fascinuje, túžim ju konečne prežiť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.