Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Tumidalský znovu dostal reprezentačnú pozvánku

Peter Tumidalský znovu okúsil reprezentačnú atmosféru. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|Publikované 15. jan 2013 o 00:00

Najbližším súperom hádzanárov Slovenska v kvalifikácii o postup na ME 2014 v Dánsku je Lotyšsko.

Týždeň po prvom zápase na lotyšskej pôde v meste Dobele bude odveta 7. apríla v Považskej Bystrici.

PREŠOV. Na ostatných reprezentačných akciách sa tréner Slovenska Peter Dávid musel zaobísť bez viacerých zranených hráčov, s ktorými ráta v užšej nominácii. A tak skúša ďalších adeptov na reprezentačný dres.

Medzi nimi sa znovu objavujú predtým už „zabudnutí“ hádzanári. Na nedávnom Novoročnom pohári v Česku sa v slovenskom drese okrem Radoslava Antla, Olivera Rábeka, Vladimíra Guzyho z Tatrana Prešov, objavil po šiestich rokoch aj prešovský pivot Tomáš Mažár.

Na minulotýždňový zraz reprezentácie Slovenska v Stupave P. Dávid popri Guzym, Rábekovi, T. Mažárovi si po dvoch rokoch vyslúžila reprezentačnú pozvánku spojka osemnásobného majstra Slovenska Peter Tumidalský.

„Po MS vo Švédsku pred dvomi rokmi som sa nazdával, že moja reprezentačná éra sa týmto šampionátom skončila,“ mienil tridsaťtriročný odchovanec Tatrana Prešov.

„Pozvanie na štvordňový zraz do Stupavy ma teda prekvapilo. S P. Dávidom som sa zhováral a otvorene mi odôvodnil pozvanie. Keďže viacerí hráči sú zranení, chcel vidieť ďalších, ktorých nemá príliš na očiach. Ja síce k takým nepatrím, no ako mi vravel, potrebuje mať aj podobný typ ako ja, hlavne do obrany. Pravdu povediac, dobre viem, kam hádzanársky aktuálne patrím. Uvedomujem si, že nie som v úzkom hľadáčiku reprezentačného trénera. Návrat do reprezentačného dresu potešil, no z dôvodov, ktoré som uviedol, nejako zvlášť ho neprežívam.“

Dávid videl, čo chcel

Ostatný reprezentačný zraz slovenských hádzanárov bol azda trochu zvláštny v tom, že mužstvo neodohralo ani jedno prípravné stretnutie.

„Do Stupavy pozval tréner Dávid hráčov, ktorých ako sám tvrdil, nemal dosť možností vidieť na klubovej úrovni. Navyše, takto spolu ich pokope ešte nemal, takže zohranosť tímu by zrejme robila v prípadnom prípravnom stretnutí ťažkosti. Preto zvolil formu spoznávania, či oboznamovania sa, len počas jednotlivých tréningových jednotiek. Napokon sme si však medzi sebou zahrali. Myslím, že reprezentačný tréner nakoniec videl, čo chcel,“ nazdával sa P. Tumidalský.

Mužstvo Tatrana Prešov aj bez reprezentantov Slovenska i Česka „dobíjalo batérie“. Kvarteto Prešovčanov sa tak z hráčmi nie príliš obľúbenej časti prípravy ulialo...

„Vôbec nie, neuliali sme sa,“ namietal P. Tumidalský. „V Stupave sme boli síce stále pod strechou haly, avšak behania a posilňovania sme si užili dosť aj my. Každý deň sme absolvovali dvojfázové tréningy. Pracovali s loptami aj bez nich. Žiadne 'lážo - plážo' ako by sa azda mohlo niekomu zdať na reprezentačnom zraze zďaleka nebolo. Práve naopak, dalo nám všetkým dosť zabrať.“

Za Rašiča nevyplakával, čakal na šancu

Od včerajška aj reprezentanti zarezávajú s mužstvom Tatrana Prešov, ktorého taktovku po prepustení Srba D. Rašiča prevzal Prešovčan Roman Lamač.

„Aj mňa rýchly odchod Rašiča prekvapil, ale dôvody rozchodu sedeli. Aj podľa môjho názoru majiteľ klubu Miloslav Chmeliar konal správne. Keby som bol na jeho mieste ja, určite by som po opakovaných prešľapoch nekonal inak. Mne ako hráčovi neprináleží komentovať to nejako obšírnejšie. Názor, aký som ale povedal, určite nezastávam v tíme iba ja. Pritom s trénerom Rašičom som žiadny osobný konflikt nemal. Po zranení som si v príprave všetko poctivo odmakal, nič nevynechal, ale šancí som dostával pomenej. Ani slovom mi ale nikdy nepovedal, prečo. Na druhej strane ja nie som typ, ktorý by chodil za trénerom vyplakávať. Trpezlivo som čakal ďalej. Napokon ale Rašič v Tatrane skončil. Je tu Roman Lamač, s ktorým sme sa spolu radovali z majstrovského titulu v sezóne 2006/2007. Nový tréner ma teda dobre pozná, vie, čo môže odo mňa očakávať. Mnohé sme si s ním už vydiskutovali. Ak mi zdravie bude naďalej slúžiť a budem pocitovo trénovať, šancu ako každý iný, myslím, dozaista dostanem.“

Súvisiace články