Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Tucet slovenských voľných hráčov čaká na zmluvy

TASR|2. júl 2001 o 12:30

New York 2. júla (TASR) - V nedeľu prvého júla získalo množstvo hokejistov pôsobiaich v zámorskej NHL štatút voľných hráčov, medzi ktorými je aj početná enkláva slovenských hokejistov. Celkovo na zozname voľných hráčov ich figuruje rovný tucet, najviac, deväť, ich je v II. kategórii obmedzených.

Základné ponuky od klubov, ktoré majú na nich prednostné právo, už Slováci obdržali, pretože v opačnom prípade, ak zamestnávateľ obmedzenému voľnému hráčovi novú zmluvu neponúkne, hokejista automaticky prejde do kategórií neobmedzených. V najbližších dňoch sa teda rozhodne, či príde k podpisu kontraktu alebo sa objaví nový klub s vyššou ponukou. Ak nový záujemca príde s atraktívnejšou ponukou a klub sa ju rozhodne nevyrovnať, môže požadovať od obchodného súpera náhradu vo forme kompenzácie, ktorá môže predstavovať práva výberu v drafte.

Príkladom je situácia jedného z najlepších slovenských hokejistov Pavla Demitru, ktorému vedenie St. Louis ponúklo 30. júna iba základnú zmluvu vo výške 1,8 milióna dolárov, aby nestratilo na neho právo. Reálne sa však počíta, že bluesmani Slováka vymenia za nové posily do iného klubu.

Na svoj ďaľší hokejový osud čakajú vo svojich terajších kluboch okrem Demitru Ľuboš Bartečko v Atlante, Miroslav Šatan v Buffale, Ronald Petrovický v Calgary, Ľubomír Višňovský v Los Angeles, Marián Cisár v Nashville, Zdeno Chára, Marián Hossa a Ivan Čiernik v Ottawe.

Medzi neobmedzených voľných hráčov, ktorí neobdržali ponuky od svojich klubov a čakajú na akúkoľvek pre nich prijateľnú ponuku, sa zaradili Andrej Podkonický (Florida) a Róbert Petrovický (NY Islanders).

V VI. skupine hráčov so štatútom neobmedzených voľných hráčov, ktorým vypršal kontrakt, majú viac ako 25 rokov a odohrali tri a viac profesionálnych sezón, sa nachádza na listine St. Louis obranca Jaroslav Obšut. ki ph

Súvisiace články