Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Turci protestujú voči pokute

Sportnet|Publikované 11. okt 2006 o 22:00

Organizátori Veľkej ceny Turecka seriálu MS F1 vzniesli u Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) oficiálny protest proti najvyššej pokute v

doterajšej histórii efjednotky. Konanie sa uskutoční 7. novembra v Paríži a s rozhodnutím sa počíta na ďalší deň. Škandál sa stal počas odovzdávania cien víťazom na tohtoročnej VC Turecka 27. augusta v Instanbule. FIA organizátorov potrestala drastickou pokutou 5 miliónov dolárov.

Cenu tohtoročnému víťazovi, Brazílčanovi Felipe Massovi odovzdal líder cyperských Turkov Mehmet Ali Talat, čo pobúrilo šéfov FIA. Talata totiž predstavili divákom celého sveta ako prezidenta Tureckej republiky Severného Cypru, ktorú vo svete uznáva iba Turecko. Cyprus je rozdelený na dve zóny od tureckej invázie v roku 1974. FIA, ktorá zastrešuje 213 národných automobilových združení zo 125 krajín, je tiež presvedčená, že zaangažovanie Talata kompromitovalo jej politickú nestrannosť. Organizátori VC tvrdia, že ho pozvali ako osobnosť medzinárodne známu a popreli, že by tým sledovali politické ciele.

Proti vystúpeniu politika oficiálne protestovala vláda Cypru. Krátkodobo sa uvažovalo dokonca o vylúčení Turecka zo seriálu pretekov F1, preteky však zostávajú v kalendári aj na budúci rok a uskutočnia sa 26. augusta.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.